Trzeba go dobrze dosiąść

Poprawne usytuowanie ciała podczas jazdy jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowej techniki prowadzenia quada. Odpowiednia pozycja na ATV sprawia, że jeździec i maszyna są praktycznie jednością i umożliwia łatwiejsze pokonywanie przeszkód na torze lub w terenie.

W czasie jazdy na quadzie należy utrzymywać ciało w centrum czterokołowca. Dążyć do tego, żeby naturalną czynnością było dla nas takie ułożenie sylwetki. Nie znaczy to, że cały czas trzeba być w jednej pozycji, lecz to właśnie z tego miejsca na ATV-ce wychodzą wszystkie ruchy zarówno do przodu jak i do tyłu oraz na boki.

Jak wygląda ułożenie ciała na quadzie?

Stopy oprzeć na podnóżkach, usiąść wygodnie na środku quada, a dłońmi chwycić kierownicę tak, aby ręce były ugięte w łokciach. Takie ułożenie rąk będzie świetnie amortyzowało wszelkie drgania przenoszone z kół na kierownicę, może zapobiec wyrwaniu kierownicy z rąk oraz ułatwia balans ciałem.

Reklama

Pozycja siedząca

Ciężar ciała przenosi się do tyłu lub do przodu poprzez pochylenie lub odchylenie tułowia od pasa w górę. Należy unikać ślizgania się po siedzeniu. Dużo łatwiej jest w ten sposób przenosić ciężar ciała niż poprzez przesuwanie całości sylwetki po siedzeniu. W dodatku zajmuje to znacznie mniej czasu. Na jazdę siedzącą możemy pozwolić sobie na mniej wymagającym terenie.

Pozycja stojąca

W pozycji stojącej nasze stopy ustawione są na podnóżkach, kolana mamy lekko zgięte. Pochyleni jesteśmy do przodu tak, aby ręce były ugięte w łokciach i wysunięte na zewnątrz. Wzrok skierowany przed siebie. Nogi w takiej pozycji pełnią rolę dodatkowej amortyzacji, poprawiają zdolność kontrolowania pojazdu i pozwalają nam na szybszą jazdę po nierównej nawierzchni. Ręce amortyzują drgania, ułatwiają balansowanie, a przede wszystkim mają istotny wpływ na sprawne panowanie nad pojazdem.

Jarek Kobierski i Grzegorz Głowienka

Quadzik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy