Płyta z ramką czy bez – co wybrać?

Wybierając płytę grzewczą do kuchni, musimy zdecydować nie tylko o liczbie i mocy pól grzejnych, lecz także o dodatkowych funkcjach, które znacznie przyspieszą i usprawnią przygotowywanie posiłków. Warto również zwrócić uwagę na wykonanie płyty grzewczej, aby pasowała ona do stylu = wnętrza kuchennego. Dlatego wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze – płyta z ramką czy bez? W artykule przedstawimy wady i zalety dostępnych rozwiązań.

Jakie są typy wykończeń płyt grzewczych?

Zanim odpowiemy na pytanie, co jest lepsze, płyta z ramką, czy bez najpierw sprawdźmy, jakie są różnice między dostępnymi na rynku płytami grzewczymi. Okazuje się bowiem, że płyty ceramiczne i indukcyjne mogą być wykończone na trzy sposoby:

  • Ramka metalowa - oznacza to, że wokół płyty umieszczona jest metalowa listwa ozdobna. Dostępne są również modele, które mają listwę ozdobną jedynie na froncie albo po bokach.

(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-grzejna-ceramiczna-amica-ph3200pg,42893)

  • Szkło frezowane na rantach - co to znaczy? Takie płyty nie mają żadnych stalowych ramek, tylko szlifowane krawędzie. W zależności od modelu frezy mogą znaleźć się tylko z przodu urządzenia albo również po bokach.


(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-indukcyjna-amica-pi6544s4kh,41154)

  • Brak frezu - oznacza to, że płyta indukcyjna lub ceramiczna ma proste krawędzie, bez szlifu i ramki. Sprawia to, że można ją zamontować na równi z blatem kuchennym, a nawet nieco niżej.



Jak wygląda płyta z ramką?


Stalowa listwa ozdobna najczęściej występuje w przypadku płyt ceramicznych, choć na rynku dostępne są też płyty indukcyjne z ramką. Jakie zalety ma taka ramka? Przede wszystkim jej zadaniem jest ochrona krawędzi płyty przed ewentualnym ukruszeniem. Oznacza to, że jeśli przez przypadek uderzymy garnkiem lub patelnią o brzeg płyty, ramka złagodzi uderzenie i płyta pozostanie w nienaruszonym stanie. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują również, że ramka może w pewnym stopniu zatrzymać wodę wylewającą się z garnka, np. gdy ten zacznie kipieć. W ten sposób stalowa ramka ma chronić również blat kuchenny.

Jeśli chodzi natomiast o wady takiego rozwiązania, to przede wszystkim trzeba powiedzieć, że płyta grzewcza z ramką nie prezentuje się tak zjawiskowo, jak płyta ze szlifowanymi krawędziami albo całkowicie prosta płyta. Ramka ma stalowy kolor, który znacznie odróżnia się od czarnej lub białej powierzchni płyty. Poza tym taka płyta jest też trudna do utrzymania w czystości, gdyż okruszki, brud i kurz przedostają się między płytę i ramkę, w efekcie czego trudno jest się ich pozbyć.



Szlifowane krawędzie płyty - czy warto?


Zastanawiając się, co będzie lepsze: płyta z ramką czy bez warto również zwrócić uwagę na modele, które mają wykończenie szkła w postaci estetycznego szlifu. Zazwyczaj szlif ten jest ukośny i znajduje się na froncie urządzenia, tuż pod panelem sterowania. W sprzedaży dostępne są również płyty, które mają szlifowane krawędzie z trzech stron - z przodu i po bokach. Takie rozwiązanie sprawia, że płyta prezentuje się w kuchni bardzo elegancko. Poza tym jest ona niemal wpuszczana w blat, dzięki czemu wystaje ponad jego powierzchnię zaledwie kilka milimetrów.

Płyta ze szlifowanymi krawędziami wydaje się bardziej narażona na ukruszenia rogów. Jednak w sieci można przeczytać wiele opinii użytkowników, którzy korzystają z takich płyt już kilka lat i w dalszym ciągu są one w nienaruszonym stanie.


Płyta grzewcza bez ramki - zalety i wady


W sklepach znajdziemy również płyty bezramkowe, czyli modele, które nie mają ani ramki, ani frezu. Taka konstrukcja płyty ma duży wpływ na sposób montażu, ponieważ umożliwia zlicowanie jej w blacie kuchennym. Można nawet zamontować taką płytę nieco poniżej blatu. Dzięki takiemu montażowi brzegi płyty są niewidoczne, gdyż wygląda ona, jakby była wtopiona w blat. W rezultacie nie ma możliwości zbicia krawędzi lub ukruszenia rogów. Montaż takiej płyty jest trochę bardziej skomplikowany i nieco droższy.

Płyta indukcyjna lub płyta ceramiczna bez ramki będzie dobrym rozwiązaniem do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym albo nowoczesnym.


Płyta z ramką czy bez - jaką wybrać?

To, czy wybierzemy płytę z ramką, czy bez będzie uzależnione wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. My zdecydowanie polecamy płyty ceramiczne i indukcyjne ze szlifowanymi rantami albo bez nich. Są one łatwiejsze do utrzymania w czystości i zdecydowanie efektowniej prezentują się w kuchni.

Obecnie nie brakuje zwolenników obu rozwiązań. Jednak większa liczba konsumentów wybiera płyty bezramkowe lub modele ze szlifowanymi rantami.



Płyta z ramką czy bez - na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na płytę z ramką, czy bez, przed zakupem powinniśmy zapoznać się z jej najważniejszymi parametrami. W przypadku płyt grzewczych bardzo ważne są pola grzejne - ich liczba, wielkość oraz moc. Warto również postawić na model, który oferuje funkcję łączenia pól grzejnych. Dzięki takiej opcji z powodzeniem będziemy mogli gotować potrawy w dużych garnkach i podłużnych brytfankach. Kolejnym ważnym elementem jest panel sterowania, który występuje w różnych formach. Możemy wybrać model, w którym ustawienia wybiera się za pomocą opcji "plus/minus" albo slider, który pozwala na szybkie wybranie określonego poziomu mocy poprzez naciśnięcie jednego przycisku.

Nie zapominajmy również o dodatkowych funkcjach płyt grzewczych, szczególnie takich, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania i usprawniają przygotowywanie codziennych posiłków. To, jaki model płyty grzewczej wybierzemy, będzie zależało od naszych wymagań. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie będziemy korzystać ze wszystkich dodatkowych udogodnień, ponieważ znacznie podnoszą one cenę urządzenia.

Artykuł sponsorowany



.