Holograficzne telefonowanie

Australijska firma telekomunikacyjna Telstra zaprezentowała system wideotelefonii wspomaganej projekcją holograficzną. Pokaz odbył się w Adelajdzie, położonej na południu kraju, a w jego trakcie na scenie pojawiła się sylwetka CTO Telstry - doktora Hugha Bradlowa. Ten znajdował się wówczas w oddalonym o setki kilometrów Melbourne.

Dyrektor zarządzający ds. klientów korporacyjnych Telstry - David Thodey - rozmawiał przez około 15 minut z nieco przezroczystym Bradlowem, który po drugiej stronie widział prezentera i publiczność na płaskim ekranie.

Wideokamera filmowała Bradlowa w rozdzielczości FullHD (1920×1080 pikseli) i wysyłała dane przez łącze szerokopasmowe do Adelajdy. Tam rzutnik HD wyświetlał obraz na specjalnej folii, korzystając z systemu Musion Eyeliner. Projekcja była więc wprawdzie dwuwymiarowa, ale publiczność doświadczyła wrażenia trójwymiarowości.

Reklama

Taka metoda wideopołączeń była stosowana już wcześniej - na przykład w 2006 roku, gdy Madonna wystąpiła podczas ceremonii wręczenia nagród Grammy Awards z całkowicie animowanym komputerowo zespołem Gorillaz. Jak zapewnia Telstra, "holograficzna teleobecność" nie później niż za cztery - pięć lat będzie usługą oferowaną klientom biznesowym, a "w niektórych przypadkach" - także indywidualnym.

HeiseOnline

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy