40. rocznica lotu w kosmos pierwszego Polaka, Mirosława Hermaszewskiego

Mirosław Hermaszewski był pierwszy Polakiem, który odbył podróż w kosmos. Po 40 latach nie udało się to żadnemu innemu obywatelowi naszego kraju, i prędko się to zmieni.

Start rakiety ze statkiem Sojuz 30 odbył się 27 czerwca w 1978 roku z kosmodromu Bajkonur. W misji wziął udział Hermaszewski i Rosjanin, Piotr Klimuk. Obaj udali się na pokład stacji Salut 6, gdzie spędzili ok. tydzień.

W tym czasie kosmonauci przeprowadzili szereg eksperymentów biologicznych, obserwacji Ziemi i badań zorzy polarnej. Polak wykonał kilka zdjęć Polski, ale okazały się niezbyt udane, bo nad naszym krajem niebo było mocno zachmurzone i ze stacji orbitalnej nie było można dostrzec powierzchni.

Z okazji 40. rocznicy lotu Polaka w kosmos, Rosyjscy kosmonauci, znajdujący się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wykonali piękny i historyczny gest, składając życzenia i gratulując Mirosławowi Hermaszewskiemu tego wielkiego wyczynu, co możecie zobaczyć na przygotowanym materiale filmowym.

Reklama

Niestety, nie zapowiada się, żeby w najbliższych latach w kosmos poleciał kolejny Polak, chociaż astronautów polskiego pochodzenia kilku już miało taką niesamowitą przyjemność.

Problem wynika z wkładu naszego kraju do budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a dokładnie do programu załogowych lotów kosmicznych. Polski musiałaby wpłacać ponad 100 milionów euro, a na to na razie nas nie stać.

Źródło: GeekWeek.pl/YouTube/Roskomos/Hermaszewski.com / Fot. Roskosmos

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy