Co dała nam telewizja cyfrowa?

Wszystko zaczęło się 11 grudnia 1988 r., kiedy na orbitę wystrzelona została satelita ASTRA 1A. Mieszkańcy Europy zyskali możliwość oglądania zawrotnej liczby szesnastu kanałów telewizyjnych. Wtedy narodził się set top box, zwany również dekoderem.

Lata dziewięćdziesiąte obdarowały ludzkość satelitą. Telewizory zostały spopularyzowane już pół wieku wcześniej. Brakowało jedynie urządzenia, które odbierze sygnał nadawany z tejże właśnie satelity i umożliwi wyświetlenie obrazu na ekranie. Jak wiadomo, potrzeba jest matką wynalazku i w tym przypadku jej owocem stał się właśnie dekoder - czarne, początkowo prymitywne urządzenie przypominające pudełeczko.

Platformer, co to takiego?

Dekoder, stanowiący link pomiędzy przestrzenią kosmiczną i telewizorem, zachęcił na początku lat dziewięćdziesiątych przedsiębiorcze jednostki do tworzenia podmiotów zajmujących się w sposób profesjonalny agregowaniem większej liczby programów i oferujących ich widzom. Z tej idei wyłonili się platformerzy - brytyjski SKY oraz francuski CANAL+, którzy stanowili pośredników pomiędzy kanałami telewizyjnymi, a ich finalnymi odbiorcami.

Technologia cyfrowa - potrzeba czasów

Zmiana zapoczątkowana wprowadzeniem w latach 1996 - 1997 technologii cyfrowej, która wyparła analog, stała się wydarzeniem przełomowym dla platformerów, od tego czasu cyfrowych. Umożliwiła ona dostarczanie odbiorcom większej liczby kanałów i zapoczątkowała przyspieszony rozwój w dziedzinie ulepszania dekoderów. Przejście na nadawanie cyfrowe spowodowało, że niepozorne pudełeczko stało się kluczowym elementem rywalizacji na rynku platform cyfrowych.

Reklama

Platformerzy, w trosce o swoje interesy, kodowali sygnał. Kodowanie sygnału analogowego było narażone na piractwo i dekodowanie w nielegalny sposób. Po przejściu na sygnał cyfrowy piractwo stało się mocno utrudnione, albo nawet wręcz niemożliwe. Przejście na technologię cyfrową zostało wymuszone łatwością hakowania dystrybucji analogowej.

Podstawowymi zaletami technologii cyfrowej były, i nadal są: więcej kanałów w ofercie, bezpieczeństwo, dużo lepsza jakość i dodatkowe usługi, np. internetowe.

Millenium, i co dalej?

W pierwszej połowie 2000 roku stało się jasne, że internet szerokopasmowy, dzięki swojemu szybkiemu rozwojowi, stanie się istotną częścią życia codziennego ludzi. Zmiany, które zapoczątkował, postawiły platformerów w bardzo trudnym położeniu, wymagającym od nich spojrzenia na rynek pay-tv w zupełnie inny sposób. Dla wielu platform stało się to realnym czasem próby.

Uzależniony od narzuconego programu telewizyjnego widz, przeszedł transformację i zaczął postrzegać telewizję cyfrową jako nieatrakcyjną. Stało się tak dlatego, że internet, a dokładnie rzecz ujmując IPTV dzięki swojej interaktywności i dwukierunkowości, umożliwiła odbiorcom dostosowanie telewizji do własnych potrzeb. W taki sposób rozpoczęła się era personalizacji.

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: telewizja | telewizja cyfrowa | Cyfra+ | Cyfrowy Polsat | Telewizja n
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy