Sprawdzamy gry i filmy 3D

Na specjalnym pokazie w Hollywood mogliśmy sprawdzić w akcji filmy oraz gry wyświetlane w stereoskopowej technologii 3D. Jakie były nasze wrażenia?

3D w wersji domowej wygląda tak samo dobrze, jak w kinie - takie odczucie nachodzi nas już po kilku minutach oglądania filmów oraz zabawie z grami w 3D. Mieliśmy szansę sprawdzić w akcji najnowsze telewizory LX 900 Sony, które będą wyposażone w technologię obrazu Full HD 3D. Do LX 900 podłączono konsolę PlayStation 3, która po aktualizacji oprogramowania będzie mogła odtwarzać filmy 3D oraz obsługiwać gry wykorzystujące 3D. Krótki materiał wideo można znaleźć poniżej.

- PlayStation 3 będzie swoistego rodzaju "koniem trojańskim", wraz z aktualizacją oprogramowania konsoli, każdy z kilkunastu użytkowników PS3 będzie miał do dyspozycji urządzenie obsługujące gry oraz filmy 3D - tłumaczy Erik Kingdom z europejskiego oddziału Sony. Aktualizacja oprogramowania umożliwiająca skok w 3D nastąpi prawdopodobnie w czerwcu.

Reklama

W czerwcu na rynku pojawi się także telewizor LX 900. Jego cena nie jest jeszcze znana. Wiemy natomiast, że wraz z telewizorem sprzedawana będzie para okularów z aktywną migawką, dzięki którym będziemy mogli oglądać obraz 3D. Jak to działa w praktyce? Zakładamy okulary i po chwili następuje synchronizacja z obrazem wyświetlanym przez telewizor. Potem pozostaje jedynie oglądać materiał 3D. Każdy widz będzie musiał mieć okulary 3D na nosie. Czujnik umieszczony w telewizorze będzie potrafił obsłużyć do kilkunastu par okularów.

Trzeba przyznać, że efekt 3D robi piorunujące wrażenie. Szczególnie do gustu przypadł nam krótki filmik pokazujący niedźwiedzia polarnego w jednym z japońskich zoo. Z pozoru prosty materiał wideo pokazujący wskakującego do wody niedźwiedzia w wersji 3D pozwala widzowi naprawdę poczuć się, jakby na własne oczy podziwiał to majestatyczne zwierze. Gry wideo wydają się naturalnym habitatem dla rozrywki 3D - na przykładzie gry "WipeOut HD" można było zobaczyć, jak zaawansowana potrafi być immersja w świat 3D. Nad grami 3D pracuje EA, Konami oraz samo Sony.

W wersji 3D zaskakująco dobrze prezentuje się także piłka nożna - odpowiednie ujęcia stwarzają zupełnie nowe możliwości dla realizatorów sportowych. Szczególnie efektownie wyglądają wszystkie ujęcia spod bramki. Nic dziwnego, że Sony będzie transmitować 25 meczy w 3D z mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA. Zgodnie z umową podpisaną z FIFA, następne mistrzostwa (w 2014 roku) będą już w całości transmitowane w 3D. W Anglii już pokazano pierwsze mecze 3D, których gwiazdą był Manchester United (m.in. mecz z klubem Chelsea).

Rozrywka 3D ma jednak słabsze strony technologiczne - dużą przeszkodą pozostaje nadal synchronizacja okularów z wyświetlanym obrazem. Jeśli przechylimy głowę o ponad 50 stopni, utracimy synchronizację, a co za tym idzie - efekt 3D. - Na razie wszystkie firmy mają ten problem. Zostanie on jednak na pewno rozwiązany - tłumaczy Erik Kingdom.

Do 2012 r. powinno pojawić się 100 filmów w 3D, a do 2014 roku sprzedanych zostanie 40 mln 3D TV - powiedział nam Tim Page z Sony TV Marketing Europe. Przed czerwcową premierą telewizorów 3D Sony, na naszym rodzimym rynku znajdziemy już odbiorniki Full HD 3D koreańskich firm LG oraz Samsung (w cenie od 7 999 do 10 999 zł). Na razie jednak będą one częściowo bezużyteczne, ponieważ bez materiałów 3D i tak nie skorzystamy z tej nowej funkcji. A "content 3D" trafi do nas tak naprawdę dopiero wraz z grami 3D dla PlayStation 3, pierwszymi filmami 3D w wersji Blu-ray oraz telewizją 3D. Zatem bitwa o 3D rozegra się tak naprawdę dopiero pod koniec roku.

Sony LX 900 - ogólna specyfikacja

- Wbudowana technologia Full HD 3D,

- Wbudowana karta sieciowa Wi-Fi,

- Technologia Motionflow 200Hz PRO z systemem osłabiania rozmycia obrazu,

- Podświetlenie Edge LED i monolityczna konstrukcja,

- Dostępne wielkości: 40" (102 cm), 52" (132 cm), 60" (152 cm),

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy