Samochodowe części zamienne: jak kupować je przez internet?

Naprawa w ASO kosztuje krocie, a za wysokie stawki autoryzowanych serwisów odpowiadają m.in. ceny części oryginalnych. Czy warto sięgać po te zamienne? Oczywiście, są tańsze i bardzo często odpowiadają jakością oryginalnym. Szeroki wybór części zamiennych odnajdziemy w internecie – żaden sklep nie zaoferuje nam tak bogatej oferty. Trzeba jednak wiedzieć, które części zamienne wybrać, by po tygodniu nie wrócić do mechanika z tym samym problemem.

Części zamienne - które wybrać?

Każdy samochód prędzej czy później będzie wymagał serwisowania, dlatego do wydatków eksploatacyjnych auta należy doliczyć części zamienne. Te oryginalne, oznaczone literą "O", używany w serwisach autoryzowanych, niestety są one bardzo drogie. Na szczęście możemy kupić identyczne części wytworzone zgodnie ze specyfikacją i standardami, ale bez logo producenta na opakowaniu. Dzięki temu są tańsze nawet o 20 proc. Te części oznaczane są literą "Q" i stosują je serwisy nieautoryzowane. Najtańsze części określane są jako "porównywalnej jakości do oryginałów". Posiadają certyfikat niezależnej jednostki badawczej, również można je bezpiecznie stosować do naprawy aut i objęte są gwarancją producenta. Na opakowaniu znajdziemy oznaczenie literą "P". Unikać należy za to części niewiadomego pochodzenia, które nie posiadają certyfikatów. Za ich bardzo niską ceną idzie również niska jakość. W najlepszym przypadku szybko się zepsują i narażą nas na kolejne koszty, w najgorszym - mogą zagrażać bezpieczeństwu naszemu i innych użytkowników drogi. Należy również pamiętać o tym, że jakość części użytych do napraw wpływa na cenę, po której odsprzedamy auto w przyszłości. Dlatego każde serwisowanie należy traktować jako inwestycję w samochód.

Internet czy sklep stacjonarny?

Asortyment nawet najlepiej wyposażonego sklepu stacjonarnego nie może równać się z niemal nieograniczonym wyborem, który daje nam internet. Ponadto bardzo często interesująca nas część dostępna jest tylko na zamówienie, przez co jesteśmy zmuszeni sklep odwiedzać przynajmniej dwukrotnie. Zdecydowanie większą wygodę daje nam internet. Co prawda nie dostaniemy części od ręki - należy ją zakupić i poczekać, aż przesyłka do nas dotrze, ale znajdziemy w nim właściwie każdy poszukiwany przedmiot. Auto części możemy kupić zarówno w internetowych sklepach handlarzy, jak i w wielkich platformach handlowych, które oferują części nowe i używane. Korzystanie z takich serwisów jest o tyle prostsze, że dzięki filtrom możemy szybko wyszukać interesującą nas części spośród szerokiego asortymentu dostępnego na stronie. Aktualnie na Allegro dobór części można uprościć do wybrania pojazdu, do którego ona pasuje. Możemy kupić nie tylko zamienniki czy części używane w dobrym stanie, ale również te oryginalne sygnowane logiem producenta.

ASO a części zamienne

Warto na koniec wspomnieć o kwestii, która wciąż budzi niepewność u kierowców, a mianowicie, czy samochody serwisowane za pomocą części zamiennych tracą gwarancję autoryzowanego serwisu. Dawniej rzeczywiście tak było, tym samym ASO wymuszało na właścicielach samochodów drogie serwisowanie za pomocą części oryginalnych. Ostatecznie jednak Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie antymonopolistycznej dyrektywy GVO, która daje nam prawo przeprowadzania napraw w dowolnym miejscu bez utraty gwarancji. Jedynym warunkiem, którego musi przestrzegać wybrany przez nas warsztat jest wykonanie naprawy zgodnie z dokumentacją techniczną auta. Mechanik może za to użyć części zamiennych sygnowanych literą "Q" lub "P" i tym samym znacznie obniżyć koszty naprawy.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy