Mikrofalówka do zabudowy z grillem – jak wybrać?

Współczesne kuchenki mikrofalowe potrafią nie tylko podgrzewać i rozmrażać potrawy, lecz także gotować na parze, piec czy grillować. Funkcja grillowania jest właśnie jedną z najczęściej stosowanych przez producentów, zarówno w kuchenkach mikrofalowych wolnostojących, jak i przeznaczonych do zabudowy. W jaki sposób działa mikrofalówka do zabudowy z grillem? Jak przygotować w niej grillowane potrawy?

Artykuł sponsorowany

Jak działa mikrofalówka do zabudowy z grillem?

Kuchenka mikrofalowa z grillem, czy to wolnostojąca, czy przeznaczona do zabudowy, do grillowania wykorzystuje trzy różne sposoby grzania. Są to: ciepło grilla, odbicie pierwotnego ciepła od ścianek oraz ciepło rozprowadzane przez cyrkulację powietrza. Taki sposób działania sprawia, że potrawy są dobrze dopieczone z każdej strony. Są soczyste w środku, a z zewnątrz zarumienione i chrupiące. Niektóre kuchenki mikrofalowe oferują dodatkowo funkcję wytwarzania fal ciepła, która umożliwia równomierne ogrzewanie i opiekanie potrawy.

Jaki grill w kuchence mikrofalowej?

Mikrofalówka do zabudowy z grillem może być wyposażona w grill zwykły lub kwarcowy. Ten pierwszy to inaczej grill tradycyjny. Wykorzystuje ona spiralną grzałkę, która umieszczona jest w górnej części mikrofalówki. Taki grill kusi stosunkowo niską ceną, ale niestety cechuje się długim czasem nagrzewania i stygnięcia.

W nowoczesnych kuchenkach mikrofalowych do zabudowy o wiele częściej stosowany jest grill kwarcowy, który ma zamontowane wewnątrz lampy kwarcowe. Nagrzewają się one bardzo szybko i zużywają mniej prądu niż grille tradycyjne, dzięki czemu nie narażą nas na wysokie koszty użytkowania. Na uwagę zasługuje również to, że mikrofala pod zabudowę z grillem kwarcowym ma gładką powierzchnię, dzięki czemu jej czyszczenie nie sprawia żadnych problemów.

Jak grillować w mikrofalówce?

Mikrofala do zabudowy z grillem jest bardzo łatwa w obsłudze. Aby rozpocząć grillowanie, najpierw należy do komory mikrofalówki wstawić ruszt z mięsem lub warzywami, a pod nim ustawić talerz. Następnie wystarczy włączyć program grillowania, a urządzenie automatycznie ustawi cały mechanizm grzewczy. Jeśli chodzi o moc, to warto ustawić maksymalny poziom mocy - do grillowania zaleca się wartości oscylujące wokół 900-1000 W.

Z kolei czas grillowania trzeba dostosować do rodzaju grillowanego produktu. Zazwyczaj mięso grillujemy przez 10 minut na maksymalnej mocy, pizzę najlepiej zapiekać dwa razy po ok. 3 minuty, natomiast jeśli zależy nam na zapieczeniu sera, to w zupełności wystarczy 5 minut.

Mikrofalówka do zabudowy z grillem - czym się kierować przy zakupie?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup mikrofalówki z grillem do zabudowy, czy wolnostojącej, najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry.

·        Moc mikrofali i grilla - jeśli interesuje nas mikrofalówka do zabudowy z grillem, pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko moc mikrofal, ale też grilla. Im wyższa moc, tym szybciej urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, co wpłynie na szybkość przygotowywania potraw. Warto zatem wybrać mikrofalę o mocy ok. 900-1200 W.

·        Pojemność - kuchenki mikrofalowe do zabudowy mają różne wymiary, w zasadzie tylko szerokość jest taka sama i w każdym modelu wynosi ok. 60 cm. Wielkość urządzenia ściśle wiąże się z jego pojemnością. Najmniejsze modele mają ok. 20 litrów, a największe nawet ponad 40 litrów. Pojemność kuchenki mikrofalowej powinniśmy dobrać do liczby domowników.

·        Rodzaj sterowania - współczesne mikrofalówki do zabudowy przeważnie wyposażone są w dotykowe panele sterowania z wyświetlaczem. Na rynku wciąż jednak można spotkać modele wyposażone w tradycyjne pokrętła.

·        Wykończenie wnętrza - mikrofalówki mogą mieć wnętrze stalowe, ceramiczne albo emaliowane. Najtańszą opcją jest wnętrze emaliowane. Jest łatwe do czyszczenia, ale niestety nietrwałe, gdyż emalię łatwo można porysować. Z kolei stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, stosunkowo łatwa w czyszczeniu, a do tego powszechnie wykorzystywana w kuchni. Jeśli chodzi natomiast o wnętrze ceramiczne, to jest ono najbardziej ekonomiczne, ponieważ długo utrzymuje ciepło. Poza tym jest neutralne w kontakcie z żywnością, gdyż nie chłonie barw ani zapachów.

·        Funkcjonalność - mikrofala pod zabudowę to zaawansowane urządzenie, które oprócz funkcji grillowania oferuje też wiele innych funkcji. Do najpopularniejszych należą: funkcja Quick Start, pieczenie 3D, gotowanie na parze czy neutralizacja zapachów.

·        Zabezpieczenia - każda mikrofala pod zabudowę wyposażona jest w zabezpieczenie termiczne, przez które przechodzi napięcie do modułu sterowania. Bardzo często stosowane jest też zabezpieczenie przed dziećmi.

·        Design - kuchenki mikrofalowe do zabudowy różnią się też wyglądem - większość ma eleganckie, chowane pokrętła i wstawki w kolorze inox. Jeśli chodzi o sam kolor urządzenia, to najczęściej spotykane są czarne i białe mikrofalówki.

Grill w mikrofali - zalety

Mikrofalówka do zabudowy z grillem świetnie sprawdzi się dla osób, które lubią przygotowywać różne potrawy w kuchni. Funkcja grilla doskonale nadaje się nie tylko do grillowania mięsa, lecz także do podpiekania czy zarumieniania potraw, np. do zapiekanek, pizzy, szaszłyków czy sera żółtego. Jeśli wybierzemy kuchenkę mikrofalową z grillem i dodatkowymi funkcjami, może ona nawet zastąpić kilka innych urządzeń, np. piekarnik czy patelnię. Z tego względu będzie dobrym rozwiązaniem do niewielkich kuchni i aneksów kuchennych.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy