Jak wykonać idealną prezentację w Microsoft PowerPoint

Wystąpienia publiczne to dla wielu osób źródło sporego stresu, ale także satysfakcji - zwłaszcza jeśli prelegent zdoła wywrzeć na słuchaczach oczekiwane przez siebie wrażenie. Aby było to możliwe, należy gruntownie przemyśleć zarówno treść, jak i formę naszego wystąpienia. Dobrze będzie również zatroszczyć się o spójną, efektowną prezentację.

Prezentacje w Microsoft PowerPoint - warunek udanej prelekcji

Prezentacje multimedialne wykorzystywane są już dzisiaj powszechnie w trakcie wszelkiego rodzaju wystąpień o charakterze biznesowym, edukacyjnym czy nawet politycznym. Trudno się temu dziwić, zważywszy na szeroką dostępność (oraz łatwość obsługi) programów do tworzenia takich prezentacji. Właściwie każda osoba dysponująca elementarną wiedzą informatyczną będzie zatem w stanie wygenerować spójny ciąg slajdów na użytek własnej pracy.

Najbardziej ceniony program do tworzenia prezentacji to oczywiście Microsoft PowerPoint dla komputerów Mac oraz popularnych "pecetów". Jego rozpoznawalność wynika przede wszystkim z prostej, intuicyjnej obsługi kreatora slajdów, jak również z dostarczania przez producenta ciągle nowych aktualizacji. Wszystko to sprawia, że Microsoft PowerPoint zyskał status nieocenionego narzędzia pracy każdego szanującego się specjalisty od wystąpień przed publicznością.

Osoby początkujące będą sobie jednak zadawały z pewnością wiele pytań - zarówno odnośnie do działania programu, jak i kształtu samej prezentacji. O ile detale techniczne łatwo odszukać w sieci, o tyle umiejętność udanych publicznych wystąpień jest najprawdziwszą sztuką, którą należy ciągle doskonalić. W tym celu warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi wskazówkami.

Jak przygotować udaną prezentację?

Dzięki programowi PowerPoint każda zainteresowana osoba zyskuje sposobność, aby w ciągu kilku chwil stworzyć rozbudowaną, skuteczną i estetycznie wyglądającą prezentację dla swojego audytorium. Możliwości kreatora są rzeczywiście spore: oprócz dodawania standardowych slajdów z tekstem pozwala on na zamieszczanie animacji, clipów wideo czy obiektów 3D. Ułatwia również pracę zespołową, pozwalając śledzić wszelkie zmiany wprowadzone do naszej prezentacji przez inne osoby.

Zanim przystąpimy do dzieła, warto sobie zadać pytanie, czy zdążyliśmy wystarczająco doprecyzować materię, jaką zamierzamy poruszać na kolejnych slajdach. Wiele osób już na tym etapie popełnia zasadniczy błąd, zakładając, że merytoryczna treść slajdów może zostać wymyślona niejako na poczekaniu. Skutkuje to przeważnie tym, że nasza prezentacja jest rozwlekła, a jednocześnie pozbawiona konkretów.

Aby uniknąć takiego "lania wody", należałoby w pierwszej kolejności uświadomić sobie właściwy cel każdej prezentacji. Celem tym jest zaś podkreślenie, uzupełnienie i doprecyzowanie treści przekazywanych przez prelegenta w formie ustnej. Nie chodzi zatem o umieszczenie na slajdach całości naszej przemowy, lecz raczej jej kluczowych elementów i najważniejszych danych. Stosując się do tej reguły, mamy prawo oczekiwać, że nasze audytorium pozostanie skupione na wystąpieniu aż do końca.

Równie ważna okaże się wizualna strona prezentacji: wybór atrakcyjnych grafik, czytelnych wykresów i wyraźnych czcionek. Ładne, przejrzyste slajdy sprawią, że wszelkie drobne niedociągnięcia prelekcji ujdą nam na sucho. Nie zaszkodzi też pokusić się o odrobinę humoru, dzięki której przekazywane treści będą dla słuchaczy lepiej przyswajalne. Grunt, aby ani na chwilę nie stracić z oczu właściwego celu, który przyświecał nam, gdy decydowaliśmy się na przygotowanie prezentacji.

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy