Lepsi od kobiet?

Mówi się o kobietach: "słaba płeć". A o mężczyznach? Macho, twardziel, człowiek niepospolity, bezkompromisowy. No tak, a w rzeczywistości, jaki jest mężczyzna? To zagadnienie usiłowała zgłębić dr Ałbena Grabowska i doszła do wniosku, że mężczyzna jest gorszy od kobiety, gdyż...

...żyje krócej.

Średnia wieku kobiet w Polsce sięga 73 lat, mężczyzn zaś wynosi ok. 65 lat. Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni w większym stopniu są narażeni na choroby krążenia, będące jedną z głównych przyczyn ich śmierci.

... jest pozbawiony ochronnej roli żeńskich hormonów

Chodzi tu przede wszystkim o wpływ estrogenów żeńskich hormonów płciowych, które - oprócz funkcji związanych ściśle z regulacją cyklu miesiączkowego i rozrodem - działają ochronnie na naczynia krwionośne, zapobiegając tworzeniu się zmian miażdżycowych. Miażdżyca jest bezpośrednią przyczyną występowania choroby niedokrwiennej serca, której powikłaniem jest zawał serca, udar mózgu czy zmiany otępieńcze.

Reklama

... ma skłonność do otyłości

typu brzusznego. Mężczyźni kumulują tkankę tłuszczową w brzuchu, natomiast kobiety w biodrach i udach. Otyłość brzuszna jest gorsza, gdyż bardziej usposabia do przeciążenia serca, układu krążenia.

...łysieje

U kobiet łysienie należy do rzadkości i z reguły związane jest z istnieniem dodatkowych chorób. Mężczyzna zaś łysieje, gdyż jest predysponowany genetycznie.

... choruje na choroby, które nie dotyczą kobiet

Kobiety nie zapadają na niektóre choroby dziedziczne, jak hemofilia czy daltonzim. Jednak są ich nosicielkami. To zaś oznacza, że mogą przekazać chorobę mężczyźnie, który zachoruje, podczas gdy kobiety są chronione przez dwa chromosomy xx.

... niektóre choroby nowotworowe mają u niego trudniejszy przebieg

Rak sutka nie dotyczy wyłącznie kobiet, występuje także u mężczyzn. I jest u nich wyjątkowo złośliwym nowotworem, dynamicznie rozwijającym się, dającym szybko przerzuty i gorzej reagujący na leczenie.

...jest mniej wytrzymały na ból

Mężczyźni z reguły są głównymi kandydatami do omdleń w gabinetach dentystycznych bądź w czasie pobierania krwi, podczas gdy kobiety zachowują się "po męsku". Wynika to z tego, że mężczyźni mają niższy próg bólowy.

... ma prostatę i wszystkie związane z nią dolegliwości

takie jak narażenie na przerost (dotyczy to niemalże 95 proc. mężczyzn po 55 roku życia), a w związku z tym jest narażony na utrudnienia w odpływie moczu, wstawanie w nocy do toalety.

...słabiej przeżywa orgazm

Mężczyzna po każdym orgazmie musi odpocząć i zregenerować swoje siły, podczas gdy kobieta zdolna jest do wielokrotnego szczytowania raz po raz. I nie musi odpoczywać ani regenerować sił.

Nie we wszystkim jednak mężczyzna ustępuje kobiecie. Jest od niej lepszy gdyż...

... jest silniejszy fizycznie

Przez wieki był on odpowiedzialny za zdobywanie pokarmu, więc jest bardziej przygotowany na wysiłek fizyczny, ma większą masę mięśniową.

...ma lepszą orientację

Mężczyźni mają zdecydowanie lepszą orientację przestrzenna niż kobiety i - co za tym idzie - koordynację ruchów. Zwykle idąc z kobietą, mężczyzna wie, w którą ulicę należy skręcić, gdzie jest północ i najbliższe schronisko np. w górach.

... jest bardziej wrażliwy na bodźce wzrokowe

Kiedyś potrzebne to było mężczyźnie do zdobywania pokarmu, teraz, kiedy nie musi go zdobywać, wykorzystuje te zdolności do innych celów.

... jest dłużej płodny

Mężczyzna zwykle jest zdolny do rozrodu co najmniej do 60. roku życia, choć niektórzy przekroczyli ten wiek, np. Yves Montand został ojcem w wieku 70 lat, a Anthony Quinn w wieku 73 lat.

... ma mniejsze predyspozycje do zakażeń układu moczowego

ze względu na dłuższą cewkę moczową i oddalenie jej od odbytu, albowiem u kobiet bliskość tych dwóch otworów wydalniczych (przewodu pokarmowego i układu moczowego) sprzyja przenoszeniu się bakterii do cewki moczowej.

... ma stały poziom hormonów we krwi

U mężczyzn nie występują naturalne u kobiet wahania poziomu hormonów w cyklu. Mężczyzna zatem obce powinny być zmiany nastrojów, drażliwość, płaczliwość itp.

Janusz Świąder

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy