Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?

Nowoczesne aktywa kryptowalutowe – bitcoin czy ethereum – są coraz częściej wymieniane jako następcy walut fiducjarnych i warte uwagi aktywa inwestycyjne. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty. Zapraszamy do lektury!

 

Praktyczność walut cyfrowych sprawia, że technologia blockchain i kryptowaluty znajdują coraz więcej zastosowań w codziennym życiu. Użytkownicy mogą przede wszystkim wykorzystywać je jako bezpieczne i wygodne środki płatnicze oraz atrakcyjne dobra inwestycyjne. Jednym z miejsc umożliwiających ich kupno oraz sprzedaż jest polska giełda kryptowalut Kanga Exchange. Serwis oferuje użytkownikom szereg praktycznych funkcji.

Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w bitcoiny, ethereum czy inne waluty krypto niesie za sobą możliwość osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu. Kuszące perspektywy zysku, zachęcają inwestorów do dywersyfikacji swojego portfela i uwzględnienia w nim nowoczesnych kryptowalut. Wciąż jednak niewielu początkujących użytkowników oraz niedoświadczonych inwestorów wie, jak zacząć inwestować w BTC, ETH czy inne waluty cyfrowe.

Osoby, które zastanawiają się, jak zacząć z bitcoinem czy innymi kryptoaktywami powinny wiedzieć, że jednym z najważniejszych aspektów jest bezpieczeństwo. Ostrożność jest wskazana zarówno w zakresie inwestycji w konwencjonalne instrumenty finansowe (jednostki funduszy, obligacje czy akcje giełdowe), jak również w obszarze inwestowania w kryptowaluty. W kolejnych akapitach przyjrzymy się szerzej temu zagadnieniu.

Co wpływa na wartości rynkowe poszczególnych kryptowalut?

Doświadczeni inwestorzy dobrze wiedzą, co wpływa na wartości rynkowe poszczególnych kryptowalut. Początkujący entuzjaści rynku krypto z pewnością będą zainteresowani faktem, że na wartość poszczególnych coinów wpływa nie tylko sytuacja makroekonomiczna.

Znaczącym czynnikiem mogą być również powiązania danego tokenu z wpływową osobą. Dobrym przykładem jest tutaj Elon Musk i kryptowaluta dogecoin.

Duże znaczenie dla wzrostu zainteresowania kryptoaktywami, a co za tym idzie na wahania kursowe, ma zwiększająca się liczba miejsc, w których można zawierać transakcje z użyciem kryptowalut. Szczególnie popularnym aktywem cyfrowym jest tutaj bitcoin.

Warto również wspomnieć o funkcjonalnościach powiązanych z walutą ethereum, które umożliwiają między innymi zawieranie inteligentnych kontraktów, co również wpływa na popularność kryptowaluty ETH.


Jak odprowadzać podatek od zysków z handlu kryptowalutami?

Decydując się na inwestycję w bitcoina czy ethereum, warto zadbać również o bezpieczeństwo w aspektach prawno-podatkowych. Jak odprowadzać podatek od zysków z handlu kryptowalutami?

Wszystko zależy od naszej rezydencji podatkowej i kraju, w którym mieszkamy. Handel kryptowalutami w Polsce wymaga rozliczenia zysków, odprowadzenia 19% podatku od dochodów przy pomocy zeznania podatkowego - formularz PIT-38.

Można byłoby się zastanowić, czy wydobywanie kryptowalut determinuje możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu zakupu koparki czy urządzeń do kopania bitcoinów i pomniejszenia podatku.

Okazuje się jednak, że zakup sprzętu komputerowego w tym celu, nie  może zostać ujęty jako koszt uzyskania przychodu w zakresie sprzedaży kryptowalut. Podobnie wygląda kwestia kosztów zużycia energii przez koparki do wydobywania coinów.

Inwestowanie w kryptowaluty - jak ważna jest dywersyfikacja?

Planując inwestowanie w kryptowaluty, należy mieć świadomość, jak ważna jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Już na wstępie warto zaznaczyć, iż inwestycja wyłącznie w jeden czy dwa rodzaje tokenów (np. bitcoina i ethereum) nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób uzależniamy możliwość osiągnięcia zysku lub straty od zaledwie dwóch instrumentów, które stanowią dosyć ryzykowne środki inwestycyjne.

Bardzo dobrą praktyką jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego - zarówno w zakresie samych kryptowalut, jak i całego zbioru aktywów wykorzystywanych do pomnażania oszczędności.

Warto podzielić portfel na aktywa ryzykowne (akcje, kryptowaluty), ale niosące szansę na wysoki zysk oraz aktywa bezpieczne (obligacje, lokaty), gdzie perspektywy zysku są kilkuprocentowe, jednak prawdopodobieństwo utraty zainwestowanego kapitału niewielkie.


Czy wartość bitcoina będzie rosła bez końca?

Wzrost popularności BTC jako środka płatniczego i inwestycyjnego oraz rosnąca liczba usług online czy placówek stacjonarnych, gdzie można zapłacić kryptowalutą sprawia, że coraz więcej użytkowników zastanawia się, czy wartość bitcoina będzie rosła bez końca.

Oczywiście perspektywy na wzrost wartości BTC, a co za tym idzie zyski, są spore, jednakże nie można jednoznacznie przewidzieć jego długoterminowej przyszłości. Warto dywersyfikować portfel.

Pamiętajmy, że kryptoaktywa wciąż mają wielu przeciwników. Ich argumenty są uzasadnione. Wśród głosów przeciwko kryptowalutom są te, mówiące, że wydobywanie bitcoina jest nieekologiczne.

Z drugiej strony osoby stojące za projektem Ethereum 2.0 pracują nad wzrostem ekologiczności waluty ETH. Czy stanie się ona konkurentem bitcoina i sprawi, że w dłuższej perspektywie BTC straci na wartości kosztem ETH? To pytanie zostawimy otwarte.


Jak istotny jest wybór odpowiedniej giełdy kryptowalut?

Dowiedzieliście się, że na wartości rynkowe tokenów kryptowalutowych wpływa szereg rozmaitych czynników. Wiecie również, że w inwestowaniu w kryptowaluty ważna jest dywersyfikacja. Warto również mieć świadomość, jak istotny jest wybór odpowiedniej giełdy kryptowalut. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

  1. Dostępność informacji o giełdzie kryptowalutowej - warto sprawdzić niezależne oceny użytkowników na grupach dyskusyjnych czy w wizytówce Google Moja Firma.
  2. Możliwość kontaktu z obsługą klienta - ważnym aspektem wyboru giełdy kryptowalut jest dostęp do konsultantów w rozmaitych kanałach komunikacji.
  3. Szeroka oferta dostępnych walut cyfrowych - warto wybrać platformę, która oferuje handel wieloma kryptowalutami - zarówno popularnymi (BTC czy ETH), jak i tymi bardziej egzotycznymi (dogecoin czy metahero).
  4. Rozbudowane mechanizmy generowania dochodu pasywnego - dużym atutem jest możliwość skorzystania z programu afiliacyjnego czy rozwiązań Proof-of-Stake (PoS).
  5. Posiadanie w obiegu giełdowym własnych stablecoinów - dostępność tokenów powiązanych z walutami fiducjarnymi to kolejna zaleta danej platformy.

Jeżeli szukasz bezpiecznej i profesjonalnej platformy do handlu bitcoinem czy ethereum, to wartym rozważenia wyborem będzie polska giełda kryptowalut Kanga Exchange.

Wspomniana platforma oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, możliwość kontaktu z obsługą w wielu kanałach oraz rozbudowane mechanizmy generowania dochodu pasywnego.

Artykuł sponsorowany

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy