Na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę?

Lodówka to urządzenie, które ułatwia przechowywanie żywności i przedłuża świeżość naszych ulubionych produktów. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, musimy wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. W artykule przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym będzie łatwiej podjąć odpowiednią decyzję na zakupach.

Lodówko-zamrażarka, lodówka A++, No Frost, Smart - na rynku jest tak wiele rodzajów lodówek, że łatwo pogubić się podczas wybierania tej właściwej. Aby wybrany model był dla nas odpowiedni, najpierw warto określić swoje potrzeby i wymagania. Dobrze też wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, jakie jej cechy są pożądane itd. Poniżej krótki poradnik, dzięki któremu w Waszej kuchni na pewno zagości odpowiednia chłodziarka.

Klasa energetyczna

W codziennym życiu ważne jest, jak dużo prądu pobierają wszystkie domowe sprzęty. Z tego też powodu warto wybierać chłodziarki o wyższej klasie energetycznej - godna polecenia będzie zatem lodówka A++ lub A+++. Warto wybrać energooszczędny model, gdyż oznacza to niższy pobór energii oraz mniejsze rachunki. To bardzo ważne, gdyż lodówka generuje stosunkowo wysokie koszty - jest podłączona do prądu cały czas. Seria A++ to mniejsze zużycie energii - aż o 20%.

Reklama

System No Frost

Wiemy już, że najbardziej warta uwagi jest lodówka A++ lub A+++. Kolejnym ważnym aspektem jest technologia No Frost. Urządzenia wyposażone w ten system nie wymagają regularnego rozmrażania - jest to tak praktyczna i pożądana cecha, że powoli staje się standardem. Nadal są na rynku lodówki pozbawione tej opcji.

Technologia ta eliminuje lub ogranicza do minimum wilgoć, szron i lód, a także zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii. Chłodziarka No Frost kosztuje nieco więcej, ale jest warta zwiększenia budżetu przeznaczonego na zakup nowej lodówki.

Wielkość i pojemność lodówki

Wielkość oraz pojemność lodówki są oczywistymi cechami, które trzeba wziąć pod uwagę. Zapominamy jednak, że nasz wybór nie zależy jedynie od liczby domowników, ale też od tego, jak często gotujemy i jak dużo przechowujmy w lodówce. Wiele osób zwykle jada na mieście, a zatem duża lodówka nie jest im potrzebna.

Są rodziny, które zaopatrują się w zakupy na cały tydzień, a są osoby, które kupują produkty spożywcze niemal codziennie, na bieżąco. Dobra lodówka A++ bez problemu zachowa ich świeżość, ale po co wybierać zbyt duży model? Nie warto, aby single decydowali się na 2-metrową chłodziarkę, jeśli gotują od czasu do czasu. Co prawda takie urządzenia dysponują też większą, czyli wygodniejszą zamrażarką.

Wyposażenie i funkcje dodatkowe

Znając własne potrzeby, określcie, co jeszcze powinno się znaleźć w Waszej lodówce - dodatkowe szuflady na warzywa i owoce, termometry, kostkarki do lodu, podświetlane ekrany LED-owe itd. Przydatne są też funkcje dodatkowe - np. system "wakacje", który pozwala na ustawienie mniejszego poboru energii na czas wyjazdu czy też funkcja szybkiego chłodzenia.

Zobacz także: Lodówka wolnostojąca - jaki model wybrać? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy