Wielka Brytania: Więcej kanałów HD w DVB-T

W Polsce przyszłość HD w DVB-T stoi póki co pod znakiem zapytania, a tymczasem w Wielkiej Brytanii tamtejszy regulator rynku medialnego - Ofcom - pracuje nad rozwiązaniem, aby udostępnić odbiorcom tamtejszego DVB-T (DTT) nawet do 10 kanałów w wysokiej rozdzielczości.

Wprawdzie, aby uzyskać dostęp wielu widzów będzie musiało wymienić odbiorniki na nowe (w SD stosowano DVB-T/MPEG-2, a do przekazu HD używany jest DVB-T2/MPEG-4), ale mówi się, że już 20 proc. widzów jest gotowych i posiada stosowny sprzęt. Nowa pojemność na potrzeby DTT w Wielkiej Brytanii pochodzi z zasobów uwolnionych 24 października 2012 za sprawą wyłączenia ostatnich nadajników analogowych. Do wykorzystania są zasoby znajdujące się w okolicach 600 MHz i jeśli plany Ofcom uda się zrealizować, to może to potroić ilość kanałów HD dostępnych drogą naziemną w Wielkiej Brytanii.

Ofcom udzieli licencji na uruchomienie nowych multipleksów i zapewnienie infrastruktury technicznej niezbędnej do nadawania kanałów operatorowi Arqiva - jedynemu aplikującemu na tą rolę. Nadawca BBC już wyraził swoje zainteresowanie uruchomieniem nowych kanałów HD. Te stacje oraz wiele innych mogłoby pojawić się na wybranych obszarach Wielkiej Brytanii już na początku 2014 roku.

Przejście na nadawanie cyfrowe, zakończone wyłączeniem nadajników analogowych w październiku 2012 roku, doprowadziło do zwolnienia dwóch zakresów częstotliwości. Po konsultacjach Ofcom zadecydował, że jeden z nich powinien zostać przeznaczony tymczasowo na dodatkową pojemność dla naziemnej telewizji cyfrowej (DTT), tak jak początkowo proponowano. Natomiast drugie pasmo zostało zatwierdzone na potrzeby mobilnych usług 4G.

Arqiva zapowiada, że nowe kanały będą mogły pojawić się na obszarze pokrywającym do 70 proc. mieszkańców, ponad wymaganym 50 proc. minimum, ale jednocześnie jak widać - nie na całym terytorium Wielkiej Brytanii.

Reklama

Janusz Sulisz

Link

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: telewizja hd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy