DVD w wersji HD - IFA 2008

High Definition ze standardowego DVD? Toshiba daje drugą szansę sygnałowi analogowemu, wprowadzając w życie technologię Resolution Plus

Technologia zaprezentowana przez Toshibę na targach IFA w Berlinie nosi nazwę Resolution Plus i trafi do telewizorów Regza ZF (przekątna ekranu 40 i 46 cali). Jak twierdzi producent, to rozwiązanie gwarantuje poprawę jakości do "porównywalnej z HD". Wystarczy uruchomić odpowiednią opcję w telewizorze, a każdy sygnał SD (standardowa rozdzielczość) zostanie poprawiony.

W rzeczywistości cały zabieg polega na podnoszeniu standardowej rozdzielczości do wyższego poziomu (z ang. upscale). Proces można porównać do opcji "Sharpen" w programach graficznych, i podobnie jak w przypadku tego typu rozwiązań, także podbijanie ostrości materiału wideo skutkuje czasami trochę nienaturalnym wyostrzeniem oraz "ziarnem" pojawiającym się na ekranie. Nie możemy oczywiście liczyć na efekt prawdziwego HD, chociaż nie da się ukryć, że różnica jest widoczna - Toshiba prezentowała możliwości Resolution Plus m.in. na przykładzie filmiku z biegającymi, różowymi flamingami.

Reklama

Oprócz telewizora, poprawę jakości DVD ma zapewnić odtwarzacz DVD Toshiba XD-E500. Tutaj zasada działania jest porównywalna do Regza ZF - odpowiednia opcja sprawia, że film nagrany na DVD prezentuje się lepiej niż na standardowym odtwarzaczu DVD. Nie ma oczywiście mowy o jakości Blu-ray, albo promowanego jeszcze kilka miesięcy temu przez Toshibę formatu HD DVD. Mimo wszystko, jednak można pomyśleć o odświeżeniu swojej kolekcji DVD w "nowej, starej" rozdzielczości.

ŁK

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama