Jak wybrać tuner do naziemnej telewizji cyfrowej
W lipcu 2013 roku funkcjonująca do tej pory telewizja analogowa zostanie wyłączona. Zastąpi ją sygnał bezpłatnej, naziemnej telewizji cyfrowej, który nie tylko zwiększy liczbę dostępnych kanałów, ale także poprawi jakość obrazu i dźwięku. Co należy zrobić, by móc odbierać ją na własnym telewizorze?
Naziemna telewizja cyfrowa jest już dostępna w większości polskich miast. Zmiana sygnału analogowego na cyfrowy wiąże się jednak z tym, że tradycyjne telewizory przestaną odbierać ten sygnał. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się nową jakością będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy odbiornik obsługujący MPEG-4 lub zakupić dodatkowe urządzenie wyposażone w tuner DVB-T, który pozwoli nam cieszyć się wszystkimi zaletami wynikającymi z cyfryzacji. Jaki sprzęt wybrać?
Wymagania techniczne, które muszą spełniać tunery DVB-T są określone w rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Zawarto w nim podstawowe parametry niezbędne do odbioru telewizji cyfrowej. Nie musimy się jednak z nimi zapoznawać, ponieważ powinien je znać każdy sprzedawca w renomowanych sklepach RTV.
- Dodatkowym zabezpieczeniem dla konsumentów jest "Ustawa o cyfryzacji telewizji", która weszła w życie 30 czerwca 2011 roku. Reguluje ona ich prawa a co za tym idzie ochronę w zakresie zakupu odpowiedniego sprzętu, dlatego gdyby doszło do prób oszustwa można się na nią powołać - tłumaczy Marcin Pióro, Project Manager w firmie Digison Polska sp. z o.o.
Aby poprawnie dekodować obraz, urządzenie powinno obsługiwać dwa formaty: standardowy SD oraz wysokiej rozdzielczości HD w systemie MPEG-4. Sygnał dźwiękowy musi obsługiwać przynajmniej standard Dolby Digital (AC-3) lub rozszerzony format Dolby Digital Plus (E-AC-3).
Telewizor: Rozdzielczość i złącza
Jeżeli telewizor kupiliśmy stosunkowo niedawno, powinniśmy sprawdzić czy ma on wbudowany tuner telewizji cyfrowej. Odbiornik, który go nie posiada musimy zamienić na nowy lub wykorzystać zacznie tańsze rozwiązanie jakim jest standardowy dekoder STB (Set-top box) wyposażony w tuner lub np. odtwarzacz DVD oferujący podobne funkcje.
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić rozdzielczość telewizora. Możemy ją znaleźć na pudełku, w instrukcji lub przyjrzeć się oznaczeniom na odbiorniku. Jeśli jest to HD Ready lub Full HD to posiada on złącza HDMI. Wówczas należałoby wybrać tuner HD, który oprócz odbioru programów w jakości HD, znacznie poprawi sygnał w formacie tradycyjnym.
Jeżeli korzystamy z telewizora kineskopowego, który nie daje takich możliwości, możemy wybrać tańszy odpowiednik - tuner SD. Najczęściej podłącza się go za pomocą gniazda SCART, czyli tzw. kabla EURO w postaci "szufladki" z szeregiem styków. Niektóre odbiorniki wyposażone są tylko w port RCA (inaczej chinch lub AV). Wówczas konieczny będzie kabel przejściowy z SCART na RCA. W ostateczności, gdy telewizor nie ma żadnego z ww. gniazd, należy zastosować modulator PAL-AV, który połączy tuner DVB-T z telewizorem za pomocą zwykłego kabla koncentrycznego, tzw. antenowego.
DVB-T: Dodatkowe funkcje
Konkurencja na rynku tunerów DVB-T jest ogromna, dlatego bez problemu znajdziemy produkt, który będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby. Producenci oferują mnóstwo dodatkowych i przydanych funkcji. Jedną z nich jest np. wzbogacenie urządzenia w port USB, za pomocą którego możemy podłączyć zewnętrzny dysk lub pamięć np. (pendrive). Odbiornik przystosowany do obsługiwania odpowiednich formatów, dzięki złączu USB będzie służył dodatkowo jako odtwarzacz multimedialny. Będziemy mogli zatem przeglądać zdjęcia, słuchać utworów muzycznych czy też oglądać filmy i seriale w jakości zbliżonej do DVD.
Bardziej zaawansowane multimedialnie tunery DVB-T obsługują także format MKV, przeznaczony dla obrazu w rozdzielczości Full HD, do tej pory proponowanej tylko poprzez płyty w zapisie Blu-Ray, jednak warto wcześnie zastanowić się, czy będziemy z takich opcji korzystać i wybrać takie, które faktycznie uznamy za przydatne.