Komputronik: Top 5 aparatów cyfrowych

Nieco ponad 680 zł na cyfrowy aparat kompaktowy i niemal 2300 zł na lustrzankę przeznaczali średnio polscy klienci w maju br. - wynika z najnowszych danych internetowego sklepu Komputronik.pl. Do najchętniej kupowanych marek zaliczały się: BenQ, Canon oraz Nikon w przypadku kompaktów oraz Nikon i Canon w segmencie lustrzanek.

Polscy użytkownicy aparatów cyfrowych zadowalają się zwykle modelami, które umożliwiają wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 10 lub 12 milionów pikseli. Użytkownikom wystarcza ponadto najczęściej 3- lub 4-krotny zoom optyczny. Przekątna ekranu LCD wynosi od 2,7 do 3 cali.

Najbardziej popularne aparaty cyfrowe w maju br. według Komputronik.pl to:

1. BenQ C1035 (kompakt),

2. Canon PowerShot A3100 IS (kompakt),

3. Nikon CoolPix P100 (kompakt),

4. Nikon D3000 (lustrzanka),

5. Canon EOS 550D (lustrzanka).

Według danych CRN w 2009 r. na polskim rynku nabywców znalazło około 1,2 mln aparatów cyfrowych. Bardzo wyraźnym trendem był wzrost sprzedaży lustrzanek. Ich udział w rynku zwiększył się o 30 proc. To oznacza, że lustrzanki zajmują już blisko 1/6 rynku cyfrówek. Według specjalistów dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze ceny aparatów z wymiennymi obiektywami są konkurencyjne w stosunku do kompaktów z wyższej półki, a po drugie rosną wymagania klientów odnośnie możliwości technicznych sprzętu.

Reklama

Najbardziej popularne aparaty cyfrowe

Najchętniej kupowanym w maju br. aparatem cyfrowym był niedrogi kompakt BenQ C1035 w cenie 219 zł. To model dla użytkowników, którzy nie oczekują od cyfrówki wyjątkowych możliwości poza intuicyjną obsługą, solidnym wykonaniem i niewielkimi rozmiarami. Model ten wyposażono w 10-megapikselową matrycę i 3-krotny zoom optyczny (oraz 5-krotny zoom cyfrowy). Funkcja Smart Scene pozwala na automatyczne ustawienie optymalnych wartości do warunków i typu wykonywanego zdjęcia (m.in. pejzaż, portret, scena nocna, czy zachód słońca). Aparat wyposażono także w możliwość skorzystania z funkcji Makro od 5 cm. Tryb włącza się automatycznie przy fotografowaniu małych obiektów. Z kolei funkcja Love Portrait stanowi ułatwienie dla zakochanych par, które przypadkowego przechodnia proszą o zrobienie zdjęcia. Aparat wykona fotografię dopiero, gdy w zdefiniowanym wcześniej fragmencie kadru pojawią się co najmniej dwie twarze.

Drugim pod względem popytu aparatem w maju br. okazał się Canon A3100 IS w srebrnej obudowie za 529 zł. Kompakt wyposażono w 4-krotny zoom, 12-megapikselową matrycę i wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala. Użytkownicy mogą korzystać ponadto z optycznej stabilizacji obrazu. Technologia wykrywania ruchu redukuje rozmazania, zaś funkcja wykrywania twarzy dostosowuje ustawienia ostrości, ekspozycji, lampy błyskowej i balansu bieli w celu uzyskania optymalnych efektów i naturalnych barw skóry.

Aparat zapewnia 18 trybów fotografowania, m.in.: tryb Super Vivid, który nadaje zdjęciom bogate zabarwienie oraz tryb słabego oświetlenia, ułatwiający wykonywanie zdjęć w zaciemnionym otoczeniu. Model umożliwia nagrywanie filmów w jakości VGA (30 kl./s) z dźwiękiem. Tryb Long Play pozwala na zapisanie na karcie pamięci aparatu dwukrotnie większej ilości materiału filmowego.

Trzeci najchętniej kupowany przez klientów Komputronika cyfrowy kompakt to Nikon CoolPix P100 w cenie 1319 zł. W tym przypadku na uwagę zwraca przede wszystkim obiektyw szerokokątny NIKKOR z 26-krotnym zoomem optycznym. Użytkownicy wybierają ten model także ze względu na możliwość rejestrowania filmów w rozdzielczości Full HD (1080p) z dźwiękiem stereo. W trakcie nagrywania można korzystać z zoomu optycznego i autofokusa. Matryca CMOS z naświetlaną tylną warstwą oraz tryb generowania zdjęć o wysokim zakresie dynamicznym (HDR) zapewniają wyższą czułość i dobre rezultaty podczas fotografowania przy słabym świetle. Wyposażony w 3 calowy, odchylany monitor LCD aparat CoolPix P100 umożliwia robienie zdjęć pod każdym niemal kątem.

W pierwszej piątce najchętniej kupowanych aparatów w maju br. znalazły się także lustrzanki. Najwięcej zwolenników miał Nikon D3000 sprzedawany wraz z obiektywem AF-S DX18-55MM II w cenie 1499 zł. Aparat szczególnie dobrze nadaje się dla poczatkujących miłośników fotografii. Producent zapewnia, że to najprostsza i najłatwiejsza w obsłudze lustrzanka cyfrowa formatu DX. Dzięki inteligentnemu trybowi podręcznika nawet początkujący użytkownicy mogą uzyskać pomoc w wykonywaniu dobrych zdjęć. Aparat dysponuje przetwornikiem obrazu o rozdzielczości 10,2 mln pikseli i monitorem LCD o 3-calowej przekątnej. Konfigurację uzupełnia 11-stopniowy system autofokusa z funkcją śledzenia 3D.

Kolejny model, który znalazł się w ścisłej czołówce, to Canon EOS 550D z obiektywem 18-55IS, oferowany za 3049 zł. To najnowsze dzieło Canona wyposażono w 18-megapikselową matrycę, 3-calowy ekran LCD oraz możliwość nagrywania filmów Full HD (1080p) z ręczną regulacją parametrów. Jeśli filmowane wydarzenia są bardzo dynamiczne, nagrania można zapisywać w standardzie 720p z szybkością 50/60 kl./s. Złącze HDMI umożliwia odtwarzanie obrazów i filmów o wysokiej rozdzielczości na dowolnym telewizorze HD. Ponadto w przypadku kompatybilnych telewizorów odtwarzaniem można sterować za pomocą pilota TV.

Aparat pozwala nagrywać filmy VGA z zoomem 7x. Funkcja kadrowania korzysta wyłącznie z centralnej części matrycy, co umożliwia filmowanie z dużej odległości bez potrzeby zmiany obiektywu. Przy słabym oświetleniu aparat EOS 550D oferuje czułość ISO sięgającą wartości 6400 (rozszerzalną do 12 800), która pozwala fotografować tam, gdzie użycie lampy błyskowej jest niewskazane.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy