Sensacja na wschodzie Polski. 12-latek znalazł średniowieczną broń
W trakcie prac przy budowie stodoły w miejscowości Kłodnica na Lubelszczyźnie wydobyto głowicę średniowiecznej buławy gwiaździstej. Początkowo wzięto ją za materiał budowlany, ale historyczny charakter przedmiotu dostrzegł 12-letni chłopiec, który rozpoznał w niej fragment broni.
Czasem, żeby dokonać odkrycia archeologicznego nie trzeba lat wykopalisk. Pokazał to 12-letni Witold z miejscowości Szuciska, któremu celnie udało się rozpoznać niezwykły fragment historii, gdy inni wzięli go za kamień.
Chłopiec wypatrzył znalezisko na podjeździe, utwardzonym z urobku wydobytym podczas budowy stodoły w Kłodnicy. Jego rodzice poinformowali Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie. Badacze zidentyfikowali relikt jako odlaną z brązu głowicę buławy gwiaździstej o wielkości ok. 7 centymetrów.
Znaleziony fragment broni datuje się na okres XII-XIV wieku. Posiada trzy rzędy groźnych guzów ostrosłupowych. Przy tym ma wyraźne ślady użytkowania. Trudno jednak określić, czy to wynik intensywnego użycia w bitwach, czy może użycia wtórnego jako młotek.
Kłodnica, w której wydobyto buławę, znajduje się Kotlinie Chodelskiej. To region gdzie występuje wiele pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego. W samej miejscowości znajdują się ślady grodziska datowane na IX-X w.
Co ciekawe jeszcze w październiku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie ogłosił, że udało się znaleźć dwie podobne głowice buław. Jedna w rejonie miejscowości Rawa gm. Michów. Druga w miejscowości Gorzków miała zostać pierwotnie wykupiona... na złomie. To tylko pokazuje, jak łatwo przeoczyć tak niezwykłe historyczne relikty.
Buława była rodzajem broni obuchowej, która wywodziła się ze starożytnej maczugi. Przy uderzeniu miała wywoływać rozległe zmiażdżenia i złamania. Ceniona była z tego względu na to, że nawet silnie opancerzony rycerz odczuwał uderzenie.
Szczególną popularność buławy zdobyły w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej, zwłaszcza na Rusi Kijowskiej, Węgrzech oraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Także na naszych terenach buława jest symbolem władzy, zwłaszcza wojskowej.
Od XVI do XVIII wieku buławy były symbolami władzy hetmańskiej w Rzeczpospolitej. Co niejako utrzymało się do dziś. Symboliczną buławę otrzymują wojskowi podczas ceremonii awansu na stopień generała. Najsławniejszą buławą w historii Polski jest Buława Marszałka Polski, którą dzierżył Józef Piłsudski. To insygnia odzyskania przez Polskę niepodległości.