Łazik Curiosity wysłał na Ziemię nowe zdjęcie. Widać na nim niebo, chmury i...

Oczy fanów eksploracji obcych światów zwrócone są w stronę Marsa i łazika Perseverance, a tymczasem tę planetę eksploruje też inny łazik o nazwie Curiosity. Właśnie przesłał on nowe, bardzo interesujące zdjęcie.

Kevin M. Gill, specjalista od przetwarzania wszelkiej maści obrazów pochodzących z kosmosu, który współpracuje z NASA, opublikował zdjęcie wykonane przez łazik Curiosity. Powstało ono za pomocą kamery MastCam 19 marca podczas Sol 3063 i prezentuje widok na pasmo Mount Sharp, czyli zewnętrzną część krateru Gale. Ma on 154 kilometry średnicy i jest położony na wschodniej półkuli Marsa.

I nie byłoby w tym obrazie nic nadzwyczajnego, bo wiele już takich mieliśmy okazję zobaczyć dzięki łazikom NASA, gdyby nie fakt, że oprócz wzgórz, uwiecznione zostały chmury i jeden z księżyców Marsa, a mianowicie Fobos. Możecie go zobaczyć po w lewej części zdjęcia, tuż nad wzgórzami.

Reklama

Fobos jest największym naturalnym satelitą Czerwonej Planety. Jeszcze w tej dekadzie wylądują na niej misje badawcze, dzięki którym będziemy mogli dowiedzieć się więcej nie tylko ich budowie, ale również o samym Marsie. Naukowcy uważają, że mogą tam kryć się wskazówki do rozwiązania zagadki ewolucji planety, a może i nawet ślady życia.

Wracając do zdjęcia. Chociaż od lat jesteśmy zasypywani zdjęciami z Marsa, na których pojawia się pomarańczowe niebo, to jednak w rzeczywistości nie jest ono przez cały dzień jednolitego koloru. Badania prowadzone za pomocą łazików pokazują, że tylko podczas globalnych burz pyłowych, niebo ma intensywnie pomarańczowy kolor. Tymczasem na co dzień niebo ma jasnopomarańczowy kolor, a wieczorami zmienia się w szaroniebieski.

Jeśli chodzi o chmury, to nie są one tam nadzwyczajnym zjawiskiem, pomimo faktu, że Mars posiada bardzo rzadką atmosferę. Oprócz obłoków pojawiających się nad wulkanami, często tworzą się one wszędzie tam, gdzie panują większe różnice temperatur i dochodzi do efektu parowania. Codziennością są też diabełki pyłowe, czyli łagodniejsze formy trąb powietrznych, które występują na Ziemi i innych planetach.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/Kevin M. Gill

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy