Taniej niż bilet do kina

Wideo na życzenie działa jak wypożyczalnia filmów. Różnica polega na tym, że wszystko można załatwić, nie wstając z fotela przed telewizorem. Czasami można mieć nawet do wyboru więcej filmów niż w osiedlowej wideotece.

Jedną z zalet usług wideo na życzenie (ang. VoD - Video on Demand) jest brak ograniczeń w dostępności do filmów. Z wirtualnej wypożyczalni nie zostaniesz odprawiony z kwitkiem i wyjaśnieniem, że wszystkie kopie upatrzonej produkcji zostały już wypożyczone. Możesz obejrzeć dowolny film z oferty wtedy, kiedy akurat masz na to czas. I tyle razy, ile chcesz.

Gdzie wypożyczać filmy? Oprócz wirtualnych wypożyczalni, dostępnych przez przeglądarki internetowe, VoD oferują wszystkie satelitarne platformy cyfrowe (Telewizja n, Cyfra + i Cyfrowy Polsat), niektóre sieci kablowe (Aster i UPC, Dialog Media) i dostawcy internetu ADSL (Telekomunikacja Polska, Multimedia Polska). Przewaga tych usług nad internetowym VoD to możliwość oglądania filmów na telewizorze oraz wygodniejsze metody płatności.

Wideo na życzenie jest dodatkiem do usługi telewizyjnej. Aby wypożyczać filmy, musisz mieć wykupiony pakiet kanałów telewizyjnych i płacić za niego miesięczny abonament. Razem z usługą telewizyjną otrzymasz dekoder, potrzebny do odbioru telewizji. Posłuży on też do korzystania z VoD. U części dostawców chcąc korzystać z wideo na życzenie, musisz mieć specjalny dekoder, np. z twardym dyskiem.

Reklama

Jak korzystać z VoD

Usługi dostawców różnią się przede wszystkim dostępnymi filmami. U części operatorów znajdziesz głównie najnowsze filmy, które niedawno wyświetlano w kinach, w innych usługach dostępne są także starsze, nawet kilkunastoletnie produkcje. Liczba tytułów w bibliotece wynosi od kilkudziesięciu do nawet blisko dwóch tysięcy filmów.

Oferta filmowa bywa uzupełniona o seriale, programy telewizyjne, koncerty i widowiska sportowe. Filmy wypożyczasz za pomocą menu w dekoderze telewizyjnym, gdzie wyświetlona jest lista dostępnych pozycji wraz z ich cenami (od kilku do kilkunastu złotych za wypożyczenie). Wypożyczony film możesz oglądać dowolną liczbę razy przez okres wypożyczenia - 24 lub 48 godzin. Opłata za wypożyczenie jest zazwyczaj doliczana do miesięcznej faktury za usługę telewizyjną.

Artykuł pochodzi z magazynu PC Format - numer 05/2010. Sprawdź, co jeszcze ciekawego znajdziesz w tym numerze

Wideo na życzenie w platformach satelitarnych

Oferty VoD dostawców satelitarnych są najskromniejsze, jeśli chodzi o liczbę dostępnych filmów, ale oferowane materiały są najatrakcyjniejsze na rynku. Oferta składa się z kilkudziesięciu filmów oraz odcinków kilku popularnych seriali. Wszystkie materiały są przechowywane na dysku twardym dekodera. W momencie wejścia nowego filmu do oferty jest on automatycznie pobierany na HDD, a starsze pozycje znikają z dysku i są wycofywane z oferty. Okres dostępności filmu to zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy, seriale i filmy dokumentalne dostępne są krócej - od 1 do 3 tygodni.

Telewizja n

Ofertę VoD w n podzielono na 4 pakiety. Najatrakcyjniejszy - Premiery VoD - zawiera najwięcej niedawnych kinowych hitów. W pakiecie Picture Box dostępne są filmy, które premierę miały kilka lat temu, a w pakiecie nFilmHD VoD - filmy HD emitowane na kanale nFilm.

W pakiecie Premiery opłata jest pobierana za wypożyczenie filmu. Dostęp do pakietu nFilmHD jest darmowy po wykupieniu pakietu kanałów nFilm i nFilmHD. Ostatni filmowy pakiet, Picture Box, oraz pakiet z serialami, nSeriale, kosztują po 30 zł miesięcznie.

Cyfra +

Główne danie to najnowsze filmy, które niedawno zeszły z kinowych ekranów. Niestety wśród nich tylko kilka pozycji jest dostępnych w jakości HD. Pozostała część oferty to filmy 4- lub 5-letnie oraz dość skromna oferta programów dokumentalnych. Od niedawna Cyfra + oferuje też najnowsze odcinki seriali. Nie ma jednak opłaty abonamentowej za dostęp do wybranego serialu, płaci się 5 zł za odcinek. Seriale nie są oferowane w jakości HD.

Dodatkowo dostępny jest pakiet wideo na życzenie przygotowany przez HBO - HBO Digital za 12 zł miesięcznie. Znajdziesz w nim filmy, seriale i programy dokumentalne produkcji HBO.

Cyfrowy Polsat

VoD to nowość w ofercie dostawcy i usługa na razie wygląda skromnie - do wyboru jest 15 filmów i żadnego nie można nazwać nowością; tylko kilka tytułów będzie brzmiało znajomo dla amatorów kina. Brakuje także pozycji HD. Sposoby płatności to SMS, karta kredytowa, e-przelew. Zamiast płacić za każdy wypożyczony film, możesz wykupić nieograniczony dostęp do biblioteki wybranych przez dostawcę filmów za 20 zł miesięcznie.

Wideo na życzenie w sieciach telewizji kablowej

Aby skorzystać z VoD w sieci kablowej, musisz mieć wykupiony pakiet telewizji cyfrowej danego dostawcy. VoD nie jest dostępne z telewizją analogową. W przeciwieństwie do platform satelitarnych filmy nie są przechowywane na dysku twardym komputera. Mimo to projekcja rozpoczyna się już chwilę po wypożyczeniu filmu - dzięki szybkiej sieci światłowodowej, przez którą jest świadczona usługa. Światłowody pozwalają oferować także filmy HD.

UPC

Na razie usługa jest dostępna tylko dla klientów UPC z Warszawy i okolic. W ofercie jest ponad 200 filmów, w tym wiele pozycji w wysokiej rozdzielczości oraz dużo filmów, które niedawno wyszły z kina. Pod tym względem oferta UPC jest bardzo konkurencyjna do usług VoD Telewizji n i Cyfry+. Abonenci telewizji w UPC mogą oglądać na życzenie programy i seriale dla dzieci, normalnie emitowane w programie Jim Jam. Ostatnim elementem oferty są seriale dokumentalne z kanałów History i History HD - dostępne za darmo dla osób, które wykupiły w abonamencie telewizji cyfrowej pakiet Max.

Dialog Media

Największą zaletą oferty Dialogu jest obszerność filmowej biblioteki, a największą wadą brak nowości. Pośród przeszło 600 filmów znajdziesz klasyki kina oraz wielkie hity sprzed kilku lat. Oprócz filmów Dialog oferuje programy dokumentalne, koncerty i programy rozrywkowe, a także seriale dla dzieci. Ciekawostką są programy edukacyjne, np. nauka tańca. Niestety tego typu materiałów jest zdecydowanie zbyt mało.

Artykuł pochodzi z magazynu PC Format - numer 05/2010. Sprawdź, co jeszcze ciekawego znajdziesz w tym numerze

Aster

W ofercie znajdziesz ponad 270 filmów (także w jakości HD), koncerty oraz programy dokumentalne. Zawiera ona filmy wyświetlane w kinach 2-3 lata temu, ale przeważają produkcje średniej i niskiej jakości. Brakuje nowości oraz głośnych tytułów. Mimo to ceny wypożyczenia nie są niższe niż u konkurencji.

Wideo na życzenie od dostawców internetu ADSL

Do dostarczenia usługi wykorzystywana jest tu sieć telefoniczna, a wypożyczany fi lm wysyłany do klienta w technice strumieniowej. Przed rozpoczęciem seansu rozpoczyna się buforowanie pierwszych scen filmu i po chwili zaczyna się projekcja. Zaletą takiego rozwiązania jest rozległa biblioteka tytułów, wadą - brak materiałów HD.

Telekomunikacja Polska

Pod względem objętości biblioteki filmów TP zostawia konkurencję daleko w tyle. Ogromną większość wśród przeszło 1800 pozycji stanowią filmy. Część z nich to głośne nowości. Pozostałe to mniej lub bardziej znane filmy kilku- i kilkunastoletnie. Oprócz filmów znajdziesz także kilkadziesiąt programów rozrywkowych i koncertów oraz seriale - głównie produkcji polskiej.

W przeciwieństwie do platform satelitarnych TP nie usuwa ze swojej oferty starszych odcinków seriali. Nowinką w porównaniu do konkurencyjnych ofert jest możliwość płacenia za wypożyczenie środkami z konta pre-paid, które zasilisz, np. dzwoniąc pod specjalny numer telefonu.

Multimedia Polska

Usługa wideo na życzenie u tego dostawcy jest dostępna przez sieć telefoniczną oraz sieć kablową Multimedia Polska (usługa telewizji cyfrowej). W pierwszym wypadku nie będziesz mógł oglądać filmów w wysokiej rozdzielczości, które oferuje dostawca.

Sama oferta Multimedia Polska jest bardzo podobna do usługi TP, ale biblioteka tytułów jest o ponad połowę mniejsza - około 800 pozycji. Mniej jest także nowości niedawno granych w kinie.

Maciek Płochocki

Źródło informacji

PC Format
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama