Telewizory LCD z odświeżaniem 400 Hz

Jeszcze w tym roku na rynku powinny pojawić się telewizory LCD z odświeżaniem o częstotliwości 400 Hz. Firmami prezentującymi wspomniane odbiorniki będą koreańskie LG oraz Samsung

Podczas targów elektroniki konsumenckiej IFA, które odbędą się na początku września w Berlinie, Samsung prawdopodobnie zaprezentuje telewizor ciekłokrystaliczny, który będzie mógł pochwalić się odświeżaniem obrazu z częstotliwością 400 Hz. Oznacza to, że obraz w opisywanych telewizorach będzie odświeżany 400 razy w ciągu sekundy - przynajmniej teoretycznie. Lepsze odświeżanie oznacza płynniejszy obraz bez smużeń.

W zeszłym roku - także w Berlinie - Samsung pokazał światu telewizor z odświeżaniem na poziomie 200 Hz. Według serwisu FlatpanelsHD nadeszła pora na kolejną zaawansowaną premierę. Bardzo możliwe, że model z odświeżaniem na poziomie 400 Hz będzie należał do rodziny telewizórw B8000, które ma w swojej ofercie odbiorniki z odświeżaniem 200 Hz.

Reklama

W jaki sposób Samsung osiągnie tak wysoki poziom odświeżania? Wszystko dzięki technologi Black Frame Insertion (BFI), z której skorzysta m.in. Sony w linii telewizorów X5500. BFI opiera się na zasadzie, mówiącej, że ludzkie oko podczas oglądania telewizji musi "odpoczywać" (proces działający automatycznie - my go tak naprawdę nie czujemy). Technologia BFI wysyła niewidoczne "gołym okiem" czarne paski, które umożliwiają wspomniany "odpoczynek" oczu, dzięki czemu przesyłany obraz wydaje się jeszcze płynniejszy.

Samsung nie będzie pierwszą firma prezentującą tę technologię - na początku tego roku koreańskie LG pochwaliło się telewizorem z odświeżaniem o częstotliwości 400 Hz (rozwiązanie Trumotion). Był to jedynie prototyp, ale pierwsze odbiorniki korzystające z tego rozwiązania miały zadebiutować pod koniec tego roku. Jest zatem szansa, że zobaczymy je w Berlinie.

ŁK

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy