Dolby Atmos w Polsce

Jeszcze przed Gwiazdką widzowie katowickiego Multikina, jako jedyni w Polsce, będą mieli szansę obejrzeć film "Hobbit: Pustkowie Smauga" w wersji z technologią dźwięku Dolby Atmos.

Czym jest Dolby Atmos? W tej technologii każdy głośnik może w tym samym czasie odtworzyć zupełnie inne dźwięki, widz ma wrażenie, jakby głośniki przemieszczały się po sali wraz z wyświetlanymi obrazami.

Zgodnie z wymaganiami firmy Dolby urządzenia (wzmacniacze oraz zestawy głośnikowe), obsługujące technologię Atmos mają być mocne i wydajne oraz cechować się bardzo dobrą jakością dźwięku, ­wyjaśnia Wojciech Kopytek Brand manager odpowiedzialny w firmie ESS Audio za marki Crown, JBL i Soundcraft. Preferowanymi są urządzenia produkowane przez firmy mające doświadczenie  w urządzeniach dedykowanych do kina. Parametry sprzętu (moc wyjściowa wzmacniaczy, odpowiednie zestawy głośnikowe) dobierane są według specjalnego formularza firmy Dolby (skomplikowany plik excel, który oblicza wymagania dla sprzętu) po wprowadzeniu w ten arkusz wartości-wyników pomiarów sali kinowej.

Reklama

Sieci kin Multikino do sali Xtreme zaproponowaliśmy sprzęt firmy JBL Professional, dodaje Witold Karałow, wiceprezes ESS Audio. Marka ta jest niejako synonimem dźwięku wykorzystywanego  w kinie. James B. Lansing - twórca JBL - stworzył system nagłośnienia dla Metro Goldwyn Mayer  w czasie, gdy kino wchodziło w erę udźwiękowienia. Rozwiązanie to już na początku zdobyło nagrodę amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej i zostało uznane za technologiczną doskonałość. Obecnie JBL to światowy lider produkcji rozwiązań nagłośnienia kin, zatem nasz wybór nie mógł paść na inną markę

Umiejscowienie nagłośnienia w salach obsługujących nową technologię firmy Atmos musi spełniać wymagania Dolby. Sala taka wyposażana jest w pięć głównych kanałów zaekranowych, kanał subniskotonowy zaekranowy, kanały efektowe subniskotonowe na tylnej ścianie sali, głośniki kanałów efektowych rozmieszczone na bocznych ścianach, na tylnej ścianie sali oraz w dwóch rzędach nad głowami widzów. Co jest szalenie istotne, to fakt, iż każdy głośnik efektowy jest zasilany osobnym sygnałem (jeśli głośników efektowych w sali jest np. 40, to jest to 40 odrębnych kanałów audio). Rozmieszczenie głośników w sali odbywa się na podstawie pomiarów sali (na etapie budowlanym) i wykorzystuje się w tym procesie szczegółowe wytyczne zawarte w "specyfikacji technicznej" dla systemów Dolby Atmos. Projektowaniem systemów Dolby Atmos zajmują się przeszkoleni przez firmę Dolby w tej dziedzinie ludzie.

Mieliśmy szansę porozmawiać z Witoldem Karłowem z ESS Audio o całej innowacyjnej technologii:

INTERIA.PL: Co wyróżnia Dolby Atmos na tle wcześniejszych technologii?

- Witold Karałow: Dolby Atmos jest systemem, który wprowadza świat dźwięku w nowy wymiar. Jest to taka technologia, dzięki której dźwięk kierowany jest do poszczególnych głośników, a każdy z nich może odtwarzać w tym samym czasie zupełnie inne dźwięki. To w praktyce daje nieznane dotąd wrażenie przestrzenności. Widz nie tylko jest otoczony różnego typu brzmieniami, ale ma on wrażenie, jakby dźwięk, wraz z wyświetlanym obrazem, przemieszczał się po sali. Przykładowo podczas sceny z wypadkiem samochodu, czujemy się, jakbyśmy na żywo uczestniczyli  w dachowaniu. Z jednej strony dobiega nas odgłos wybuchającej poduszki bezpieczeństwa, z tyłu słyszymy trzask pękającej karoserii, obok odpada koło, a my dodatkowo jeszcze widzimy, jak samochód przetacza się ponad nami.

Jakie głośniki zostały wykorzystane w sali kinowej, która korzysta z Dolby Atmos?

 - W katowickim Multikinie we wnętrzu sali Xtreme zamontowanych zostanie 49 głośników firmy JBL, tym 40 surroundów JBL 8350 wysokiej jakości i mocy umieszczonych nie tylko na ścianach, jak w zwykłych kinach, ale i na suficie. W odróżnieniu od standardowych sal kinowych, na wyposażeniu będzie również pięć (nie zwyczajowych trzy) kolumn głośnikowych frontowych typu screen array JBL 3732 i aż cztery subwoofery (normalnie w klasycznych systemach są dwa): dwa JBL 4645C na pojedynczych przetwornikach 18-calowych i dwa na dwóch 18-calowych przetwornikach. Ponadto w szafie rack znajdzie się 16 wzmacniaczy Crown (4 i 8 kanałowych).

Czy kiedykolwiek podobną technologię będzie można przenieść na obszar kina domowego? 

-  Zdecydowanie tak, myślę, że to tylko kwestia ceny, bo oprócz zwiększonej ilości kolumn głośników wymagany jest zaawansowany procesor dźwięku. Pomieszczenie przeznaczone na kino domowe zapewne też musiałoby być odpowiednio większe niż standardowe pomieszczenia dla systemu 5.1 czy 7.1. 

Co dalej z technologią Dolby Atmos

Z tegorocznych hitów - oprócz nowego "Hobbita" - z Dolby Atmos korzystają m.in. "Grawitacja", "Gra Endera" oraz "Thor: Mroczny świat". W 2014 roku ta technologia zostanie wykorzystana m.in. w nowym "X-Menie", "300: Początek imperium" oraz "Ewolucji Planety Małp". O tym, jak będzie wyglądać przyszłość tech technologii rozmawiamy z Natalią Kaletą-Nguyen, specjalistą ds. PR Multikino S.A.  


INTERIA.PL: 
Czy system Dolby Atmos pojawi się też w innych Multikinach?

- Natalia Kaleta-Nguyen: Pierwszy w Polsce system Dolby Atmos od 20 grudnia br. będzie dostępny w sali Xtreme w katowickim Multikinie. W przyszłości nie wykluczamy jego wprowadzenia w innych multipleksach naszej sieci.

Jakie będą ceny biletów?

- Cena biletów do sali Xtreme będzie uzależniona od dnia tygodnia oraz tego, czy będzie to film w 2D czy w 3D bilety.

Jakie filmy w 2014 roku będą wyświetlane w tej wersji?

- W styczniu w technologii Dolby Atmos będzie można oglądać drugą część najnowszej trylogii Petera Jacksona, czyli "Hobbit: Pustkowie Smauga", którą przedpremierowo można oglądać już od 25 grudnia. Natomiast w kolejnych miesiącach na bieżąco będziemy ustalali repertuar filmów, które zostaną wyświetlone w najnowocześniejszej sali kinowej w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dolby Atmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy