Sony NXCAM - Super-35 z bagnetem E

Firma Sony potwierdziła oficjalnie, że prowadzi prace projektowe nad kamkorderem Super-35 mm wyposażonym w mocowanie bagnetowe typu E, który ma trafić na rynek w połowie przyszłego roku.

Kamera ma zostać wyposażona w bagnet E, znany z aparatów NEX-3 i NEX-5 oraz konsumenckiej kamery NEX-VG10. O ile jednak wcześniejsze informacje na ten temat pochodziły z prezentacji mających miejsce w trakcie targów branży filmowej, obecnie producent potwierdził oficjalnie prowadzenie prac nad takim modelem oraz udostępnił nieco informacji.

Nowa kamera, nad którą pracuje Sony, ma być wyposażona w przetwornik obrazu formatu Super-35, a zatem zapewne ten sam, jaki zastosowany w zaprezentowanym niedawno profesjonalnym modelu PMW-F3 z filmowym bagnetem PL. Zastosowanie "kinowego" formatu Super-35 pozwoli na uzyskanie dokładnie takiej plastyki obrazu, jak w rasowych produkcjach kinematograficznych.

Reklama

Podobnie jak ta kamera nowy kamkorder będzie korzystał z wymiennej optyki, jednak tym razem będzie ona mocowana za pośrednictwem bagnetu E, znanego z aparatów NEX-3 i NEX-5 oraz konsumenckiej kamery NEX-VG10. Jak zapewnia producent, będzie można korzystać z całej optyki produkowanej dla systemu NEX oraz Sony Alfa (przez adapter LA-EA1). Podobnie jak w wypadku NEX-ów, zachowano niewielką odległość płaszczyzny bagnetu od przetwornika, co pozwala na stosowanie adapterów do optyki niemal dowolnego systemu.

Podstawowym formatem zapisu będzie oczywiście AVCHD, przy czym planowana jest obsługa wszystkich trybów 1080p (60p / 30p / 24p / 50p / 25p), nie będzie zatem problemów z montażem materiału z filmami pochodzącymi z innych źródeł. Niestety, na razie brak innych danych technicznych, jednak przyglądając się uważnie filmowi promocyjnemu można dostrzec pojedyncze złącze mikrofonowe XLR na tylnej ściance, zaś ascetyczna forma obudowy od razu wskazuje, że producenta zakłada użytkowanie kamery z bogatym osprzętem.

Nowa kamera będzie pierwszym przedstawicielem serii NXCAM, a na rynku ma pojawić się w połowie 2011 roku. Poniżej przedstawiamy krótką prezentację nowego kamkordera:

Fotografuj.pl
Dowiedz się więcej na temat: kamery | Sony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy