Patent na power

Chcesz się pozbyć zimowych fałdek na brzuchu? Czujesz, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy przybrałeś na wadze? Czas zrobić z tym porządek...

BIEGANIE NA DRUGIEJ ZMIANIE - podczas gdy większość ludzi odczuwa potrzebę bycia aktywnym rano, poważni biegacze powinni wyruszać na trasę o czwartej po południu. Testy wykazały, że twoja aerobic power osiąga wtedy szczyt - jesteś w stanie dłużej trenować, a twoje płuca przyjmują więcej tlenu niż gdybyś biegał o świcie.

WEŹ PIGUŁKĘ - aby zamiana wszystkiego, co jesz, na energii była jeszcze bardziej efektywna, możesz brać koenzym Q10 w tabletkach. 30 mg dziennie powinno wystarczyć, abyś poczuł różnicę.

CUD MIÓD - badacze są pewni - trzy łyżki miodu, naturalnego źródła węglowodanów, są o niebo lepsze niż jakakolwiek słodka przekąska, którą możesz kupić w automacie na korytarzu.

Reklama

ZATANKUJ PRZED ĆWICZENIAMI - amerykańscy naukowcy ustalili, że proteinowy koktajl przed treningiem siłowym już na wejściu podkręci twój metabolizm i pomoże ci spalić więcej kalorii w czasie i po treningu.

Jak to działa, czyli twoja prywatna elektrownia

Ciało człowieka to skomplikowany układ, w którym jedzenie przekształcane jest w energię. Sposób, w jaki jesz, ma ogromny wpływ na to, czy ten proces będzie naprawdę wydajny. Przedstawimy to na przykładzie hamburgera.

1. USTA. Wbijasz zęby w hamburgera i zaczynasz żuć. Zawarty w ślinie enzym amylaza zaczyna rozbijać skrobię i węglowodany złożone na mniejsze molekuły. Im dokładniej przeżujesz pożywienie, tym więcej składników odżywczych zostanie później z niego wchłoniętych, a to opóźni pojawienie się uczucia głodu.

2. ŻOŁĄDEK. Twój hamburger, już rozdrobniony, wpada w żołądku do kąpieli złożonej z kwasu solnego i dwóch enzymów: pepsyny, która rozkłada białka i lipazy, która trawi tłuszcze. Częściowo rozłożona papka spływa potem do dolnej części żołądka, gdzie jest "mielona" i transportowana do jelit. Kiedy to się stanie, trzustka, wątroba i pęcherzyk żółciowy pompują do jelit enzymy trawienne i żółć.

3. JELITO CIENKIE. Żółć zawiera różne enzymy, które rozbijają białka na aminokwasy, węglowodany na cukry proste, a pozostały jeszcze tłuszcz na glicerol i kwasy tłuszczowe. Wszystko to jest wchłaniane przez jelita i przekazywane do krwi, gdzie zamienia się w glukozę.

4. KRWIOBIEG. Glukoza we krwi wywołuje wydzielanie insuliny, co umożliwia komórkom wchłanianie glukozy. Już wewnątrz komórek, glukoza łączy się z tlenem, aby stać się tym właściwym paliwem, które napędza twoje ciało. Glukoza, która nie jest w danym momencie "spalana", jest magazynowana jako glikogen w mięśniach i wątrobie. Część aminokwasów we krwi jest wykorzystywana do wzrostu ciała (m.in. mięśni), ale większość jest zamieniana na energii. Końcowe produkty spalania - dwutlenek węgla, woda i azot z aminokwasów - są wydalane w postaci moczu.

Men's Health
Dowiedz się więcej na temat: glukoza | patent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy