Co nowego zaoferują komórki w 2007 roku?

Przyszły rok ma być wyjątkowy dla polskich użytkowników telefonów komórkowych. Analitycy przewidują, że polski rynek komórek osiągnie 100-procentową penetrację, co oznacza, że w Polsce będzie więcej telefonów niż mieszkańców.

Producenci telefonów komórkowych zapowiadają wprowadzenie na polski rynek telefonów, które nie będą już nazywane "telefonami" a urządzeniami mobilnymi. Dzięki tym "maszynom" nie będziemy musieli nosić trzech, a nawet czterech urządzeń, będzie nam wystarczać tylko nasza komórka.

Co nowego?

W przyszłym roku producenci zapowiedzieli kilka ciekawych premier, jednak tak naprawdę nie wiemy, czym nas zaskoczą. Wiadomych jest kilka rzeczy. Po pierwsze, wszystkie standardowe urządzenia będą wyposażone w kamery/aparaty cyfrowe. Po drugie, telefony będą dostosowane do usługi bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do internetu, co obecnie oferują wszyscy operatorzy komórkowi. Rozpowszechnione będą zwłaszcza technologie EDGE, UMTS i HSDPA. Trzecią cechą będzie stworzenie możliwości korzystania z radia internetowego lub też oglądanie telewizji internetowej, poprzez tzw. media strumieniowe. Nie możemy również zapominać o komórkach oferujących możliwość rozmawiania za pomocą internetu poprzez VoIP. Jest to z pewnością przyszłość tanich rozmów telefonicznych. Ostatnią z tych ważniejszych funkcji będzie zastąpienie podręcznego komputera komórką. Oprócz samego dostępu do internetu, standardowo przez telefon komórkowy będziemy sprawdzać e-maile, rozmawiać przez różne komunikatory internetowe, udzielać się na forach internetowych oraz grać on-line. Nie będzie to zwykłe granie on-line. Operatorzy szykują dla nas nowe zabawy, mianowicie gra w czasie rzeczywistym z wieloma zawodnikami np. w kultowego Quake'a czy w Tibię. Coś w stylu obecnego grania "w sieci", jednak nie przez komputer, a przez telefon komórkowy.

Reklama

Niektóre z wymienionych funkcji są już dostępne dla użytkowników, ale nie dla wszystkich. Ma to zmienić 2007 rok, który będzie "zachęcać" do częstszego używania telefonu komórkowego.

Rok dbania o klientów

Według analityków w 2007 roku penetracja rynku telefonii komórkowej ma wynieść 100 proc. Oznacza to, że operatorzy nie będą już walczyć o "nowych" klientów, ale o tych, którzy są już w ich sieci. Do tego na rynku mają pojawić się operatorzy wirtualni. Możemy się więc spodziewać bardzo ciekawych promocji, zachęcających do pozostania abonenta w sieci.

Redakcja Nowych Technologii uważa, że rok 2007 będzie rokiem dostępu do bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do internetu poprzez telefon komórkowy. Przewidujemy, że usługa ta w Polsce będzie wkrótce tak popularna, że zmieni całkowite podejście do "internetowych komórek".

Wirtualni na starcie

W przyszłym roku mają wystartować wirtualni operatorzy. Obecnie trwają testy i przygotowania, ale start w pierwszych miesiącach 2007 roku zapowiedział już P4. Jednak może go wyprzedzić, mBank, MNI Mobile lub Cyfrowy Polsat, którzy również zapowiedzieli rozpoczęcie działalności na początku przyszłego roku. W każdym razie walka o klientów rozpocznie się na dobre po starcie pierwszego polskiego wirtualnego operatora. Miejmy nadzieję, że nastąpi to wcześniej niż przewidujemy.

Paweł Gąsiorski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórkowy | telefon | telefon komórkowy | operatorzy | komórki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy