Popularne czcionki do używania na stronach internetowych

Czcionka na stronie WWW powinna być dopasowana do stylu danej strony, bloga czy serwisu. Jeśli swoją stronę tworzysz w języku polskim, powinna także bezwzględnie zawierać polskie znaki. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze czcionki na strony internetowe i czym się charakteryzują.

Artykuł sponsorowany

Google Fonts: Twój wielki sprzymierzeniec

Google Fonts dają olbrzymie możliwości nawet osobom stawiającym pierwsze kroki w stawianiu stron internetowych. Bardzo prosto się z nich korzysta: jedyne, czego wymagają, to wklejenia fragmentu kodu do nagłówka strony www. Ta operacja sprawi, że font będzie się ładować razem ze stroną. Zmieniając cokolwiek w ostylowaniu strony, czyli CSS, możesz z łatwością odwołać się do danej czcionki podając wyłącznie jej nazwę. Dodatkowym plusem Google Fonts jest to, że są one po prostu bezpłatne. 

Reklama

Co więcej, GF to aż 600 różnorodnych czcionek, z których co prawda nie wszystkie posiadają polskie znaki, ale i tak jest z czego wybierać. Google Fonts współpracują z większością schematów wordpressowych, a jeśli nie, można to zmienić instalując wtyczkę Easy Google Fonts (również bezpłatna). 

Interesuje Cię temat tworzenia stron i contentu? Przeczytaj nasz poradnik: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/499/typografia-od-a-do-z-%E2%80%93-czcionki-fonty-i-zasady-ich-stosowania-w-internecie

Jak wybrać czcionkę na swoją stronę www?

Wybierając czcionkę na swoją stronę przede wszystkim należy kierować się czytelnością. Stawianie na oryginalność celem wyróżnienia się jest najgorszym z możliwych pomysłów: jeśli czcionka, którą wybierzesz, będzie nadmiernie dekoracyjna, nikt nie będzie w stanie "brnąć" przez Twoje teksty nawet, jeśli będą one bardzo ciekawe. Nie decyduj się na font pochopnie. Najlepiej jest poczekać chwilę z decyzją, rozeznać się w kilku wariantach, być może również skonsultować swój wybór ze znajomymi. Kolejną kwestią są sprawy techniczne. Jeśli będziesz korzystać ze sprawdzonych fontów z renomowanych źródeł masz pewność, że Twoja strona nie ulegnie awarii, a zamiast Twojego contentu nie pojawią się "dziwne krzaczki" niezależnie od przeglądarki, z której będzie korzystać Twój odbiorca. 

Pamiętaj również, że font bardzo łatwo zmienić. Dlatego pozwól sobie na zmianę, jeśli coś w Twoim długo wybieranym foncie jednak Ci nie odpowiada. Miej jednak na uwadze, że strona www powinna być estetycznie spójna, a efekt ten osiągniesz wyłącznie wtedy, kiedy grafika, kolorystyka, treść i font właśnie będą tworzyć ze sobą zgraną całość. Jeśli nie masz smykałki graficznej i nie za wiele wiesz o identyfikacji wizualnej, możesz poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.  

Najczęstsze błędy przy wyborze czcionki

Jednym z nagminnie popełnianych błędów jest wybieranie czcionek, które co prawda są bardzo oryginalne w kroju, ale jednocześnie zupełnie nieczytelne. Tego typu fonty sprawdzają się w zadaniach specjalnych: jako nagłówek strony, element plakatu, na zaproszeniach, ale na pewno nie nadają się do codziennego, zwyczajnego użytku. Kolejną kwestią jest łączenie ze sobą fontów z zupełnie różnych rodzin i o zupełnie różnych krojach. W efekcie uzyskuje się chaos wizualny, który nie tylko nie jest czytelny, ale dodatkowo nie jest estetyczny. Bywa również, że piszący po polsku wybierają czcionkę bez polskich znaków, ponieważ podoba im się ich krój. To rozwiązanie, które jest karkołomne: bardzo trudno jest znaleźć odpowiedniki słów niezawierających polskich znaków diakretycznych i wybierając taką czcionkę samodzielnie skazujemy się na bezustanną walkę z dobieraniem słownictwa. 

Warto także pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na mało używaną, płatną czcionkę, w większości wypadków nie będzie ona obsługiwana przez przeglądarki naszych odbiorców. Płatne fonty sprawdzają się do tworzenia materiałów wizualnych takich jak plakaty, ebooki, grafiki, ale lepiej ich nie stosować na stronach internetowych jako element ostylowania. 

Ranking najlepszych fontów na stronę internetową

Oczywiście trudno jest jednoznacznie powiedzieć, który font będzie dla Ciebie najlepszy. Warto jednak rozważyć jeden z poniższych wyborów:

1. Cabin

2. Montserrat

3. Playfair Display

4. Bree Serif

5. Lato

6. Roboto

7. PT Serif

8. Raleway

9. Trocchi

10. Open Sans

Wszystkie powyższe fonty są eleganckie, proste i często wykorzystywane do tworzenia stron internetowych. Wybierając je masz pewność, że decydujesz się na rozwiązanie technicznie pewne i sprawdzone. Nie musisz silić się na oryginalność i dodatkowo umieszczać na swojej stronie kilku różnych fontów: jeśli chcesz się wizualnie wyróżniać, postaw na nietypowe grafiki, świetnie zaprojektowane logo i po prostu dobrej jakości content. Czcionka ma za zadanie pełnić tutaj formę czysto użytkową i najlepiej być transparentna w odbiorze, czyli nie przeszkadzać w konsumowaniu treści. 

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama