Płytki z filmami na UMD podbijają rynek

Jak donosi najnowszy numer amerykańskiej edycji magazynu Newsweek, podczas gdy korporacja Sony ma powody do zadowolenia, właściciele kin zaczynają już liczyć straty.

Takie są pierwsze efekty pojawienia się na początku bieżącego roku na rynku filmów na płytach UMD, które są przeznaczone dla konsolki PlayStaton Portalbe - przenośnej platformy do gier firmy Sony.

Dwa pierwsze filmy na UMD sprzedały się w nakładzie około 100 tysięcy egzemplarzy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od premiery. Dla porównania na podobny wynik popularne płyty DVD musiały czekać aż dziewięć miesięcy. Obecnie zaś ich sprzedaż gwałtownie maleje. Podobnie zresztą jak biletów do kin. Wytwórnie filmowe z Hollywood potrzebują nowego źródła do popularyzacji swoich dzieł i co ciekawe - mały czarny sprzęt Sony staje się ku temu najlepszym rozwiązaniem.

Oglądanie filmów z dużego ekranu wypiera możliwość zobaczenia ich na małym ekranie sprzętu, który mieści się w kieszeni. Gordon Ho jeden z szefów studia Disney stwierdził, że kiedy jego firma zobaczyła, jak dobra jest jakość filmów na PSP, nie było żadnych wątpliwości, iż jest to doskonałe rozwiązanie. Po rozwiązanie zaoferowane przez Sony sięgają już takie gigantyczne firmy, jak Fox, Universal, Paramount, New Line oraz HBO. Sceptycznie podchodzą do tego tylko DreamWorks, Warner Bros. oraz Lions Gate.

Ponadto w chwili obecnej Sony nie udostępnią swojej technologii dla mniejszych wytwórców, takich jak chociażby studia legalnie produkujące filmy pornograficzne. Niemniej nie ma żadnej pewności, że firma zamierza utrzymać taką strategie przez dłuższy czas. Specjaliści twierdzą, iż chęć zarobienia pieniędzy może być tu ważniejsza niż utrzymywanie dobrego imienia korporacji.

Warto dodać, że w Japonii, gdzie mobilna konsola Sony miała swój światowy debiut, filmy na UMD cieszą się od czasu premiery PSP minimalną popularnością, podobnie jak sam sprzęt.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama