Rok 2011: ostateczny koniec DVD

W 2011 roku sprzedaż filmów w formacie cyfrowym Blu-ray będzie większa niż liczba sprzedanych egzemplarzy płyt DVD.

W 2010 roku stosunek sprzedaży filmów w wersji DVD i Blu-ray (BD) będzie wynosić 60:40 na korzyść DVD. Jednak już rok później to następca DVD, który pokonał HD DVD, przejmie pozycję lidera wśród filmowych nośników - twierdzi Tim Meade, wice-prezes Sony Pictures Home Entertainment.

Według analiz - na które powołuje się Digitimes.com - sprzedaż filmów na nośniku BD powinna wzrosnąć w połowie 2008 roku do 20 proc., aby pod koniec roku osiągnąć sprzedaż o 25 proc. większą. W górę pójdzie także sprzedaż odtwarzaczy Blu-ray, osiągając 15 proc. w 2008 roku.

Reklama

Statystyki rzeczywiście wskazują na korzyść Blu-ray - odtwarzacze i filmy sprzedają się coraz lepiej, ale czy są to sumy, które mogą za parę lat zagrozić. A - co najważniejsze - czy klienci chcą rezygnować z DVD?

W samym tylko USA na rynku pojawiło się 650 filmów w wersji na Blu-ray. Nie jest jednak aż tak bardzo różowo, dla porównania w Azji premierę miało jedynie 130 filmów. W Polsce natomiast filmy BD nadal raczkują, szczególnie jeśli mówimy o polskich wersjach językowych. Sytuacja powinna poprawić się wraz z nadejściem jesieni. Na razie jednak Polacy wybierają DVD, traktując BD jako egzotykę.

ŁK

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy