1080p z satelity? Test usługi sieci DISH

Czy możliwe jest uzyskanie sygnału Full HD z satelity?

Wysoka rozdzielczość to pojęcie mogące wprowadzić pewne zamieszanie. Uważa się już za nią obraz 720p (720 linii w pionie i skanowanie progresywne obrazu), ale daleko mu do tak zwanego Full HD (1920 na 1080 pikseli i skanowanie progresywne). Ten drugi typ obrazu dostępny jest w zasadzie tylko z płyt Blu-ray i HD DVD. Nadawcy satelitarni mają czasem programy w 1080, ale "i" czyli interlaced (przeplot). Zdarzają się jednak wyjątki.

Magazyn "Sound and Vision" opublikował ciekawy artykuł na temat oferty sieci DISH, która obiecuje programy w pełnym HD (1080p) z satelity. "Jeśli posiadasz odbiornik HD DISH z możliwościami DVR i MPEG-4 nowa usługa filmów na żądanie została udostępniona jako uaktualnienie systemu" - pisze Brent Butterworth z Sound and Vision.

Reklama

To część usługi Turbo-HD DISHa, która ma być jedyną, stuprocentową telewizją w wysokiej rozdzielczości na rynku. W usłudze znajdziemy tytuły takie jak "Hancock", "10 000 B.C" czy "Speed Racer". Kosztują one od 2,99 do 6,99 dolarów za wypożyczenie na 24 godziny.

Jeśli idzie o jakość, to według wspomnianego autora usługa może spokojnie konkurować z nośnikami optycznymi. Butterworth zauważył, że jakość filmów VOD Full HD może być słabsza, ale trudno to stwierdzić. "Nawet jeśli widziałem różnicę, to nie byłem pewien, które źródło jest lepsze" - napisał autor.

Gorzej było z dźwiękiem. Tutaj DISH oferuje "tylko" Dolby Digital 5.1. Chociaż autor testu twierdzi, że różnica i tak była bardzo subtelna i możliwa do wychwycenia tylko przez prawdziwych melomanów.

Jest więc nadzieja. Oczywiście zanim takie rewelacje dotrą do Polski, jeszcze trochę czasu minie, ale z drugiej strony? W końcu jeszcze kilka lat temu żaden fan wysokich rozdzielczości nie marzył nawet o tym, że będzie miał kanały HD u wszystkich nadawców satelitarnych i w kablówkach. Dzisiaj to w zasadzie standard. Autor: John Doe

HDTVmania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy