Jaką kartę graficzną wybrać?

Granie w gry komputerowe ostatnimi czasy zyskuje na uznaniu. Producenci gier coraz częściej tworzą kompilacje, które są dość mocno wymagające. Żeby można było cieszyć się z gry w wyższych rozdzielczościach trzeba wybierać sprawdzone i przede wszystkim bardzo wydajne karty graficzne. Jaka karta graficzna najlepiej sprawdzi się u Ciebie? Wszystko zależy od preferencji.

Karty graficzne - czym są i za co odpowiadają?

Zanim zdecydujemy, że chcemy grać w gry wysokiej rozdzielczości FULL HD to trzeba wiedzieć, że staniemy przed wyborem karty graficznej. Jest to element, który odpowiada za poprawne wyświetlanie obrazu. Te układy graficzne występują w laptopach, komputerach stacjonarnych oraz w konsolach. W przypadku komputerów PC mamy zamontowaną najczęściej kartę dedykowaną, która wpinana jest do odpowiedniego portu PCI Express znajdującego się na płycie głównej.

Wydajność komputerów jest zależna w dużym stopniu od tego jaka karta graficzna pracuje wewnątrz obudowy. Ostatnimi czasy szczególnie mocno doceniane są karty takie jak:

Reklama

·        AMD Radeon RX 6900;

·        Nvidia GeForce GTX 1650;

·        Nvidia GeForce RTX 3060;

·        Nvidia Quadro 4000.

Wybierając karty graficzne z powyższej listy lub też inne modele, których parametry są do powyższych zbliżone, możemy uruchamiać gry czy programy na najwyższych ustawieniach graficznych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie karty graficznej?

Jest kilka ważnych kwestii, na które musimy zwracać uwagę przy wyborze karty graficznej. Jeśli chcemy kupić kartę graficzną, która poradzi sobie z uruchamianiem wymagających gier lub też będzie przeznaczona do kopania kryptowalut to powinniśmy wybierać nowe modele. Tutaj nie sprawdzą się zintegrowane układy. Są one przeznaczone do podstawowych zastosowań i wersja zintegrowana to nie jest odpowiednia karta graficzna do gier.

Profesjonalne karty graficzne posiadają nowoczesny procesor graficzny, chłodzenie pasywne oraz odpowiednio dużo pamięci VRAM, która odgrywa kluczową rolę w renderowaniu obrazu. Wspomniany już wcześniej procesor o wysokiej częstotliwości taktowania pozwala na szybsze przetwarzanie informacji. W przypadku karty graficznej oferującej wyższą wydajność bardzo ważne jest także właściwe chłodzenie karty graficznej. Na rynku kart graficznych można znaleźć modele, w których zastosowano nawet chłodzenie wodne.

Karta graficzna do zastosowań gamingowych

Jeśli nie wiesz jaka karta graficzna sprawdzi się u Ciebie najlepiej to warto zerknąć tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-kart-graficznych.bhtml. Znaleźć tu można ranking, w którym umieszczone są topowe karty graficzne. Zagląda tu wielu graczy, których interesują głównie modele gamingowe.

Przeglądając produkty w sklepie internetowym można wyciągnąć wniosek, że z dostępnością kart graficznych nie ma problemu. Jednak problem jest z samym wyborem. W przypadku kart przeznaczonych do zastosowań gamingowych warto zwracać uwagę na takie kwestie jak : taktowanie pamięci, taktowanie rdzenia, pamięć wideo znajdująca się w układzie.

Przebierając w kartach graficznych warto też sprawdzić jak polecane karty graficzne poradziły sobie gdy wykonano testy wydajności. Różne benchmarki i testy porównawcze to świetne źródło informacji, które może być niezwykle cenne podczas wyboru karty. Sporo informacji o tym można znaleźć tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-kart-graficznych.bhtml.

Ray Tracing - świetna opcja dla graczy i projektantów grafiki 3D

Chcąc wybrać kartę graficzną do profesjonalnych zastosowań warto być na bieżąco z nowymi technologiami. Do ciekawych nowinek zaliczyć można Ray Tracing, który zwany jest także śledzeniem promieni. Jest to technologia synchronizacji obrazu, która pozwala na uzyskiwanie fotorealistycznego efektu podczas renderowania poszczególnych klatek. Dysponując kartą graficzną z opcją Ray Tracing można osiągnąć niezwykłe efekty przy cichej pracy komputera.

Karta graficzna z wyższej półki zdecydowanie posiadać będzie tę opcję. Jej wydajność będzie na wysokim poziomie, ale pamiętajmy, że karta graficzna to nie wszystko.

Pamiętaj też o innych podzespołach

Jeśli dostrzegamy niższą wydajność naszego komputera podczas gier to niekoniecznie sama wymiana karty sprawi, że nagle komputer będzie oferować odpowiednią wydajność. Pragnąc najwyższej wydajności zwróćmy też uwagę na taktowanie procesora, sprawdźmy jaką ilością pamięci VRAM dysponuje obecnie używany produkt i zastanówmy się nad dołożeniem pamięci RAM.

Projektujesz w 3D lub 2D? Wybierz kartę ze specjalnych edycji oferującą lepszą wydajność! Takie programy jak Adobe Photoshop, Blender, Maya, Google SketchUp czy Adobe 3D Studio Max to kompilacje, które wymuszają korzystanie z dobrych kart graficznych. Wybierając karty Radeon Rx czy GeForce RTX można liczyć na bezproblemowe działanie Photoshopa.

Jeśli zależy nam na renderowaniu pojedynczych scen czy animacji to warto wybierać takie modele jak Radeon RX 6900 czy też GeForce RTX 3080. Karty te posiadają własną pamięć tak dużą, że renderowanie przebiegnie szybko i bez problemów. Producenci GPU dokładają też wszelkich starań, aby dochodziło do efektywnego odprowadzania ciepła z układu. Konwencjonalne wentylatory coraz częściej wymieniane są na nowoczesne jednostki, które szybciej schładzają układ. Różnorodność modeli wyposażonych dodatkowo w szereg diod LED sprawia, że przeciętny klient nie wie czym się kierować przy zakupie. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na parametry kart, a nie na ich wygląd. Zadajmy sobie również pytanie, do czego dokładnie chcemy takowych kart używać.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy