Jaki wpływ na zdrowie psychiczne mają zmiany klimatu? Są nowe badania

Naukowcy odnaleźli korelację między pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi a wzrostem stresu psychicznego wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych. Jak dwa z pozoru odległe aspekty są ze sobą powiązane?

Specjaliści przebadali ponad 38 000 uczniów szkół średnich w 14 stanach w USA. Badania ujawniły, że te nastolatki, które są częściej narażone na przeżywanie różnego rodzaju katastrof naturalnych (m.in. huragany, powodzie, pożary), doświadczają o 20 proc. większego prawdopodobieństwa doświadczenia wystąpienia stresu psychicznego, aniżeli ich rówieśnicy, którzy nie doświadczyli żadnych traumatycznych przeżyć.

W jaki sposób zmiany klimatu mogą mieć wpływ na psychikę dzieci?

Jak zaznaczają specjaliści, badanie to jest pierwszą tego rodzaju analizą przeprowadzoną na tak szeroką skalę. Pod lupę wzięto 83 katastrofy klimatyczne, które wystąpiły w ciągu ostatnich 10 lat. Dane te zostały połączone ze wskaźnikami zdrowia psychicznego z amerykańskiego badania zachowań ryzykownych młodzieży.

Reklama

Zauważono niepokojący wpływ katastrof związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi na samopoczucie psychiczne nastolatków. Badania wykazały, że niektórzy nastolatkowie doświadczali katastrof w sumie przez ponad 20 dni w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat.

Naukowcy mierzyli poziom stresu, który odzwierciedlał się w postaci uporczywego smutku, beznadziejności i niewystarczającej długości snu - elementy te są prekursorami do pojawienia się głębszych zaburzeń psychicznych.

Kiedy następuje najsilniejszy stres?

Wyniki badań ujawniły, że najsilniejszy stres psychiczny wystąpił bezpośrednio po katastrofie naturalnej. Efekt stopniowo zmniejszał się wraz z czasem, lecz utrzymywał się nawet przez kolejnych 5-10 lat.

Specjaliści podkreślają, że istnieje pilna potrzeba dalszych badań, by w pełni zrozumieć zakres wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne młodzieży. Jednocześnie konieczne jest opracowanie specjalnych strategii łagodzenia potencjalnych negatywnych skutków.

"Trudne warunki pogodowe staną się częstsze i będą trwać coraz dłużej wraz z ociepleniem klimatu spowodowanym działalnością człowieka. Potrzeba więcej takich badań, aby zrozumieć szeroki zakres działań niepożądanych i poprawić planowanie i gotowość, w tym przygotowanie się na pogorszenie zdrowia psychicznego wśród nastolatków" - piszą naukowcy w swoim artykule naukowym.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Preventive Medicine Reports.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatu | zdrowie psychiczne | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy