Nie taka prezbiopia straszna

Jak wytłumaczysz fakt, że czytanie lub praca przy komputerze stają się dla Ciebie coraz większym problemem? Masz wrażenie, że litery stają się coraz mniejsze. W rzeczywistości pogarsza się Twój wzrok. To zjawisko, z którym prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć każdy z nas: prezbiopia.

Prezbiopia to naukowe określenie dalekowzroczności związanej z wiekiem.  Różni się ona od "zwykłej" dalekowzroczności, która jest zazwyczaj wrodzona, ale może także wystąpić, gdy pewne funkcje oka, takie jak ogniskowanie lub rozpoznawanie szczegółów, nie są optymalne.

Z drugiej strony, dalekowzroczność związana z wiekiem jest naturalnym procesem, podczas którego elastyczność soczewek oczu powoli spada, co dzieje się zazwyczaj około 40. roku życia. W rezultacie pojawiają się coraz większe trudności przy czytaniu czy oglądaniu obiektów znajdujących się w odległości nawet 30 centymetrów. Prezbiopia jest zjawiskiem naturalnym, fizjologiczną zmianą w procesie widzenia, która prędzej czy później dotyka wszystkich.

W ubiegłych latach odsetek ludzi cierpiących na prezbiopię znacznie wzrósł. Ostatnie badanie przeprowadzone we Włoszech wykazało, że ponad 57% ludzi powyżej 40. roku życia ma prezbiopię.  Ważną przyczyną takiego stanu rzeczy może być zmiana uprzemysłowionego społeczeństwa  na społeczeństwo skomputeryzowane, dla którego ostre widzenie jest absolutną koniecznością.   

Dobry wzrok dla lepszej pracy

Gdy pogarsza się wzrok proste czynności, takie jak praca przy komputerze, mogą sprawiać trudności. Często prowadzi to do nieprawidłowej pozycji siedzącej, ponieważ staramy się siadać bliżej ekranu komputera. Wcześniej czy później pogarszający się wzrok skutkuje bólami szyi, głowy, zmęczeniem oraz ogólnym spadkiem wydajności pracy. Tymczasem współczesne życie wymaga od nas coraz więcej. Dlatego noszenie odpowiednich okularów, które zwiększają wydajność, poprawiają wyniki osiągane w pracy, a także zmniejszają zmęczenie oczu spowodowane spędzaniem od ośmiu do dziewięciu godzin przed komputerem, staje się konieczne.

Ostre widzenie na każdą odległość

Konieczność ciągłego zmieniania okularów z tych "do czytania" na te do dali i odwrotnie, nie jest komfortowym rozwiązaniem. Dlatego właśnie optycy polecają soczewki progresywne, będące obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem optycznym. Posiadają one kilka obszarów korekcji, pozwalających użytkownikowi widzieć wyraźnie na każdą odległość.

Obszar do dali znajduje się w górnej części soczewek - zapewnia komfortowe pole widzenia z daleka, na przykład podczas prowadzenia samochodu, oglądania telewizji, filmu w kinie lub podziwiania krajobrazu.

Obszar pośredni, zwany również strefą progresji, to środkowa część soczewek okularowych, w której moc stopniowo i łagodnie zaczyna przechodzić z korekcji dali na korekcję dostosowaną do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej indywidualnie dla każdego użytkownika konstrukcji soczewek.  Mimo iż jest to jej najwęższa część, umożliwia użytkownikowi wyraźne widzenie na dystansach pośrednich, takich jak ekran komputera lub deska rozdzielcza samochodu.

Obszar do bliży umiejscowiony jest w dolnej części soczewek i jest przeznaczony do czytania lub oglądania obiektów z bliska.  W obszarze tym moc soczewek jest największa, co gwarantuje komfortowe, szerokie pole widzenia.

Obszary peryferyjne, lub tak zwane strefy peryferyjne soczewek progresywnych, są obszarami nieostrego widzenia na brzegach soczewek. Nie mogą one zostać całkowicie wyeliminowane, ale nie stanowią przeszkody w użytkowaniu soczewek, pod warunkiem korzystania z okularów zgodnie ze wskazówkami.

Prawda i mity

Istnieje kilka mitów na temat soczewek progresywnych. Najczęściej spotykane są opinie, że bardzo trudno jest się do nich przyzwyczaić, powodują ból głowy i zmuszają do przyjmowania  nienaturalnych i niewygodnych pozycji. Nic bardziej mylnego. Owszem, prawdą jest, że przyzwyczajenie się do nowych soczewek może zająć trochę czasu - od kilku godzin do kilku dni. Ale fakty mówią same za siebie: 86 % użytkowników soczewek progresywnych* twierdzi, że są w pełni usatysfakcjonowani swoim wyborem, nie zgłaszają żadnych skarg i czują się komfortowo już po kilku dniach ich użytkowania.

Aby skrócić czas adaptacji do minimum, należy nosić nowe okulary możliwie jak najczęściej. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie ich spowalnia proces adaptacji. W szczegól­ności, podczas pierwszych kilku dni ważne jest, aby nowe okulary nosić przez cały dzień. Nie należy wracać do poprzednich okularów, ponieważ oczy za każdym razem będą musiały od nowa przyzwyczajać się do nich, co może powodować ich zmęczenie.

Coraz doskonalsze konstrukcje

Konstrukcje soczewek progresywnych bardzo ewoluowały od momentu ich wynalezienia. Pierwsze ich generacje nie gwarantowały idealnego widzenia, a przenoszenie wzroku pomiędzy obiektami znajdującymi się daleko, a tymi położonymi blisko nie było w pełni komfortowe.

Obraz sprawiał wrażenie jakby pływał lub był zniekształcony, zwłaszcza podczas poruszania się, a użytkownicy soczewek doświadczali poczucia niepewności i niestabilności, które zaburzało ich równowagę. Trzeba przyznać, że to dosyć niekomfortowe uczucie dla kogoś, kto na przykład właśnie schodzi po schodach.

Na szczęście postęp techniczny i rozwój technologii (m.in. freeform) dostarczył narzędzi, dzięki którym możliwe jest zaprojektowanie soczewek progresywnych gwarantujących doskonałe widzenie, niewymagające kompromisów. Doskonałym tego przykładem jest stworzona przez firmę Hoya rodzina soczewek progresywnych Hoyalux iD, zapewniająca doskonałe widzenie na każdą odległość, optymalną korekcję wzroku i niespotykany dotąd komfort użytkowania.

Potęga indywidualizacji

Najbardziej zaawansowaną konstrukcją progresywną, oferowaną przez firmę Hoya, są soczewki Hoyalux iD MyStyle V+. Stworzone z myślą o indywidualnych potrzebach i preferencjach klienta, są idealnie dopasowane, tak jak ubranie szyte na miarę. Aby powstały, niezbędne są informacje dotyczące stylu życia przyszłego użytkownika, stopnia zadowolenia z noszonych dotychczas okularów oraz pomiar indywidualnych parametrów (w tym parametrów oprawy okularowej), wykonany przez optyka. Podczas konsultacji optyk opracowuje indywidualny profil widzenia, który w połączeniu z najbardziej zaawansowaną technologią projektowania i produkcji soczewek progresywnych iD FreeForm Design Technology, zapewnia stworzenie unikalnych, w pełni zindywidualizowanych soczewek progresywnych, gwarantujących niezwykle ostre, komfortowe i naturalne widzenie.

Ciemna strona niebieskiego światła

Światło niebieskie nie jest szkodliwe, o ile nie mamy z nim do czynienia w nadmiarze. Znajduje się w świetle dziennym i wpływa na regulację naszego cyklu dobowego. Niestety słońce nie jest jego jedynym źródłem. Korzystając przez większą część dnia ze smartfonów, komputerów czy telewizorów, narażamy wzrok na jego szkodliwe działanie. Źródłem niebieskiego światła jest także oświetlenie energooszczędne.

Badania pokazują, że aż 80% osób dorosłych korzysta z mediów cyfrowych co najmniej trzy godziny dziennie, a 24% spędza przed ekranem więcej niż dziesięć godzin. Zmęczenie, ból głowy, niewyraźne widzenie, suchość i pieczenie oczu to tylko niektóre z objawów, jakie mogą być wynikiem oddziaływania emitowanego przez urządzenia elektroniczne światła. Jego nadmiar może powodować także bezsenność, z którą boryka się coraz więcej osób. Jak sobie z nim radzić? Najlepiej wyłączyć komputer i dać oczom odpocząć, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zainwestować w okulary z powłoką antyrefleksyjną Blue Control, która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła. Dzięki niej można zdecydowanie poprawić komfort widzenia i korzystania z urządzeń cyfrowych. Dodatkowym atutem powłoki jest łatwość czyszczenia soczewek oraz ich zwiększona odporność na zarysowania.

Na badanie - do optometrysty

Pierwszym krokiem na drodze do dobrego widzenia jest wizyta u dobrego specjalisty, czyli optometrysty. Należy tu rozdzielić dwa pojęcia: okulista i optometrysta. Okulista jest lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Zapalenie spojówek, nadciśnienie oczne, zaćma, jaskra - tu pomocą może służyć wyłącznie okulista. Do okulisty może skierować również optometrysta, jeśli podczas badania wzroku zauważy jakąś nieprawidłowość. Kim jest więc optometrysta? To osoba, która specjalizuje się w badaniu wad refrakcji, czyli mówiąc popularnie "wad wzroku". Optometrysta wykonuje szereg profesjonalnych testów i pomiarów, które stanowią dla przyszłego użytkownika okularów gwarancję tego, że będzie dobrze widzieć.

Wybór właściwego specjalisty jest bardzo ważny, ponieważ nawet najlepsze na świecie i najbardziej zaawansowane soczewki okularowe nie zagwarantują nam dobrego widzenia, jeżeli badanie wzroku zostało źle przeprowadzone.

Dowiedz się więcej: na www.hoya.pl oraz twojeoczy.expert.

*badanie na zlecenie Consorzio Comunicazione Vista grudzień 2009


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy