Bezpieczniejszy roaming i mniejsze rachunki

GSM Association, stowarzyszenie zrzeszające operatorów sieci telefonii komórkowej z całego świata, wystartowało z projektem, który ma zapewnić klientom dokładne informacje o tym, jak prezentują się ich opłaty roamingowe podczas zagranicznych podróży.

Zbyt wysokie opłaty roamingowe potrafią być szokiem dla osób, które otrzymały rachunek nakładający się na spędzony poza granicami kraju urlop. Niektórzy mogliby pomyśleć, że taki obrót spraw jest na rękę operatorom. W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste - opłaty roamingowe są dzielone między naszego rodzimego operatora oraz operatora zagranicznego, z usług którego korzystamy. W przypadku, kiedy abonent nie chce zapłacić rachunku, problemy mają obaj operatorzy. Nie mówiąc już o abonencie z wysokim rachunkiem. Inicjatywa GSM Association ma to zmienić.

Jak czytamy w serwisie Cellular News, proponowane zmiany obejmują: wysyłanie SMS-ów do abonentów po przekroczeniu granicy (to już ma miejsce w polskich sieciach), za każdym razem, kiedy wyłączymy i włączymy telefon; ustalenie limitu roamingowego dla każdego abonenta - w razie zbliżania się do niego, abonent otrzyma stosowną informację; trzecia nowość to gwarancja, że w razie przekroczenia ustalonego limitu transferu danych (korzystania z internetu) dostęp do sieci zostanie zablokowany.

- Zapowiedziana przez nas inicjatywa pomoże wprowadzić w życie zasady, które zagwarantują bardziej transparentne i uniwersalne usługi roamingowe dla milionów podróżujących abonentów - powiedział Franco Bernabe, szef GSMA oraz CEO Telecom Italia Group.

Reklama

Inny roaming od 1 lipca

Przy okazji przypomnijmy zmiany w roamingu, jakie od 1 lipca 2012 wprowadziła Komisja Europejska.

Stawki od 1 lipca 2012 (nic zapłacimy więcej niż):

- 70 centów za megabajt (MB) (obecnie - stawki ustalają operatorzy);

- 29 centów za minutę rozmowy (obecnie - 35 centów);

- 8 centów za minutę odebranej rozmowy (obecnie - 11 centów);

- 9 centów za wysłanie SMS-a (obecnie - 11 centów).

Przez następne lata planowane są kolejne obniżki.

W 2013 roku za 1 MB zapłacimy 45 centów, a w 2014 roku - 20 centów;

W 2013 roku za wysłanego SMS-a zapłacimy 8 centów, a w 2014 roku - 6 centów;

W 2013 roku za minutę rozmowy zapłacimy 24 centy, a w 2014 roku - 19 centów;

W 2013 roku za minutę odebranej rozmowy zapłacimy 7 centów, a w 2014 roku - 5 centów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rachunek | rachunki | roaming | operatorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy