Dziesiątki kanałów bez kablówki: wybieramy antenę telewizyjną

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce pozwala bezpłatnie oglądać aż 29 kanałów. By zacząć ją odbierać wystarczy nabyć antenę DVB-T. Jednak jej wybór wcale nie jest taki prosty. Jak dobrać odpowiednią antenę, by cieszyć się odbiorem bez zakłóceń?

Artykuł sponsorowany

Odległość od nadajnika

Anteny naziemne, czyli DVB-T, pozwalają na oglądanie darmowych kanałów telewizyjnych nadawanych w cyfrowej jakości. Wybór odpowiedniej anteny może być nieco złożony. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na odległość od nadajnika, moc emisji nadajnika i wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych. Te parametry możemy sprawdzić, wyszukując nasze położenie względem nadajników telewizyjnych rozmieszczonych w okolicy.

Jeśli nadajnik znajduje się w odległości nie większej niż 10-15 km, wystarczy nam antena panelowa lub nawet pokojowa. W przypadku gdy jest on nie dalej niż 50 km od naszego domu, właściwa będzie antena kierunkowa pasywna, gdy jednak znajduje się w odległości większej niż 50 km, to zaleca się zainstalowanie anteny aktywnej kierunkowej lub szerokokątnej. Pamiętajmy jednak, że jeśli w otoczeniu znajdują się przeszkody (wysokie drzewa czy budynki), sygnał może być słabszy, w takim przypadku nawet przy niewielkiej odległości może się okazać, że konieczna będzie antena dookólna lub szerokokątna.

Zakres częstotliwości

Kanały telewizji naziemnej emitowane są w czterech multipleksach, czyli pakietach programowych. Na częstotliwości UHF nadawane są trzy multipleksy z najpopularniejszymi kanałami - odbierają je standardowe anteny. Jeśli zależy nam na odbieraniu częstotliwości VHF, na której nadawany jest multipleks MUX 8 (TVP Sport HD, TVP Rozrywka, Zoom TV, Metro TV, Nowa TV i WP) potrzebna będzie antena typu combo lub dwie anteny (jedna do odbierania VHF, a druga do UHF).

Antena aktywna vs pasywna

Ze względu na moc sygnału anteny możemy podzielić na pasywne i aktywne. Te pierwsze nie mają przedwzmacniacza antenowego, ale w większości przypadków są wystarczające. Anteny aktywne posiadają wzmacniacz, co pozwala poprawić moc sygnału. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy dzieli nas duża odległość od nadajników telewizyjnych lub nie sprzyja nam ukształtowanie terenu. Takie anteny montuje się również, gdy korzystamy z instalacji zbiorczej, a sygnał rozdzielany jest pomiędzy kilka czy kilkanaście odbiorników.

Antena kierunkowa vs dookólna

Antena dookólna zbiera sygnał z obszaru wokół, na ogół ma zasięg około 20 km. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy sygnały z dwóch lub paru nadajników na siebie nachodzą. Instalując ją, nie musimy dbać o to, by skierować ją w stronę nadajnika. Warto zwrócić uwagę na antenę dookólną combo, która nie dość, że pozwala na odbiór z każdego kierunku, to jeszcze odbiera pasma VHF, czyli dodatkowe darmowe programy. Tak szeroki odbiór wcześniej był możliwy tylko za pomocą dużej anteny kierunkowej.

Jak można się łatwo domyślić, przeciwieństwem anteny dookólnej jest ta kierunkowa, którą należy ustawić w stronę nadajnika. Zaletą takiego rozwiązania jest duży zasięg (około 50 km). Pozwala ona uzyskać dobry sygnał i chroni przed zakłóceniami. Możemy jeszcze wyróżnić antenę szerokokątną, która w wersji ze przedwzmacniaczem może odbierać sygnał nawet z odległości 100 km. Nie wymaga ona precyzyjnego ustawienia kierunkowego.  

Antena pokojowa

Nie zawsze konieczna jest instalacja jednej z zewnętrznych anten opisanych powyżej, w niektórych przypadkach sprawdzi się antena DVB-T pokojowa, czyli inaczej antena wewnętrzna. To rozwiązanie stosuje się, gdy odbiornik znajduje się w bezpośredniej bliskości nadajnika. Jednak, nawet gdy mieszkamy tuż obok, sygnał mogą zakłócać grube mury, zbyt małe okna, a nawet meble w mieszkaniu, dlatego należy najpierw przetestować, czy antena na pewno sprawdzi się w naszym przypadku. We wnętrzach przeważnie stosuje się anteny panelowe


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy