Czy mecze Euro 2012 będą transmitowane w 3D?

W Europie padają pytania od zainteresowanych widzów: - Czy ktokolwiek ma informacje odnośnie meczów Euro 2012 w 3D? - UEFA i nadawcy milczą, nic nie wiadomo, choć możliwości techniczne są, także w TVP.

Na koniec maja wiadomo, że ani BBC, ani ITV, które mają w Wielkiej Brytanii sublicencję na turniej Euro, nie planują takich transmisji. W Polsce publiczna telewizja ma techniczne możliwości emisji 3D w trzech kanałach - TVP HD (kanał zostanie w przyszłości ukierunkowany na 3D!) i dwóch nowych kanałach - TVP1 HD i TVP2 HD. W TVP też nic nie wiadomo o 3D z Euro.

Za brak 3D nie jest jednak odpowiedzialna TVP, bo producentem sygnału telewizyjnego jest UEFA. TVP, która sygnał ten jedynie odbierze i wyemituje, zaangażuje w przedsięwzięcie dwa duże wozy transmisyjne. Oprawa graficzna i umiejscowienie kamer będzie identyczne dla wszystkich spotkań turnieju w Polsce i na Ukrainie.

Mózgiem wielkiej operacji jest Międzynarodowe Centrum Nadawcze (International Broadcasting Center). Mieści się w Warszawskim Centrum Expo XXI, czyli miejscu, gdzie odbędzie się wystawa telewizji cyfrowej SAT-DIGI-TV 2012 (19-21 września). To UEFA będzie produkować sygnał w 3D i wynika z tego, że na razie bada zainteresowanie nadawców na świecie, którzy musieliby zapłacić ekstra za sublicencję 3D. Nie wiadomo, czy jest ono wysokie, ale brytyjski rynek (BBC/ITV) to jeden z bardziej chłonnych, jeśli chodzi o 3D, a pomimo tego nie bardzo zainteresowany tym tematem. To może się jednak zmienić. Transmisjami 3D z meczów Euro w Polsce i na Ukrainie może być zainteresowany rynek japoński lub amerykański.

Reklama

W TVP trudno coś się dowiedzieć o 3D. Wiadomo, że trwają negocjacje finansowe, czyli nie ma oficjalnej informacji nim zostanie podpisana końcowa umowa, a ta może być podpisana nawet po rozpoczęciu Euro (po 8 czerwca). Raczej nie ma się co spodziewać, że jakikolwiek mecz grupowy będzie w 3D. Jeśli pojawi się jakaś transmisja 3D, to najwcześniej od ćwierćfinału lub nawet półfinału. Jest też możliwość, że finałowy mecz w Kijowie będzie transmitowany w 3D.

Telewizja Polska jest technicznie przygotowana do transmisji w 3D (side-by-side). Jeśli zostanie podpisana stosowna umowa z UEFA, to transmisja 3D najprawdopodobniej odbędzie się na antenie TVP HD.

Janusz Sulisz

Euro 2012 w INTERIA.PL - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012. Wyniki i terminy meczów, składy drużyn

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: TVP | mecz | mecze | 2012 | Euro 2012 | telewizja cyfrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy