Zjednoczone Emiraty Arabskie właśnie wysłały sondę na Marsa [FILM]

To historyczna chwila dla tego kraju, któremu marzy się podbój kosmosu. Na dobry początek będzie to Czerwona Planeta, a później przyjdzie czas na planetoidy i kosmiczne górnictwo. Miliardy dolarów z ropy nie może się zmarnować.

Start misji miał miejsce dzisiaj z Centrum Kosmicznego Tanegashima w Japonii. Władze ZEA zdecydowały, że misja zostanie zrealizowana przez japońską JAXA za pomocą rakiety H-2A. Pierwsze informacje wskazują, że start i pierwsza faza lotu przebiegły pomyślnie. W kierunku Marsa został wysłany orbiter o nazwie Hope (Nadzieja). Misja jest wielkim wydarzeniem, gdyż oprócz pierwszych kosmicznych kroków tego kraju, jest też uczczeniem 50. rocznicy powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zadaniem orbitera będzie zebranie podstawowych danych na temat funkcjonowania szczątkowej atmosfery tej fascynującej planety. Naukowcy chcą dowiedzieć się więcej na temat zmian stężenia metanu i tlenu oraz rozwikłać zagadkę utraty atmosfery. Urządzenie ma dotrzeć na orbitę w lutym przyszłego roku. Jest to wstęp do podboju Czerwonej Planety. ZEA od dawna ma bardzo ambitne plany związane z Marsem i w ogóle nich nie kryje.

Reklama

Jak zapewne domyślacie się, chodzi o kolonizację i budowę tam wielkiego miasta. Według wstępnych planów, ma ono nabierać kształtów po roku 2100. Może to wydawać się bajką, ale nikt nie świecie nie dysponuje takimi zasobami finansowymi jak Arabowie, oraz determinacją w realizacji swoich najbardziej futurystycznych planów.

ZEA niedawno wysłała na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pierwszego w historii astronautę. Planuje też budowę swojej małej stacji, a nawet kompleksów szpitali na ziemskiej i marsjańskiej orbicie. Będą one zajmowały się dbaniem o zdrowie pierwszych kolonizatorów obu tych obiektów. Może teraz wydawać się to fikcją, ale za kilka dekad powoli przejdziemy z tym do porządku dziennego.

Nie mamy innego wyjścia, jeśli chcemy stać się cywilizacją międzyplanetarną, to już teraz musimy stawiać pierwsze kroki ku realizacji scen z filmów sci-fi. Pierwsi kolonizatorzy Marsa mają pojawić się na jego powierzchni ok. roku 2025. Przynajmniej tak wieści Elon Musk, szef SpaceX. Być może tymi astronautami będą przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Źródło: GeekWeek.pl/JAXA / Fot. Emirates Mars Mission/JAXA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy