Kupujemy dobry aparat
Kompakt czy lustrzanka? Czy megapiksele maja znaczenie? Doradzamy, jak kupić aparat.
Aparaty będą jednym z najpopularniejszych prezentów na święta. Jak nie popełnić błędu przy ich kupowaniu?
Nie jest to może zbyt odkrywcze stwierdzenie, ale faktem jest, że własnoręcznie wykonana fotografia, szczególnie jeśli zdjęcie jest udane, może być doskonałą pamiątką i źródłem wielkiej satysfakcji. Wraz z nadejściem ery aparatów cyfrowych, fotografia przestała być czasochłonną i kosztowną rozrywką dla profesjonalistów i stała się powszechnie dostępna. Możemy dziś swobodnie wykonywać setki zdjęć i bez obaw o liczbę pozostałych na tradycyjnym filmie klatek pozwolić sobie na dowolne fotograficzne eksperymenty.
Każdy entuzjasta "wycieczek z aparatem" wie jednak doskonale, że aby wykonać naprawdę dobre zdjęcie nie zawsze wystarczą tylko dobre chęci, konieczne są też wiedza oraz doświadczenie. Stara prawda mówi wszak, że nie aparat robi zdjęcia lecz fotograf. Z drugiej strony, jeśli chcemy zająć się fotografowaniem nieco bardziej poważnie, musimy jednak pamiętać, iż bez odpowiedniego sprzętu ani rusz.
Kompakt, ale jaki?
Najważniejsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać decydując się na zakup aparatu fotograficznego brzmi: jakiego typu zdjęcia chcemy wykonywać? Jeśli nie mamy zamiaru wysilać się nad wyrafinowanymi zdjęciami i satysfakcjonują nas rodzinne fotografie z cyklu "u cioci na imieninach", względnie pamiątkowe fotki na tle wieży Eiffla, wówczas z powodzeniem możemy zdecydować się na cyfrowy kompakt.
Aparaty tej klasy pozwolą nam na zrobienie przyzwoitych zdjęć, którymi będziemy mogli pochwalić się w gronie znajomych. Kompakty są łatwe w obsłudze i dzięki zautomatyzowanemu systemowi nastawiania ostrości autofokus zwalniają nas w zasadzie z konieczności zastanawiania się nad parametrami oświetlenia, przysłony, czy ustawień lampy błyskowej . Robiąc zdjęcia będziemy mogli zdać się całkowicie na automatykę aparatu lub, w zależności od potrzeb, wykorzystać któryś z automatycznych programów tematycznych. Najpopularniejsze z nich ułatwiają wykonanie zdjęć krajobrazowych, portretowych lub uchwycenie obiektów znajdujących się w ruchu.
Najpopularniejsze aparaty fotograficzne
Udając się do sklepu fotograficznego musimy wiedzieć też co nieco o rozdzielczości matrycy i właściwościach obiektywu w jaki dany aparat jest wyposażony. Sensory (matryce) o rozdzielczości 7 megapikseli i zoomy optyczne 4x są już właściwie w segmencie kompaktów standardem. Mówiąc o wartościach zoomów warto również wiedzieć, że choć najnowsze aparaty oferują coraz większe możliwości zbliżeń cyfrowych, to zoom cyfrowy jest w zasadzie jedynie dodatkiem do swego optycznego odpowiednika i zdjęcia wykonane przy jego pomocy są raczej kiepskiej jakości. Podobny problem dotyczyć może także rozdzielczości matrycy. Nie ulegajmy marketingowej gigantomanii: więcej pikseli nie zawsze musi oznaczać, że zdjęcia będą lepsze. Od rozdzielczości sensora często ważniejszy jest jego rozmiar - im więcej pikseli na małej powierzchni, tym większe ryzyko, że na zdjęciach pojawią się wyraźne szumy.
Istotnym elementem każdego aparatu jest też jego ekran. Ułatwia on kompozycję zdjęcia, w związku z czym możemy się tu kierować zasadą "im większy, tym lepszy".
Decydując się na zakup aparatu fotograficznego powinniśmy też zwrócić uwagę na łatwość jego obsługi. Posłuży nam do tego menu. Jego przejrzystość jest zawsze wielką zaletą. Bardzo dobrze jeśli będzie ono w języku polskim.
W miarę możliwości powinniśmy też pomyśleć o systemie stabilizacji obrazu. Będzie on pomocny w przypadku robienia zdjęć w ruchu, pozwoli zachować ostrość zdjęć wykonanych drżącą ręką, przy dużych wartościach zoomu i przy nieco dłuższych czasach naświetlania.
Dla bardziej zaawansowanych miłośników fotografii dobrym wyborem będzie natomiast kompakt klasy wyższej. Aparaty tego typu posiadają właściwie wszystkie elementy typowe dla omawianych wcześniej modeli oraz oferują wiele dodatkowych możliwości. Oprócz wspomnianego już trybu automatycznego i trybów tematycznych kompakty klasy wyższej pozwolą nam na zastosowanie bardziej specjalistycznych opcji fotografowania.
Będziemy mogli skorzystać z programowanego trybu ekspozycji, który samodzielnie wykona najważniejsze nastawy (wartość przysłony i czas naświetlania) i równocześnie pozwoli nam na częściową zmianę tych parametrów fotografowania, które nie wpłyną ujemnie na ostateczną jakość zdjęcia. Do naszej dyspozycji będą też dwa, bodaj najpopularniejsze tryby fotograficzne: tryb pierwszeństwa przysłony oraz tryb ustawień czasu naświetlania.
W pierwszym przypadku aparat sam ustawi najodpowiedniejszy w danych warunkach czas naświetlania, a my będziemy musieli zatroszczyć się o regulację przysłony i głębi ostrości. W drugim odwrotnie: sami ustawimy wartość czasu, a aparat dobierze odpowiednią przysłonę. Tym, którzy nie mają zaufania do opcji automatycznych, kompakty klasy wyższej pozwolą wreszcie na wykonywanie zdjęć w trybie całkowicie manualnym gdzie wszelkie nastawy zależeć będą już tylko i wyłącznie od fotografującego.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się ostatecznie na wykorzystanie któregoś z trybów automatycznych, czy też wykonamy wszystkie nastawy samodzielnie powinniśmy też pamiętać, że aparaty tej klasy mają nam do zaoferowania także rozbudowane opcje kolorystyczne. Dzięki nim będziemy mogli zwiększać nasycenie poszczególnych barw oraz eksperymentować ze zdjęciami czarno-białymi lub wykonanymi w sepii.
Największą zaletą kompaktów klasy wyższej jest jednak to, że posiadają one znacznie lepsze obiektywy. Cechują je zdecydowanie większy niż w prostszych kompaktach zakres ogniskowej oraz solidne zoomy optyczne o wartości 10x i większej.
Coś więcej? Lustrzanka!
Bardziej zaawansowani fotoamatorzy, nie wspominając już o profesjonalistach, zdecydują się z pewnością na zakup lustrzanki cyfrowej. Możliwości tego typu aparatów są praktycznie nieograniczone, a jakość zdjęć nieporównywalnie lepsza niż w przypadku kompaktów.
Największą zaletą lustrzanek jest jednak ich uniwersalność. Dzięki wymiennym obiektywom będziemy mogli przy pomocy jednego aparatu wykonywać różnorodne i dużo bardziej specjalistyczne fotografie. Wszystko zależeć będzie od naszych zainteresowań i oczywiście od wyboru optyki.
Obiektywy standardowe zagwarantują nam kąt widzenia zbliżony do możliwości ludzkiego oka. Teleobiektywy pozwolą nam na dokonywanie zbliżeń fotografowanych obiektów, a obiektywy szerokokątne umożliwią zrobienie panoramicznych zdjęć o szerokiej perspektywie. Jeśli będziemy mieli ochotę na fotograficzne ekstrawagancje wówczas możemy zdecydować się też na obiektyw makro (dzięki niemu z powodzeniem będziemy mogli fotografować z małej odległości np. owady) lub też obiektyw typu "rybie oko", którego użyjemy do zdjęć o bardzo szerokim kącie. Do wyboru, do koloru!
Najpopularniejszym i zarazem najbardziej uniwersalnym obiektywem w jaki możemy uzbroić lustrzankę jest jednak zoom- obiektyw o zmiennej ogniskowej. Może on z powodzeniem zastępować teleobiektywy i być równocześnie wykorzystywany w fotografii szerokokątnej, a nawet do zdjęć makro. Jakość fotografii wykonanych przy pomocy zoomu może nie jest tak rewelacyjna jak w przypadku zastosowania kilku mniejszych i bardziej "wyspecjalizowanych" obiektywów, ale mimo to nie powinniśmy narzekać.
Na zakończenie warto jeszcze dodać, że lustrzanki można zaopatrzyć, w razie potrzeby, w dodatkowe lampy błyskowe i że aparaty te pozwalają na zapisywanie obrazów nie tylko w popularnym formacie JPEG, ale często również w nieskompresowanych formatach TIFF, czy RAW.
Największą wadą lustrzanek jest zdecydowanie ich cena. Są one dużo droższe od aparatów kompaktowych. Najpopularniejsze lustrzanki amatorskie są inwestycją rzędu około 2 tys złotych, a górne limity cenowe (zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę również konieczność zakupu dodatkowych obiektywów) właściwie nie istnieją. Studnia bez dna. Z tego względu, przy zakupie aparatu warto zdecydować się na model bardziej uniwersalny tj. taki, dla którego producent oferuje możliwie największy wybór dodatkowych akcesoriów optycznych. Z rachunku ekonomicznego niezbicie wynika, że lepiej raz zapłacić za aparat, a później inwestować już tylko w obiektywy. W całej tej sytuacji pocieszeniem może być jednak fakt, że powoli, aczkolwiek skutecznie ceny lustrzanek spadają. Oby tak dalej!
Niezależnie od tego, na jaki typ aparatu się zdecydujemy musimy na zakończenie zwrócić baczną uwagę jeszcze na dwie rzeczy. Po pierwsze: źródło zasilania. Dostępne na rynku aparaty wyposażone są w rozmaite typy akumulatorów, lecz ich żywotność często pozostawia wiele do życzenia. Po drugie: karty pamięci. Lepiej wybrać któryś bardziej popularnych modeli i inwestować raczej w pojemność karty, a nie w logo jej producenta. Nikt nie chciałby przecież znaleźć się w sytuacji, w której wspaniała okazja do zdjęć przeszłaby mu koło nosa tylko z powodu rozładowanej baterii lub przepełnionej karty pamięci.