NASA: Na Księżycu znajduje się mnóstwo wody. Jest dosłownie wszędzie

Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Na wczorajszej konferencji, naukowcy z NASA poinformowali, że odkryli na Księżycu ogromne pokłady wody. To niesamowicie ważna wiadomość z punktu widzenia planów kolonizacyjnych.

Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Na wczorajszej konferencji, naukowcy z NASA poinformowali, że odkryli na Księżycu ogromne pokłady wody. To niesamowicie ważna wiadomość z punktu widzenia planów kolonizacyjnych.

Chociaż wodę na naturalnym satelicie naszej planety odkryto już dość dawno, to jednak do tej pory świat naukowy uważał, że występuję ona tam w postaci lodu wodnego, który zgromadzi się w pogrążonych w mroku kraterach leżących w okolicach bieguna południowego Srebrnego Globu.

Teraz okazuje się, że woda znajduje się praktycznie na całej powierzchni Księżyca. Takie rewelacje doszły do nas od naukowców zaangażowanych w projekt amerykańskiego kosmicznego obserwatorium SOFIA. Instrument wykrył wodę nie tylko w kraterach, ale na obszarach nasłonecznionych. Naukowcy wskazują, że ten życiodajny dla organizmów żywych płyn znajduje się w ziarnach szkła pochodzenia wulkanicznego.

Reklama

Analizy wykonane na podstawie danych pozyskanych przez SOFIA mówią nam, że w wielu miejscach stężenie wody w regolicie wynosi nawet 412 cząsteczek na milion, co oznacza, że jest jej tam mniej niż na Saharze, ale wciąż wystarczająco dużo, by ją pozyskiwać na potrzeby przeżycia tam kolonii ludzkiej. Naukowcy cieszą się, ponieważ nikt nie spodziewał się, że na Księżycu znajduje się tak dużo wody.

SOFIA odkryła spore ilości wody w Kraterze Klawiusz, który znajduje się w południowej części Księżyca. Naukowcy uważają, że życiodajna ciecz przemieszcza się po powierzchni wraz z kolejnymi dniami. NASA od jakiegoś czasu buduje robota, którego zadaniem będzie pozyskiwanie regolitu i wydobywanie z niego cząsteczek wody i innych cennych surowców.

Wody jest na Księżycu tak dużo, że spokojnie można budować tam bazy, a później duże kolonie dla tysięcy ludzi. Woda oznacza, że będziemy mieli do dyspozycji nie tylko środek do przetrwania i budowy kosmicznych ogródków, które dostarczą nam żywność, ale również pozyskamy z niej tlen i wodór, czyli paliwo dla maszyn i rakiet.

Najnowsze, wspaniałe odkrycie NASA daje nam nadzieję na szybką kolonizację tego globu już w 2024 roku. Tak naprawdę najważniejsze są zasoby, które pozwolą nam przetrwać w tym niegościnnym miejscu. Dzięki wodzie będzie to znacznie ułatwione. Wodę na Księżycu wytropiono za pomocą podniebnego obserwatorium kosmicznego SOFIA. Jest to teleskop o średnicy zwierciadła wynoszącej 2,5 metra, pracujący w zakresie promieniowania podczerwonego, który znajduje się na pokładzie Boeinga 747SP.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama