Szczoteczka soniczna, rotacyjna, magnetyczna i jonowa: czym się różnią?

Higiena jamy ustnej to podstawa – leczenie stomatologiczne nie należy ani do przyjemnych, ani najtańszych. Z tego powodu warto zainwestować w dobrą szczoteczkę. Którą z nich wybrać? Podpowiadamy.

Artykuł sponsorowany

Zęby powinno się szczotkować 2-3 minuty, jednak z braku czasu lub cierpliwości często myjemy je krócej. Zapewne pamiętasz, aby umyć zęby, jednak nie liczysz, ile zajmuje ci ta czynność. Czy da się temu zaradzić? Remedium mogą być szczoteczki elektryczne, które naprawdę dobrze usuwają płytkę nazębną.

Szczoteczki zasilane elektrycznie, najczęściej przez akumulator, w pewnym sensie wypierają tradycyjne modele. Są bardziej ekologiczne, starczają na dłużej oraz, zdaniem specjalistów i producentów, czyszczą zęby dokładniej. Ale to nie wszystko. Mają szereg funkcji, które pomagają je rozróżnić. Jaką szczoteczkę kupić? Przedstawiamy cechy poszczególnych modeli. Szczoteczki elektryczne w RTV Euro AGD możesz spotkać w różnych cenach i w szerokiej gamie produktów.

Reklama

Szczoteczka rotacyjna

Szczoteczka rotacyjna to, mówiąc najogólniej, najprostszy model szczoteczki elektrycznej. Jej nazwa wywodzi się od ruchu, jaki wykonuje jej główka. Są to ruchy oscylacyjno-rotacyjne (z boku na bok), a w niektórych przypadkach pulsacyjne (góra-dół) oraz mikrowibracje. Podczas nich włosie szczoteczki otacza ząb, usuwając zanieczyszczenia i płytkę nazębną. W najwyższych modelach szczoteczki potrafią wykonać do 48 tysięcy pulsacji na minutę.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne napędzane są pracą ich włókien, czyli główki z włosiem, która przypomina standardową szczoteczkę do zębów. Wiele osób uważa, że wystarczy, aby szczoteczka soniczna jedynie dotknęła zębów. To błąd, ponieważ podczas szczotkowania należy wykonywać ruchy wymiatające.

 W praktyce oznacza to, że wykonują około 31 tysięcy ruchów na minutę, choć istnieją modele, które wykonują aż 96 tysięcy ruchów na minutę. Ruchy te powodują powstawanie mikrobąbelków, które dystrybuują pastę w jamie ustnej i pomagają jej dotrzeć w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Dodatkowo szczoteczka tego typu dobrze radzi sobie z kamieniem i płytką nazębną.

Szczoteczka jonowa

Szczoteczka jonowa, a tak naprawdę jonowo-soniczna, wykorzystuje technologię fali dźwiękowej oraz zjawisko polaryzacji. Technologia jonowa produkuje jony ujemne, które wchodzą w reakcję z jonami dodatnimi płytki nazębnej. To pozwala niejako przyciągnąć kamień i bakterie do powierzchni szczoteczki.

Co zaskakujące, to szczoteczka, która nie wymaga zastosowania pasty do zębów! Już sama technologia sprawia, że mamy do czynienia z urządzeniem o działaniu antybakteryjnym, które bardzo dobrze sprawdza się w walce z próchnicą i świetnie doczyszcza zęby, nawet w zakamarkach.

Szczoteczka magnetyczna

Szczoteczka magnetyczna to najnowsza technologia i prawdziwy przełom na tym rynku. Pierwsza powstała w 2020 roku. Szczoteczki tego typu działają w oparciu o napęd magnetyczny i elektromagnes, który umożliwia brak tarcia, a co za tym idzie - większą żywotność i dłuższe działanie szczoteczki.

Co ciekawe, szczoteczka magnetyczna wygląda podobnie jak prosta szczoteczka rotacyjna, a jej ruchy należą do oscylujących, rotacyjnych i mikropulsacji.

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama