Playstation 4 z Ultra High Definition?

Playstation 3 to jeden z najciekawszych odtwarzaczy Blu-ray na rynku. Wcale nie dlatego, że to także silna konsola do gier. Zabawka Sony sprawdza się po prostu znakomicie jako BD player, ma szybki napęd, obsługuje profil 2.0, a do tego jest stosunkowo tania.

Czy PS4 będzie równie ciekawym kombajnem multimedialnym?

Poza spekulacjami o rezygnacji z napędów optycznych w przyszłych konsolach, pojawiają się też pytania na temat rozdzielczości kolejnego dziecka koncernu Sony. Czy 1080p to wystarczająco dużo pikseli? A może producent będzie chciał postawić poprzeczkę jeszcze wyżej i dostosuje nową platformę do UHDTV (ultra high definition television)?

Rozdzielczości rzędu 7680 na 4320 pikseli zaczynają powoli pojawiać się na świecie. Pierwsi są (oczywiście) Japończycy. System Super Hi-Vision (SHV) ma ruszyć w tym kraju już w roku 2015. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują również Anglicy. BBC chce wprowadzić super wysokie rozdzielczości w tym samym roku co Japonia.

Reklama

Jednak jak to wszystko ma się do Playstation 4? Konsola pojawi się najprawdopodobniej w okolicach roku 2012, więc z perspektywy UHDV dość wcześnie. Czy producent będzie chciał dostosować ją od razu do przyszłych możliwości nadawców?

Moim zdaniem nie. Wizja rozdzielczości 4K nęci, ale jest póki co zupełnie niepotrzebna. Nawet obecnie nie wszystkie gry konsolowe obsługują pełne 1080p. A nawet jeśli obsługują, to często z płynnością radzą sobie słabo. Co więcej jaki jest sens udostępniania takich możliwości bez odbiorników? Telewizory 4K już się pojawiają, ale nie można mówić tu o komercyjnym boomie na takie rozwiązania. To nadal tylko ciekawostki. Przy nadchodzących panelach OLED, telewizorach laserowych i ekranach 3D nie prędko się to zmieni.

Jest jeszcze blokada czysto techniczna. Podczas testów systemu SHV w Tokio badacze potrzebowali szybkości 180-600 Mbit do przesłania testowego obrazu. Co więcej nieskompresowane 20 minut takiego materiału ważyło? 3,5 Terabajta.

Za 7 lat być może będzie to standard? ale wątpię. Tym bardziej za 4 lata.

Autor: John Doe

HDTVmania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama