Canal+ wytacza ciężkie działa przeciwko piratom

Francuski operator Canal rozpoczął kontaktować się z klientami drogą elektroniczną w celu zapowiedzi zmian technicznych, które zostaną wdrożone 14 stycznia 2017. Mają być one przeprowadzone w związku z zaobserwowanym zjawiskiem piractwa kanałów z oferty satelitarnej platformy Canal.

Można podejrzewać, że ma to związek z pojawieniem się informacji i kluczy pozwalających na uruchamianie kart TNT Sat w wersjach V5 i V6 poza oryginalnymi dekoderami.

Korespondencja przesyłana do klientów zawiera następujące informacje: W ramach walki z piractwem dekodery oznaczone logo CANAL READY mogą otrzymywać aktualizację oprogramowania, a wybrane modele nie będą już pozwalały na dostęp do oferty CANAL po wdrożeniu nowych zabezpieczeń planowanym na 14 stycznia 2017 roku. Aby dowiedzieć się, czy dany model dekoder jest zgodny z nowym sposobem dystrybucji kanałów, czy nie, zapraszamy do zapoznania się z listą zgodnych dekoderów na stronie strefy klienta CANAL. Wprowadzane rozwiązanie jest dedykowane dla poszczególnych modeli dekoderów i jest konieczne, aby zagwarantować ciągłość dostępu do kanałów CANAL po 14 stycznia 2017. Zmiana ta nie wpłynie jednak na odbiór bezpłatnych kanałów oferowanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, które bez zmian będą dostępne jak dotychczas po 14 stycznia 2017. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy wspaniałych chwil spędzonych podczas oglądania kanałów CANAL".

Reklama

Nowa lista dekoderów Canal Ready, zgodnych z usługami Canal została opublikowana kilka dni temu i brakuje na nich części modeli obecnych w sprzedaży w przeszłości. Może to oznaczać, że zostaną one przymusowo odesłane na emeryturę (o ile lista nie zostanie rozbudowana w najbliższym czasie, być może powodem jest brak możliwości aktualizacji oprogramowania, aby poprawić ich zabezpieczenia).

(dokładna lista dekoderów do znalezienia tutaj)

Część z dekoderów uzyska zgodność dopiero po otrzymaniu aktualizacji oprogramowania drogą satelitarną i zgodnie z posiadanymi informacjami - aktualizacje są już do wybranych modeli rozsyłane. Gwiazdkami na liście oznaczone są modele, których producenci pracują nad aktualizacjami.

Alternatywą dla dekoderów Canal Ready są moduły CAM operatora, które pozwalają na korzystanie z oferty w dowolnych odbiornikach, spełniających nawet najbardziej wyśrubowane wymagania klientów pod względem funkcjonalności i jakości.

Tymczasem piratom pozostało odliczanie czasu do końca dostępu do kanałów Canal. Szkoda tylko, że w ramach poprawy bezpieczeństwa zamieszanie odczuje także część klientów (ta, których dekodery przestaną być zgodne po zmianach).

Na razie nie jest jasne, czy zmiana będzie oznaczała tylko blokadę kanałów z płatnej platformy Canal przy korzystaniu z karty w dekoderze nie będącym Canal Ready, czy też osoby używające w ten sposób kartę np. na odbiornikach linuksowych po 14 stycznia nie zobaczą już nawet podstawowych kanałów francuskich. Byłby to powrót do stanu sprzed listopada 2016, gdy karty też nie pracowały w żadnym innym urządzeniu, nawet dla podstawowych kanałów francuskich.


Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama