Pierś, udziec czy skrzydła – która część indyka zdobędzie twoje serce?

Coraz więcej z nas decyduje się na wybór indyka na obiad. Warto wiedzieć, że jest to dobry wybór nie tylko dla osób, poszukujących mięsa z niską zawartością tłuszczu i wysoką zawartością białka , ale także dla tych, których głównym kryterium wyboru są doskonałe walory smakowe produktu.

Każda z części indyka ma inne właściwości i sprawdza się w różnych daniach. Jak odkryć, która będzie nam smakowała najbardziej? Zobacz przepisy z piersi, udźca oraz skrzydełek i dowiedz się, która część indyczej tuszy skradnie twoje podniebienie i serce!

Smażona pierś z indyka w wersji orientalnej

Delikatna i krucha pierś to część indyka, która często gości na naszych stołach. Świetnie nadaje się przede wszystkim do pieczenia i smażenia. Dziś przedstawimy ją w tej drugiej wersji, dla urozmaicenia - w wydaniu orientalnym z przyprawą curry!

Z piersi z indyka przygotowujemy sznycle. Filety należy rozbić tłuczkiem, a następnie umieścić w mleku. W tym czasie można zająć się przygotowywaniem panierki. Oprócz jajka i bułki tartej skorzystamy z mieszanki indyjskich przypraw: kurkumy, cynamonu, kardamonu, kuminu i kolendry. Filety należy obtoczyć kolejno w jajku i bułce tartej z przyprawami, a następnie smażyć na patelni po obu stronach, najlepiej na oleju. Orientalne sznycle świetnie smakują z ryżem gotowanym z kurkumą oraz warzywami takimi jak kalafior lub brokuł. Po zdjęciu mięsa z patelni, znajdujący się na niej tłuszcz możemy wykorzystać do podsmażania pokrojonej w kostkę papryki i cebulki, które następnie umieścimy na kotletach.

Polędwiczki z indyka pieczone z warzywami lub owocami

Polędwica z indyka daje równie szeroki wachlarz możliwości w przyrządzaniu co pierś. Nasza propozycja to pieczone polędwiczki na słodko z jabłkami (lub z warzywami w wersji wytrawnej). Dokładnie umyte mięso należy ponacinać na całej długości, nie dzieląc go jednak na kawałki. Następnie nacieramy polędwiczki pieprzem ziołowym, solą oraz ulubionymi przyprawami do drobiu. W tym samym czasie nagrzewamy piekarnik do około 180 stopni Celsjusza. Polędwiczki pieczemy w naczyniu żaroodpornym nasmarowanym olejem i zalewamy je kilkoma łyżkami wody, aby mięso pozostało soczyste. Dodajemy też jabłka pokrojone w półplasterki. Pieczenie powinno trwać około 40 minut. Zamiast jabłek możemy dodać warzywa, jeśli wolimy wersję wytrawną. Możemy użyć pokrojonych ziemniaków, batatów, marchewek czy brokułów. Miłośnicy ostrzejszych smaków do obu wariantów dania mogą dodać posiekane drobno papryczki chili i czosnek.

Gulasz z indyka

Cenioną przez wielu smakoszy częścią indyka jest udziec. Charakteryzuje się on ciemniejszą barwą, mniejszą kruchością i znacznie bardziej wyrazistym smakiem, który niektórym kojarzy się z cielęciną. Ten typ mięsa świetnie nadaje się do duszenia, dlatego warto przygotować z niego przepyszny gulasz. Poniżej nasza sprawdzona propozycja!

Aby uzyskać kilka porcji gulaszu, najlepiej wykorzystać do niego kilogram mięsa pochodzącego z udźca. Należy je pokroić na mniejsze kawałki o średnicy około 2 cm. Mięso najlepiej dusić w garnku o grubym dnie, ale sprawdzi się również głęboka patelnia. Do garnka wlewamy kilka łyżek oliwy i na rozgrzanym tłuszczu obsmażamy mięso przez około kwadrans. Następnie do indyka dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i drobno posiekany czosnek. Składniki należy mieszać, dopóki cebulka się nie zarumieni. Kolejnym składnikiem jest sos sojowy oraz ulubione przyprawy, na przykład wędzona papryka w proszku, liście laurowe, suszone pomidory, sól czy pieprz. Do gulaszu wlewamy bulion lub wodę i gotujemy przez godzinę, dopóki mięso nie stanie się miękkie. Gulasz warto zagęścić zasmażką z mąki i zabielić śmietaną. Polecamy podawać go z gotowanymi ziemniakami.

Pieczone skrzydełka z indyka

Delikatne i niezwykle smaczne skrzydełka z indyka często wykorzystujemy jako bazę do zup, ale sprawdzają się także w wersji pieczonej. Sprawdź, jak je przygotować.

Skrzydełka najlepiej marynować przynajmniej przez godzinę w oleju i przyprawach, takich jak czosnek, papryka, kminek czy rozmaryn. Przed rozpoczęciem pieczenia mięso warto posypać także ulubionymi ziołami. Indyka pieczemy w specjalnym w woreczku w żaroodpornym naczyniu w temperaturze 180 stopni przez około dwie godziny. Do woreczka z mięsem możemy dorzucić ulubione warzywa - świetnie sprawdzą się na przykład ziemniaki. Przygotowanie tego dania jest dość czasochłonne, ale z pewnością jest warte naszego wysiłku!

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy