Unitra powraca - retro sprzęt audio i wideo rodem z PRL-u

Popularna w czasach PRL-u marka Unitra powraca. Logo te samo, nawet i wygląd niektórych produktów. A technologia zupełnie nowa.

Unitra to legendarna marka, której historia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dystrybutorem  reaktywowanej marki Unitra została firma K-Consult Sp. z o.o. Jakie nowe produkty spod tej znanej kiedyś marki zaoferowano?

Zaprezentowane produkty pod marką Unitra:

Wzmacniacz lampowy Edward - cena 8990 zł

Słuchawki nagłowne

Model SN-50 - replika słynnego modelu SN-50 to słuchawki, które wyglądem przeniosą do epoki realnego socjalizmu, natomiast jakością dźwięku potwierdzą swoją pozycję jako legendy. Cena 249 zł.

Słuchawki nagłowne SN-40 (149 zł), Słuchawki nagłowne SN-30 (cena 99 zł),

Reklama

Słuchawki dokanałowe - SD-20 (49 zł), Słuchawki dokanałowe SD-10 (cena 29 zł).

Uchwyt do telewizora - o nazwach: Ryszard (299 zł), Wacław (279 zł), Zdzisław (cena 179 zł), Kazimierz, Roman i Stanisław.

Krótka historia firmy UNITRA

Wszystko miało swój początek w roku 1961, kiedy do życia powołane zostało Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA, w którego skład weszła większość polskich przedsiębiorstw (wówczas zakładów) przemysłu elektronicznego. Zjednoczenie "UNITRA" utworzyły przedsiębiorstwa wchodzące wcześniej w skład dwóch zjednoczeń: Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Zjednoczenia Przemysłu Teletechnicznego.

W roku 1978 nastąpił podział Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA na Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron (w jego skład weszły zakłady produkujące elementy elektroniczne i sprzęt profesjonalny) i Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom (w jego skład weszły zakłady produkujące sprzęt elektroniczny powszechnego użytku).

Cztery lata później, w styczniu 1982 roku zlikwidowano oba zjednoczenia, a już w maju tego samego roku, z inicjatywy dyrektorów przedsiębiorstw wchodzących w skład rozwiązanych zjednoczeń, utworzono Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA, w którego skład weszło 30 zakładów - założycieli. W roku 1985 w skład Zrzeszenia UNITRA wchodziło 28 przedsiębiorstw produkcyjnych, 2 centrale techniczno-handlowe, 2 biura projektowo-technologiczne i 1 przedsiębiorstwo modernizacji przemysłu. Ta pokaźna liczba jednostek była zlokalizowana na terenie całego kraju i to zarówno w dużych miastach wojewódzkich jak i miejscowościach niezaliczających się do aglomeracji wielkomiejskich (jak choćby zakłady w Lubartowie, czy Dzierżoniowie).

W wyniku przekształceń ustrojowych w 1989 roku wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji, w tym niestety również Zrzeszenie UNITRA. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność. Wiele upadło. Łącznie przez cały okres funkcjonowania Zjednoczeń, a później Zrzeszenia, w jego skład weszły 44 przedsiębiorstwa. W okresie tzw. największego prosperity zakłady wchodzące w skład UNITRY zatrudniały łącznie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pracowników.

Kto z Was miał sprzęt marki Unitra? Podzielcie się swoimi wspomnieniami w komentarzach.


INTERIA.PL/informacje prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy