Obrazy w powietrzu - Heliodisplay

Firma IO2 stworzyła innowacyjne urządzenie Heliodisplay, które przypomina holograficzny wynalazek z filmu "Raport mniejszości".

Heliodisplay jest urządzeniem, które wyświetlające obraz "zawieszony w powietrzu" metodą zbliżoną do projekcji holograficznej. Jest to dzieło amerykańskiej myśli technicznej IO2 Technology. Taka wizualna prezentacja przywodzi na myśl sceny z filmu science-fiction "Raport mniejszości", w których Tom Crusie korzystał z holograficznego interfejsu swojego komputera.

Kolorowy obraz jest generowany w czasie rzeczywistym w lokalnie zmienionym powietrzu o przekątnej 30 cali., rozdzielczości 800 x 600 pikseli o reprodukcji kolorów 16,7 mln. Uzyskiwany obraz jest w pełni interaktywny tzn. umożliwia przeciąganie i manipulowanie wyświetlonymi elementami. Obrazy generowane przez urządzenie Heliodisplay, mimo że wyświetlane w powietrzu, nie są hologramami. Urządzenie wykorzystuje powietrze, które jest modyfikowane i wyrzucane w górę, tworząc ledwie zauważalną płaszczyznę, na której wyświetlany jest obraz. To, co widoczne dla obserwatora, to unoszący się w powietrzu obraz. Wizualizacje te są dwuwymiarowe (płaskie), ale sprawiają wrażenie trójwymiarowych, ponieważ nie ma tu odniesienia do jednoplanowego tła.

Reklama

Iluzja trójwymiarowości zostaje stworzone już z odległości 50 cm bez wykorzystywania takich gadżetów jak specjalne okulary czy dodatkowe tło. System Heliodispaly jest unikalny i mimo, że obrazy bez problemu można oglądać w pomieszczeniach, to w warunkach zewnętrznych muszą one konkurować z wpływami środowiskowymi i kontrast staje się tu najważniejszym czynnikiem warunkującym prawidłowe widzenie obrazów. Zastosowanie ciemnego tła zwiększa kontrast, dlatego takie tło jest szczególnie zalecane dla pokazów. Tak samo jak w przypadku ekranów komputerowych czy telewizyjnych, oglądanie obrazów za pomocą Heliodisplay przy świetle słonecznym jest praktycznie niemożliwe. Maksymalny kąt, pod którym możemy oglądać wytwarzany przez Heliodisplay obraz to 75 stopni w każdą stronę - podobnie jak w przypadku ekranów LCD.

Urządzenie jest kompatybilne z większością standardowych źródeł cyfrowego obrazu: komputerem, DVD, TV, konsolą video.

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy