15 powodów, dla których warto kupić oczyszczacz powietrza

Choć pierwsze wzmianki o próbach skonstruowania urządzeń, służących do poprawy jakości powietrza, sięgają lat trzydziestych XIX wieku, to jednak prace nad zaawansowanymi technologiami w zakresie wydajności oczyszczania, mogły rozpocząć się dopiero ponad sto trzydzieści lat później, kiedy został wynaleziony filtr HEPA.

Dziś, nowoczesne oczyszczacze powietrza, zaczynają stanowić nieodzowny element wyposażenia wnętrz mieszkań i domów. Dzień i noc chronią całe rodziny, mieszkańców dużych miast oraz małych miasteczek, przed niebezpieczeństwami, jakie niosą ze sobą różne typy zanieczyszczeń powietrza.

W dużym uproszczeniu współczesne oczyszczacze powietrza, to urządzenia, które świetnie sobie radzą ze smogiem, kurzem, drobnoustrojami, czy też szkodliwymi aerozolami, a wszystko to dzięki dobrze zaplanowanej i harmonijnej współpracy takich elementów jak:

 • system wydajnych filtrów, na które składają się filtr HEPA oraz filtr węglowy,
 • zaawansowana elektronika, w postaci ultranowoczesnych czujników i precyzyjnych wskaźników,
 • technologii komunikacji, umożliwiających zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji oraz raportowanie na temat monitorowanej jakości powietrza.

Potrzeba jest matką wynalazków


Innowacyjne oczyszczacze Dyson zapewne nigdy by nie powstały, gdyby nie pewien zbieg okoliczności. Otóż wynalazca i założyciel znanej na całym świecie marki, jaką jest firma Dyson Ltd, zaczął swoją przygodę z tworzeniem innowacyjnych urządzeń AGD, po tym, jak w latach siedemdziesiątych minionego wieku, zepsuł mu się jego własny odkurzacz. To dało początek wynalezieniu pierwszego odkurzacza bezworkowego. Potem przyszedł czas na urządzenia do pielęgnacji włosów, jak i oczyszczacze powietrza Dyson.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?


Dla osób, które są jeszcze niezdecydowane, aby wejść w posiadanie oczyszczacza powietrza, sama informacja, że gwarantuje on przepływ oczyszczonego powietrza, po wcześniejszej jego filtracji, może być niewystarczający.

Poniżej 15 cech opisujących oczyszczacze powietrza, które przekonają najbardziej niezdecydowanych. Warto dodać, że cechy te reprezentuje też każdy oczyszczacz Dyson.

1. Idealny dla alergików Odpowiednia jakość powietrza w mieszkaniu czy domu jest szalenie ważna szczególnie dla osób cierpiących na dolegliwości wynikające z różnego rodzaju uczuleń. I to właśnie oczyszczacz powietrza jest w stanie ją zagwarantować na najwyższym poziomie, sprawiając tym samym, że powierzchnie, z którymi się zetkniemy, będą pozbawione uporczywych alergenów.

Warto wiedzieć, że wybrane modele oferty Dyson (Dyson Purifier Cool  Dyson Purifier Hot+Cool) zostały przetestowane pod kątem skuteczności usuwania alergenów przez ECARF - jedną z wiodących, światowych organizacji zajmujących się badaniami nad alergiami. Efekty badania pozwoliły zatwierdzić te urządzenia jako przyjazne alergikom.

2. Przyjazny zwierzętom domowym Posiadanie zwierząt domowych to nie tylko wielka radość, ale i często wyzwania wynikające ze znajdującej się wszędzie wokół sierści. Oczywiście sprzątnąć to wszystko może odkurzacz Dyson, oczyszczacz powietrza zaś wesprze jego pracę, niwelując z otoczenia roztocza i kurz, jakie przenoszą zwierzęta, zwłaszcza te korzystające z wybiegu poza domem.

3. Zdrowy sen całej rodziny Sen ma olbrzymie znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego warto zadbać, aby był możliwie zdrowy. Dzięki cichemu programowi nocnemu oczyszczacz będzie wykonywał swoją pracę w sposób niezauważony i subtelny.

4. W trosce o dzieci Jak wiadomo, szczególnie małe dzieci podatne są na infekcje oraz zachorowania wynikające z oddziaływania otoczenia. Dlatego warto zapewnić im skuteczną ochronę w postaci czystego powietrza, które każdego dnia wspierać będzie ich rozwój.

5. Powiedz "nie" chorobom cywilizacyjnym Choroby płuc, astma, kaszel, zapalenie spojówek, stany zapalne zatok i nosa, a nawet problemy stomatologiczne, to tylko wybrane jednostki chorobowe, które mogę wynikać z częstego przebywania w środowisku o wysokim stopniu zanieczyszczonego powietrza. Tak więc i w tym przypadku przyda się pomoc, jaką niosą oczyszczacze powietrza Dyson.

6. Stop smog Jak wiadomo, smog przyczynia się do większej podatności na zachorowania, w tym pojawiania się nowotworów. Poza toksycznymi substancjami, które niesie ze sobą, zawiera też po prostu brzydkie, przykre zapachy, od których zwyczajnie może rozboleć głowa. Dlatego ze względu na możliwość pozbycia się smogowego fetoru, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz.

7. Uniwersalne urządzenie Oczyszczacz powietrza sprawdzi się świetnie jednakowo w dużej aglomeracji miejskiej, w małym mieście, czy w domku na wsi. Albowiem wszędzie tam mamy problemy z czystym powietrzem. Jeśli nie permanentne, to przynajmniej sezonowe. A wydajność pracy oczyszczacza jest skalowalna, można więc bez przeszkód wybrać urządzenie i dostosować optymalną skalę, jaką jest regulowaną prędkość strumienia powietrza.

8. Oszczędność do potęgi n-tej Kryzys energetyczny, gospodarka obiegu zamkniętego, ochrona środowiska, recycling, oszczędność energii — to nie są puste slogany. To konieczności proaktywnych, obywatelskich postaw, wynikających z naukowych faktów oraz tego, w jakim świecie żyjemy. Nowoczesne oczyszczacze powietrza wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom. Zużywają mało energii, są ciche i inteligentne.

9. Inwestycja w zdrowie Zakup oczyszczacza to nie tylko inwestycja w nowoczesne urządzenie domowe. To przede wszystkim inwestycja w zdrowie swoje, jak i całej rodziny. Jak wiadomo, lepiej jest działać profilaktycznie i zapobiegać chorobom, niż je potem leczyć.

10. Dom, rodzinny dom Dla wielu z nas dom rodzinny kojarzy się z zapachami pieczonego ciasta lub innych ulubionych potraw. Aby jednak te aromaty nie były zbyt intensywne, warto oczywiście mieć pod ręką oczyszczacz, który szybko i sprawnie poradzi sobie z kuchennymi zapachami.

11. Tworzywa sztuczne oraz chemia domowa Nie ma przestrzeni mieszkalnej, w której tworzeniu nie wykorzystano by tworzyw sztucznych oraz innych związków chemicznych, oczywiście często przydatnych w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli chodzi o Dyson, oczyszczacz ten poradzi sobie i z takimi zagrożeniami, jak formaldehydy, benzen, czy Lotne Związki Organiczne (LZO).

12. Oczyszczacz jako wiatrak Oczyszczacze mogą też zapewnić silny przepływ powietrza. Odkrywają wówczas swoją kolejną funkcję — chłodzącego wiatraka. Takie rozwiązanie z pewnością przyda się w słoneczne i upalne dni.


Co jeszcze ma do zaoferowania oczyszczacz powietrza Dyson?

Dla oczyszczaczy Dyson lista piętnastu plusów to wciąż mało. Aby ją uzupełnić, należy dodać, iż mogą one ponadto:

 • oczyszczacze Dyson są bezlitosne w walce z nawet najmniejszymi zanieczyszczeniami, wyłapią nawet 99,95% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrona,
 • każde urządzenie zaopatrzone jest w filtr węglowy oraz filtr HEPA H13. To podwójna gwarancja najwyższej jakości oczyszczania powietrza. Jednak to nie wszystko. Liczy się także szczelność całej instalacji, a tę Dyson ma na najlepszym poziomie na rynku,
 • cisza jest ważna, dlatego Dyson stale pracuje nad coraz cichszą pracą swoich oczyszczaczy. A te najnowsze modele, są o ponad 20 proc. cichsze niż ich wcześniejsze generacje,
 • sezonowość zanieczyszczeń to nie lada wyzwania. Inne występuje wiosną i latem, gdy pojawiają się alergeny związane z pyleniem roślin, a inne jesienią i zimą, gdy doskwierać może suche, ciepłe powietrze, a wentylacja pomieszczeń jest ograniczona ze względu na niskie temperatury na zewnątrz. Na szczęście dzięki rozbudowanym opcjom oczyszczaczy Dyson, są one w stanie sobie poradzić z każdym zanieczyszczeniem powietrza i to o każdej porze roku.


Poznaj The Dyson Family, czyli oczyszczacze powietrza Dyson

Jeśli chodzi o rodzinę oczyszczaczy Dyson, to współtworzą je naprawdę niesamowici członkowie. A są to:

 • Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 - w sposób ciągły usuwa i niszczy formaldehyd oraz szkodliwe substancje jak benzen, lotne związki organiczne (LZO), czy dwutlenek azotu. Ma na stałe wbudowany filtr katalityczny, który nie wymaga wymiany i służy z niezmienną efektywnością dożywotnio
 • Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A - równie skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń co wyższy model TP09, jednak pozbawiony jest filtra katalitycznego oraz funkcji sterowania poprzez aplikację
 • Dyson Pure Cool Link TP02 / Dyson Pure Cool TP00 - to przede wszystkim 360-stopniowy filtr HEPA z włókna szklanego. A dzięki technologii Air Multipier, wypełnia powietrze długim strumieniem oczyszczonego powietrza, latem spełniając również funkcję wentylatora

 


 

 • Dyson Pure Cool Me BP01 - to niewielki, biurkowy oczyszczacz, który łatwo można przenosić. Jest lekki, zgrabny, po prostu osobisty.
 • Dyson Purifier Hot+Cool HP07 - na zimne noce i dnie przyda się nie kto inny, jak oczyszczacz wyposażony w dodatkową funkcję, jaką jest grzanie. Tak jak pozostałe oczyszczacze Dyson posiada uszczelniona filtrację, zgodnie ze standardem HEPA H13.


Test CADR vs. test POLAR

Na koniec, warto wspomnieć o dyskusji, która przetoczyła się przez Internet na temat metodyki badania dotyczącej efektywności cyrkulacji powietrza wywoływanej przez oczyszczacze różnych marek.

Gdyby streścić ją kilku zdaniach, część rynku producentów oczyszczaczy, stoi na stanowisku, iż oczyszczacze powinno się testować w warunkach przemysłowych, bez względu na to, czy rzeczywiście sprawdzają się w warunkach domowych albo czy całe urządzenia, a nie tylko filtr, spełniają normy szczelności HEPA. Są to zwolennicy testów CADR.

Z kolei zwolennicy testów POLAR, twierdzą, że skuteczność odzwierciedlają warunki, jakie panują w mieszkaniu/domu oraz najwyższe normy izolacji całego urządzenia. I to właśnie stanowisko podzielają inżynierowie z Dyson, którzy idąc krok dalej, umieszczają całe urządzenie w komorze badawczej, a nie tylko sam filtr. Dzięki temu można bowiem uzyskać bardziej wiarygodne dane. 

 Artykuł sponsorowany


materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy