Wybieramy smartwatch: jakie powinien mieć funkcje?

Choć z pewnością nadal największymi miłośnikami smartwatchy są osoby aktywne fizycznie i dbające o zdrowy styl życia, to dla coraz większej rzeszy użytkowników tego typu urządzenia po prostu stanowią wygodny dodatek do smartfona. Jak wybrać smartwatch, który sprawdzi się zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w życiu codziennym?

W pierwszej kolejności pamiętajmy, że smartwatch musi być kompatybilny ze smartfonem. Jeśli nie połączymy tych dwóch urządzeń, będzie on zwykłym zegarkiem, który wyświetla godzinę. By korzystać z pełni jego funkcjonalności, musimy za pomocą technologii Bluetooth połączyć go z urządzeniem mobilnym. Dlatego przed zakupem lepiej przetestować, czy możemy korzystać z pełnego wachlarza opcji, które oferuje nam producent danego urządzenia, łącząc je z naszym telefonem.

Dla aktywnych fizycznie

Osoby poszukające smartwatcha, który będzie im towarzyszyć w aktywności fizycznej, powinny zwrócić uwagę na to, ile trybów treningowych oferuje dane urządzenie. Obecnie na rynku dostępne są inteligentne zegarki, mające nawet ponad 100 takich trybów i obsługujące szeroki wachlarz różnych aktywności, a także zapewniające asystę "personalnego trenera", który motywuje do ćwiczeń i podpowiada, co robić, by trening był jeszcze bardziej efektywny.

Warto sprawdzić, czy wybraliśmy  smartwatch wodoodporny i wstrząsoodporny, w końcu w trakcie intensywnych treningów mniej trwały sprzęt mógłby ulec uszkodzeniu. Bardzo ważną funkcją dla osób biegających lub jeżdżących na rowerze w terenie będzie nawigacja satelitarna. Mapy pomogą nam odnaleźć się nawet w tych miejscach, w których nie ma zasięgu sieci komórkowej. Urządzeniami, na które powinni zwrócić uwagę sportowcy z pewnością będą smartwatche Garmin.   

Zdrowy tryb życia

Smartwatche mogą nam do pewnego stopnia zastąpić przyrządy medyczne. Niektóre z nich mają wbudowane ciśnieniomierz, przydatny w czasach pandemicznych pulsoksymetr, a nawet termometr. Warto jednak poczytać opinie, jak dokładnych pomiarów dokonuje dany model. Ponadto smartwatch może kontrolować czas i jakość snu, a także mierzyć poziom stresu czy przypominać o konieczności picia i o treningu. Dla kobiet przydatna będzie aplikacja, która podpowiada, kiedy wypadają dni płodne i miesiączka.

Łączność ze światem

Smartwatch jest już nie tylko dodatkiem do smartfona, w wielu przypadkach może go zastąpić. Najnowsze modele umożliwiają na przykład płacenie zegarkiem za pomocą modułu NFC. Na rynku znajdziemy również smartwatch z funkcją odbierania połączeń (dzięki wbudowanemu mikrofonowi, głośnikowi i łączności LTE). Oczywiście za jego pośrednictwem możemy również odbierać wiadomość SMS, e-mail oraz te przychodzące na różne komunikatory.

Przydatną funkcją jest także możliwość sterowania muzyką, dzięki temu zyskujemy dostęp do ulubionych piosenek. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest czas pracy baterii na jednym ładowaniu. Wpływa na to nie tylko pojemność baterii, ale również zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Niektóre smartwatche działają nawet dwa tygodnie bez ładowania.

Design

Ze względu na design możemy wyróżnić smartwatch męski bądź damski. Ten pierwszy zazwyczaj jest większy, utrzymany w ciemnej kolorystyce, ma nieco bardziej "techniczną" stylistykę. Damski jest mniejszy i delikatniejszy, przeważnie utrzymany w jasnych tonacjach lub koloru złotego. Pod względem dostępnych opcji smartwatche dla panów i pań raczej się nie różnią.

Istnieją również urządzenia przeznaczone dla dzieci, te z kolei różnią się nie tylko wyglądem, ale również rodzajem funkcjonalności - m.in. pozwalają rodzicom śledzić lokalizację dziecka i wyznaczać strefy, poza które nie powinno się ono przemieszczać.           

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy