Reklama

Niebezpieczna praca biurowa

Siedząc przy komputerze w pracy często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń dla zdrowia, na jakie się regularnie wystawiamy.

W biurach spędzamy około 8 godzin dziennie, co stanowi dużą część naszego życia. Wyposażenie biura, jego umeblowanie, atmosfera i wygoda oraz zastosowanie w nim nowoczesnych technologii dopasowanych do potrzeb pracowników - to wszystko ma wpływ na nasze samopoczucie w miejscu pracy i poza nim. Istotny jest również dobór odpowiednich narzędzi, które pozwolą na zwiększenie nie tylko poziomu naszego komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennej pracy.

Bezpiecznie, ale nie w pracy

Wszyscy dbamy o wygodę i bezpieczeństwo w naszych domach - kupujemy wygodne meble i wyposażenie, zwracamy uwagę na to, by przedmioty codziennego użytku nie stanowiły zagrożenia dla nas i dla członków naszych rodzin. Tymczasem większą część naszego czasu spędzamy poza domem, w miejscu pracy. Dlatego warto jest zainteresować się normami i rozwiązaniami, które zapewniają nam optymalne warunki również w biurze.

Reklama

- Z pozoru niegroźna praca biurowa może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Osoby zatrudnione w biurach są szczególnie narażone na konsekwencje związane z siedzącą postawą, czy długotrwałą pracą z komputerami. Nie bez znaczenia pozostaje także hałas, który może spowodować pogorszenie słuchu pracowników - mówi Tomasz Sieńczyk, współwłaściciel i dyrektor ds. rozwoju firmy Garets, autoryzowanego importera i dystrybutora produktów Sennheiser Communications w Polsce. - Do wzrostu poziomu bezpieczeństwa i komfortu przyczynia się także zastosowanie nowoczesnych narzędzi służących do codziennej pracy i komunikacji - dodaje Tomasz Sieńczyk.

Bezpieczeństwo i komfort są kluczowe zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Zagadnienia bezpieczeństwa i wygody w miejscu pracy to nie tylko nudny spis nakazów i zakazów, to także wiedza, która podpowiada, jak rozsądnie inwestować w odpowiedni sprzęt. To również postępowanie według określonych zasad pozwalających na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia, a co za tym idzie wysokiej efektywności pracowników przez długie lata.

Ochrona słuchu

Według obowiązujących norm natężenie dźwięku w przestrzeni biurowej powinno wynosić nie więcej niż 85 dB. Zazwyczaj jest ono niższe, ale dźwięki w przestrzeni biurowej są długotrwałe i monotonne, co negatywnie wpływa na samopoczucie pracowników i wydajność ich pracy. Źródłem hałasu w biurze są pracujące urządzenia: drukarki, komputery, skanery, a także inni ludzie rozmawiający pomiędzy sobą i przez telefony. Dźwięki dobiegają też bezpośrednio z urządzeń służących do komunikacji - słuchawek telefonicznych, słuchawek do call center, zestawów służących do komunikacji VoIP.

W trakcie rozmowy telefonicznej prowadzonej za pomocą tradycyjnej słuchawki naturalną reakcją rozmówcy jest gwałtowne odsunięcie słuchawki od ucha w przypadku powstania nieoczekiwanego, nadmiernie hałaśliwego dźwięku. Dla tych wszystkich, którzy posługują się słuchawkami nagłownymi, taka reakcja jest właściwie niemożliwa ze względu na sposób korzystania z takich słuchawek. Ponadto ciągły hałas w biurze często powoduje, że użytkownik słuchawki ustawia jej głośność tak, aby móc lepiej słyszeć. Obie te sytuacje są bardzo szkodliwe dla naszego słuchu.

Osoby korzystające z tych rozwiązań telekomunikacyjnych muszą być świadome tego, że zagrożeniem dla nich są zarówno monotonne dźwięki o stałym poziomie, jak gwałtowne skoki ich natężenia. Na podstawie wieloletnich obserwacji specjaliści zdefiniowali zjawisko szoku akustycznego, czyli chwilowego lub długotrwałego zakłócenia słyszalności, spowodowanego przez nagłe i głośne akustyczne "wybuchy". Z opisu osób korzystających często z telefonu wynika, że takie akustyczne "wybuchy" mogą powodować gorsze samopoczucie, problemy ze słuchem, szum w uszach i zdecydowanie mniejszą wydajność pracy.

Przy wyborze urządzeń biurowych, w szczególności telekomunikacyjnych, warto postawić na jakość. Przedsiębiorstwa, które decydują się na najtańsze rozwiązania, takie jak słuchawki i mikrofony komputerowe z dolnej półki, nie są niekiedy świadome zagrożenia związanego z takim wyborem. Dźwięk niskiej jakości często powoduje niezrozumienie słów rozmówców, co z kolei może być przyczyną konieczności zadawania dodatkowych pytań, a to przedłuża niepotrzebnie proces rozmowy. Tanie słuchawki marnej jakości mogą także stanowić poważne zagrożenie dla słuchu i być powodem złego samopoczucia ich użytkowników.

Bezprzewodowa wygoda

Spędzanie 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej, przy biurku i telefonie, z pewnością nie jest ani wygodne, ani zdrowe. Długotrwałe unieruchomienie organizmu powoduje dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności pleców. Takie niekorzystne warunki mogą prowadzić do powstawania urazów kręgosłupa czy nadgarstków. Z kolei monotonna praca w jednej pozycji po pewnym czasie powoduje znużenie i zmniejszenie zaangażowania pracowników.

Pracodawcy coraz bardziej interesują się szeroką ofertą rozwiązań mobilnych - laptopów, bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, telefonów komórkowych. Urządzenia takie umożliwiają swobodne przemieszczanie się po biurze, dzięki czemu pracownicy nie muszą spędzać wielu godzin w jednej pozycji. Dzięki urządzeniom mobilnym nie ma także potrzeby, by podczas komunikacji z klientem ruchy pracowników były ograniczone przez okablowanie lub zasięg. Na rynku są dostępne zestawy słuchawkowe zapewniające możliwość przemieszania się i oddalania od biurka w wolnej przestrzeni nawet do 180 metrów, a w obrębie budynków do 55 metrów.

Wielogodzinna praca umysłowa, która najczęściej wykonywana jest w pozycji siedzącej, może być bardzo uciążliwa dla organizmu. Długi okres pracy przy biurku może powodować groźne dolegliwości zdrowotne. Zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy, powinni zainteresować się wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Istotne jest także zapoznanie się z korzyściami, jakie wiążą się z możliwościami technicznymi nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Warto także pamiętać o wymienionych tutaj niebezpieczeństwach także podczas korzystania ze słuchawek oraz innych urządzeń będąc także w domu. W końcu przed komputerem lubi, niestety, siedzieć bardzo długo także w domu.

-----

W artykule wykorzystano materiały z dokumentów "Bezpieczeństwo i wygoda także w biurze" autorstwa Sennheiser Communications

INTERIA.PL

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama