TVP przechodzi z ASTRY na HOT BIRD-a?

Redakcja satkurier.pl uzyskała nieoficjalną informację, że Telewizja Polska wysyła do operatorów sieci kablowych zapytania, które mają jej pomóc w podjęciu decyzji o zmianie sposobu dystrybuowania swoich programów. TVP chce dowiedzieć się od operatorów sieci kablowych, czy przejście sygnałów z ASTRY na HOT BIRD-a byłoby dużym problemem.

Chodzi o ewentualne zrezygnowanie z prowadzenia dosyłów na satelicie ASTRA (19,2°E) i wykorzystanie w tym celu na przykład satelity Eutelsat HOT BIRD (13°E). Warto dodać, że wszystkie kanały TVP są już obecne na transponderach polskich platform satelitarnych.

Według korespondencji do operatorów kablowych od Telewizji Polskiej, do której dotarła redakcja satkurier.pl, wynika że wkrótce może dojść do znaczących zmian w dystrybucji. Miałoby to się stać już pod koniec 2014 roku. TVP chce dowiedzieć się od operatorów sieci kablowych, czy przejście sygnałów z ASTRY na HOT BIRD-a byłoby dużym problemem. Kolejnym pytaniem, na które odpowiedzieć chce uzyskać TVP jest, czy operatorzy są gotowi do wzięcia sygnałów drogą światłowodową i czy operatorzy mogą odbierać sygnał z DVB-T. Ostatnie pytanie dotyczy tego, z jakim wyprzedzeniem operatorzy musieliby dowiedzieć się o zdjęciu sygnałów z ASTRY, aby bez problemów przejść na odbiór światłowodami i DVB-T.

Umowa Telewizji Polskiej z SES (ASTRA) traci ważność w 2014 roku. Najwidoczniej nadawca już teraz chce się zorientować, jakie są możliwości zmiany sposobu dystrybucji i zrezygnowania z transpondera nr 59 na satelicie ASTRA 1KR (19,2°E) o częstotliwości 10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8, DVB-S/QPSK. Obecnie są tam nadawane następujące kanały: TVP1, TVP2, TVP INFO (niekodowany), TVP Sport, TVP Polonia (niekodowany), TVP Historia (niekodowany), TVP Kultura (niekodowany), TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP HD. Wszystkie te kanały są nadawane również na satelicie Eutelsat HOT BIRD (13°E) - z tym że TVP INFO i TVP Historia są kodowane.

Telewizja Polska mogłaby się dogadać z operatorami platform satelitarnych tak, by kablówki mogły korzystać z sygnału z 13°E. W tym celu konieczne byłoby dołączenie kodowania VideoGuard do kanałów na 13°E, a kablówki musiałby przestawić się na odbiór z innego satelity. Inną opcją jest całkowite zrezygnowanie z VideoGuard i przejście np. na Conax z nc+ lub Nagra MA z Cyfrowego Polsatu. Należy pamiętać jednak, że dużo kablówek zakupiło stosunkowo niedawno drogie moduły dostępu warunkowego VideoGuard i Telewizja Polska powinna się liczyć, iż operatorzy kablowi nie będą zadowoleni ze zmiany satelity i ew. systemu dostępu warunkowego.

Co prawda operatorzy kablowi mogliby część kanałów pobierać z naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), jednak należy pamiętać, że jakość emisji jest tu gorsza niż na satelicie, nie mówiąc o światłowodzie. Do tego nie wszystkie kanały TVP są jednak nadawane drogą naziemną - nie ma TVP Sport, TVP Seriale, TVP HD. Te kanały musiałyby być pobierane inną drogą - światłowodami lub z poziomu satelity Eutelsat HOT BIRD (13°E).

Reklama

Treść listu wysyłana przez TVP do kablówek:Szanowni Państwo,
Telewizja Polska pod koniec 2014 rozważa zmiany w sposobie dystrybuowania swoich Programów. W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o udzielenie nam odpowiedzi na kilka pytań związanych z odbiorem przez Wasze firmy sygnału Programów TVP.

- czy dużym problemem byłoby przejście sygnałów z Astry na Hot Bird’a?
- czy są Państwo gotowi technicznie do wzięcia sygnałów z multicastów w punktach wymiany ( w oddziałach terenowych oraz w LIM)?
- czy ofertę dostępną w DVB-T możecie Państwo odbierać naziemnie w ramach multipleksów?
- z jakim wyprzedzeniem musicie dowiedzieć się o zdjęciu sygnałów z Astry, aby bez problemów przejść na odbiór z multicastów i DVB-T?

Jednocześnie informujemy, że w związku ze zmianami w składzie multipleksów MUX1 i MUX3 od 15 lutego następują zmiany w nadawaniu programów w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (zestawienie w załączniku). Jednocześnie uprzejmie informujemy, że dalsze zmiany nastąpią pod koniec kwietnia 2014 w związku ze zwolnieniem częstotliwości przez TVP na MUX-1. O dalszych zmianach będziemy informować na bieżąco.

Janusz Sulisz

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: TVP | telewizja kablowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy