Jak rozpoznać czy serwisant poprawnie wymienił wyświetlacz w smartfonie?

Wymiana wyświetlacza w niektórych modelach smartfonów to droga przez mękę. Potrzeba nie tylko doskonałej wprawy, ale też bardzo nietypowych narzędzi. A ponieważ naprawy smartfonów są dziś usługami poszukiwanymi, wiele serwisów działa, mimo że jakość ich usług nie jest wysoka. Jak sprawdzić, czy wyświetlacz został przez serwisanta wymieniony prawidłowo?

Sprawdź dopasowanie

Pierwszym sprawdzianem będzie weryfikacja, czy wyświetlacz został dobrze dopasowany do ramki, a sama obudowa nie została przy tym uszkodzona. Jest to istotne w każdym smartfonie, a szczególnie ważne w modelach, które mają być pyłoszczelne i wodoodporne, ponieważ tutaj niedopasowanie wyświetlacza z miejsca skreśla te cechy funkcjonalne. 

W zależności od modelu wyświetlacz może być założony równo z ramką lub minimalnie nad nią albo poniżej jej poziomu. Zawsze musi to jednak być ten sam poziom, co po fabrycznym montażu, a także taki sam na całym obwodzie ramki. Niestety nie ma sposobu, żeby sprawdzić dopasowanie z absolutną dokładnością, trzeba więc na oko i pod opuszkami palców wyszukać nierówności i szczeliny. Możesz też spróbować delikatnie dłonią "przesunąć" panele obudowy i ekranu. Niektóre nieoryginalne części zamienne nie trzymają idealnych wymiarów i da się to niekiedy wyczuć. Nie przyjmuj tak naprawionego smartfonu.

Reklama

Sprawdź działanie

Wyświetlacz, który nie został poprawnie założony, nie da prawidłowego odwzorowania kolorów. Warto więc pobrać programy testowe, które na ekranie wyświetlą panele kolorystyczne lub wzory diagnostyczne. Jeśli przy jednokolorowym motywie będą zauważalne plamy lub linie odcięcia kolorów, to jest prawdopodobne, że wyświetlacz w czasie wymieniania został odkształcony. 

Przy okazji warto sprawdzić też działanie panelu dotykowego. Nie musi on być jednym elementem z wyświetlaczem, natomiast dopiero spójne połączenie obu tych podzespołów pozwala korzystać z ekranu dotykowego. Wymiana wyświetlacza może w niektórych modelach wymagać demontażu dodatkowych podzespołów - prosta kontrola funkcjonowania ekranu dotykowego i sprawdzenie ciągłości kolorów pozwalają zorientować się, czy ponowny montaż został wykonany prawidłowo.

Sprawdź na wyłączonym ekranie

Kiedy smartfon działa na maksymalnym podświetleniu, niektóre drobne zanieczyszczenia ekranu lub jego drobne ryski mogą nie być widoczne. Poza tym, że należy sprawdzić funkcjonowanie samego wyświetlacza, warto też przy wyłączonym ekranie pod dość silnym światłem sprawdzić, jak wygląda ekran po wygaszeniu. Powierzchnia powinna być równa i idealnie czysta. W profesjonalnym serwisie non stop pracuje klimatyzacja i oczyszczacze powietrza, a standardy dotyczące prac serwisowych są bardzo wysokie. Żaden pył nie ma prawa osiąść na wymienianych elementach i nie mogą one być porysowane.

Zwróć też szczególną uwagę na krawędzie ekranu - zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym podświetleniu mogą one załamywać światło, jeśli nie są poprawnie założone i zabezpieczone. W smartfonach niższej klasy jest to do pewnego poziomu dopuszczalne, ale jeśli chodzi o flagowce Samsunga, Xiaomi czy Huawei, to ten efekt powinien być niezauważalny. Sprawdź ranking telefonów. Wyłączenie ekranu pozwala też zauważyć nawet bardzo, bardzo niewielkie wady dopasowania do ramki - obejrzyj telefon pod każdym kątem, żeby się upewnić, że ekran wyświetlacz został założony idealnie w swojej płaszczyźnie.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy