Tester oprogramowania – czym się zajmuje?

Tester oprogramowania ściśle współpracuje z programistami, na bieżąco sprawdzając poprawność działania danego projektu. Może zajmować się nie tylko konkretnymi programami, ale także aplikacjami czy stronami internetowymi. Szczegółowy zakres obowiązków zależy od profilu zatrudniającej go firmy oraz pełnionego stanowiska.

Artykuł sponsorowany

Odwiedź portal branżowy theprotocol.it i sprawdź najnowsze oferty pracy IT w Lublinie!

Manualny tester oprogramowania - zakres obowiązków

Jeśli nie potrafisz obsługiwać profesjonalnego oprogramowania i dedykowanych mu skryptów, możesz sprawdzić się na stanowisku manualnego testera oprogramowania. W tym zawodzie nie jest wymagana wiedza techniczna, ponieważ wszystkie czynności związane ze sprawdzaniem poprawności kodu są realizowane ręcznie. To ciekawa propozycja pracy dla osób bez doświadczenia, które chciałyby się sprawdzić w branży IT. Warto podkreślić, że manualny tester oprogramowania znacznie dłużej sprawdza poprawność kodu niż tester automatyczny. Po wykryciu błędów jest on odpowiedzialny za przekazanie informacji na ich temat programiście, który następnie na ich podstawie dokonuje niezbędnych poprawek.

Automatyczny tester oprogramowania - jakie ma obowiązki?

Wśród ofert pracy dominują propozycje dla automatycznych testerów oprogramowania, którzy pracują z wykorzystaniem specjalnych skryptów i konkretnych programów. Za pomocą tego typu technologii wykrywają ewentualne błędy w kodzie. Nie tylko weryfikują poprawność danego oprogramowania, ale nierzadko dodatkowo wdrażają odpowiednie działania z myślą o zwiększeniu jego funkcjonalności. Ponieważ osoba na tym stanowisku korzysta z profesjonalnych narzędzi technicznych, musi bardzo dobrze znać język angielski oraz posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności programowania. Tak jak w przypadku manualnego testera, również tester automatyczny ściśle współpracuje z programistą - nierzadko razem opracowują rozwiązania mające na celu wyeliminowanie pojawiających się błędów.

Tester oprogramowania - jakie powinien znać języki?

Osoby pracujące na stanowisku automatycznego testera powinny wykazać się znajomością konkretnych technologii, które są wykorzystywane podczas wykonywania obowiązków zawodowych. W ogłoszeniach najczęściej pojawiają się wymagania dotyczące umiejętności obsługi języka Java, JavaScript, Python czy SQL. Pracodawcy nierzadko poszukują także specjalistów ze znajomością platformy .NET. Testerzy oprogramowania wykorzystują wymienione technologie nie tylko do sprawdzania błędów w danym programie, ale również do tworzenia skryptów oraz gotowych testów automatyzujących. Ich zadaniem może być również generowanie danych testowych.

Jeśli interesuje Cię praca dla testera oprogramowania, zapoznaj się z najnowszymi ofertami zatrudnienia dostępnymi na branżowym portalu Protocol IT. Zwróć uwagę na zróżnicowane wymagania w zależności od pełnionego stanowiska. Zastanów się, czy sprawdzisz się jako tester automatyczny, czy raczej wolisz rozpocząć karierę w zawodzie manualnego testera programowania.

Odwiedź portal branżowy theprotocol.it i sprawdź najnowsze oferty pracy IT w Poznaniu!

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy