BBC pracuje nad radiem 3D

Być może klasyczne rozgłośnie radiowe najlepsze lata mają już za sobą, ale stacja BBC robi wszystko, by przyciągnąć do siebie nowych słuchaczy. Brytyjczycy już wkrótce chcą uruchomić pierwsze na świecie radio 3D.

Technologia radia 3D, nad którą intensywnie pracuje BBC, jest pod pewnymi względami podobna do trójwymiarowej telewizji. Tak samo, jak programy i filmy 3D starają się pełniej odwzorować rzeczywistość i przenieść widza w epicentrum zdarzeń, tak radio 3D ma jeszcze lepiej przekazywać emocje. Najpełniejszy efekt powinien być zauważalny podczas relacji z koncertów lub wydarzeń sportowych, jak choćby trwające obecnie Euro 2012.

BBC nie ujawniło detali technicznych dotyczących radia 3D, choć wiele wskazuje na to, że do odsłuchu audycji nie będą niezbędne żadne specjalne odbiorniki radiowe. Zasada działania opierać ma się na wzmocnionej stereofonii i lepszej głębi dźwięku.

- Chcemy dostarczyć naszym słuchaczom zupełnie nowego doświadczenia, które pozwoli im jeszcze lepiej zanurzyć i zaangażować się w jego treść. Musimy jednak upewnić się, że technologia, nad którą pracujemy jest wystarczająco elastyczna, by to osiągnąć. To musi brzmieć równie dobrze zarówno na słuchawkach, jak i na głośnikach. Jeżeli wszystko powiedzie się po naszej myśli, radio 3D od BBC nie będzie wymagało od słuchaczy zakupu nowego odbiornika - powiedział Frank Melchior, szef działu badania i rozwoju technologii BBC.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: radio | BBC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy